Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Իսլանդիայի ԱԳ նախարարի հետ
Հունվարի 27-ին Հայաստանի Հանրապետության ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Իսլանդիայի ԱԳ նախարար Թորդիս Քոլբրուն Գիլֆադոթիրի հետ: Հայտնում է ԱԳՆ-ն։
Նախարար Միրզոյանը շնորհավորել է գործընկերոջը Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեի նախագահությունը ստանձնելու կապակցությամբ:
Հեռախոսզրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար իրավիճակին: Արարատ Միրզոյանը բարձր է գնահատել Իսլանդիայի ԱԳ նախարար Թորդիս Քոլբրուն Գիլֆադոթիրի՝ որպես ԵԽ նախարարների կոմիտեի նախագահողի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման վերաբերյալ արտահայտած հստակ դիրքորոշումը:
Հաշվի առնելով օրեցօր ահագնացող իրավիճակը՝ հայկական կողմն ընդգծել է տեղում հումանիտար իրավիճակը գնահատելու նպատակով Լեռնային Ղարաբաղ և Լաչինի միջանցք միջազգային փաստահավաք առաքելություն գործուղումը:
Կողմերը քննարկել են նաև Հայաստան-Իսլանդիա երկկողմ համագործակցության խորացմանը և ընդլայմանն առնչվող հարցեր։

Арарат Мирзоян провёл телефонный разговор с главой МИД Исландии
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 27 января провел телефонный разговор с министром иностранных дел Исландии Тордис Колбрун Рейкфьорд Гильфадоттир.
Министр Мирзоян поздравил своего коллегу со вступлением на пост председателя Комитета министров Совета Европы.
В ходе телефонного разговора была затронута гуманитарная ситуация в Нагорном Карабахе, которая возникла в результате блокады Азербайджаном Лачинского коридора. Арарат Мирзоян высоко оценил четкую позицию, выраженную министром иностранных дел Исландии Тордис Колбрун Рейкфьорд Гильфадоттир в качестве председателя Комитета министров Совета Европы относительно блокады Лачинского коридора.
Учитывая ухудшающуюся с каждым днем ситуацию, армянская сторона подчеркнула необходимость направления  международной миссии по установлению фактов в Нагорный Карабах и Лачинский коридор для оценки гуманитарной ситуации на земле.
Стороны также обсудили вопросы углубления и расширения двустороннего сотрудничества Армения-Исландия.