ԱՄՀ գործադիր խորհուրդը հաստատել է ընթացիկ Պահուստային ծրագրի առաջին վերանայումը
Արժույթի միջազգային հիմնադրամի գործադիր խորհուրդը հունիսի 12-ին հաստաստել է ընթացիկ Պահուստային ծրագրի առաջին վերանայումը, որով Հայաստանի համար հասանելի է դարձել շուրջ 24.5 միլիոն ԱՄՆ դոլար ծավալով 18.4 միլիոն հատուկ փոխառելիության իրավունք: ԱՄՀ ներկայացուցիչների գնահատմամբ՝ ծրագիրն ընդհանուր առմամբ գտնվում է կայուն իրականացման փուլում, վերանայման պահի դրությամբ հարկաբյուջետային և դրամավարկային քանակական ցուցանիշների թիրախները պահպանվել են, և լավ առաջընթաց է գրանցվել կառուցվածքային բարեփոխումների իրագործման ուղղությամբ:
ԱՄՀ փորձագետների կողմից բարձր է գնահատվել Հայաստանի 2022թ. տնտեսական կատարողականը՝ առանձնացնելով երկնիշ (12.6%) տնտեսական աճը՝ պայմանավորված սպառման և արտաքին պահանջարկի բարձր մակարդակով, ինչպես նաև կապիտալի և միգրանտների մեծ հոսքերով: Կարևորվել է նաև հարկաբյուջետային դիրքի բարելավումը. բյուջեի պակասուրդը նվազել է մինչև 2.1%, իսկ Կառավարության պարտք/ՀՆԱ հարաբերակցությանը մակարդակը՝ 14%-ային կետով՝ մինչև 46.7%, ինչը պայմանավորված էր պակասուրդի կրճատմամբ, անվանական բարձր տնտեսական աճով և ՀՀ դրամի արժևորմամբ։
Հայաստանի՝ 2023թ. տնտեսական հեռանկարները ԱՄՀ-ի կողմից ևս դրական են գնահատվել՝ չնայած գլոբալ ու տարածաշրջանային ռիսկերի առկայությանը: Ակնկալվում է, որ ՀՆԱ-ի աճի տեմպը կդանդաղի, սակայն սպառման և ներդրումների բարձր մակարդակի պարագայում կպահպանվի 5.5%-ի մակարդակում: Ակնկալվում է նաև, որ գնաճը կկայունանա և կպահպանվի ԿԲ թիրախի սահմաններում:
Պահուստային ծրագիրն ունի կանխարգելիչ բնույթ և միտված է՝ ապահովելու կառուցվածքային բարեփոխումների իրականացման շարունակականությունը, աջակցելու մակրոտնտեսական, ֆինանսական և հարկաբյուջետային կայունության պահպանմանը:

Исполнительный совет МВФ утвердил первую редакцию действующей Резервной программы
Исполнительный совет Международного валютного фонда (МВФ) 12 июня утвердил первый обзор в рамках Кредита стэнд-бай (SBA) с Арменией. Завершение обзора открывает доступ к 18,4 млн специальных прав заимствования (SDR), около 24,5 млн долларов США, в результате чего общий доступ составил 36,8 млн SDR (около 49 млн долларов США).
По словам оценкам МВФ, программа в целом находится в стадии стабильной реализации, на момент обзора целевые показатели фискальных и монетарных количественных показателей сохранены, и достигнут хороший прогресс в реализации структурных реформ.
Отмечается, что в 2022 году экономическая активность Армении была очень высокой, при этом реальный ВВП вырос на 12,6 процента, что было обусловлено устойчивым потреблением и внешним спросом, а также большим притоком иностранной валюты и мигрантов из России. Импульс роста продолжился в первом квартале 2023 года за счет расширения секторов строительства, услуг и торговли.
Также отмечается, что состояние бюджета значительно улучшилось в 2022 году. Общий бюджетный дефицит сократился до 2,1 процента ВВП в 2022 году благодаря высоким доходам и неполному исполнению расходов. Долг правительства сократился на 14 процентных пунктов ВВП до 46,7 процента ВВП из-за сокращения дефицита, высокого номинального роста и повышения обменного курса.
Экономические перспективы на 2023 год в целом позитивны, хотя риски остаются значительными. Прогнозируется, что рост ВВП замедлится, но ожидается, что сильный импульс, потребление и инвестиции сохранят его на уровне 5,5 процента в 2023 году. Ожидается, что инфляция стабилизируется на уровне целей ЦБ: 4 процента в течение года. Прогноз подвержен повышенным рискам, связанным со сложной внешней средой, включая региональную напряженность, ужесточение глобальных финансовых условий и замедление темпов роста основных торговых партнеров.
Минфин Армении отмечает, SBA носит превентивный характер и направлен ​​на обеспечение непрерывности реализации структурных реформ, на поддержку поддержания макроэкономической, финансовой и налогово-бюджетной стабильности.