Ադրբեջանին չհաջողվեց ԵԽԽՎ-ում տապալել Լաչինի միջանցքի մասին բանաձեւի ընդունումը (տեսանյութ)
Քիչ առաջ ԵԽԽՎ-ն քվեարկությամբ ընդունեց «Լաչինի միջանցքով ազատ անվտանգ մուտքի ապահովումը» բանաձևը և խորհրդատվությունները։
Ադրբեջանի պատվիրակությունն արեց ամեն ինչ բանաձևը փոփոխելու կամ դրա ընդունումը տապալելու համար, բայց ոչինչ չստացվեց։ Նրանց առաջարկած մոտ 60 փոփոխությունները մերժվեցին և բանաձևն ընդունվեց։
Ըստ  ՀՀ  պատվիրակության ղեկավար Ռուբեն Ռուբինյանի՝  ԵԽԽՎ բանաձևը հստակ արձանագրում է, որ Լաչինի միջանցքով չկա ազատ և անվտանգ տեղաշարժ։
Բանաձևը հիմնականում անդրադառնում է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակման հումանիտար և մարդու իրավունքների հետևանքներին, ընդգծվում է Լաչինի միջանցք և Լեռնային Ղարաբաղ միջազգային փաստահավաք առաքելության հրատապ գործուղման անհրաժեշտությունը, կոչ է արվում Ադրբեջանին անհապաղ կատարել ՄԻԵԴ և Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումները, կոչ է արվում Ադրբեջանին վերականգնել էլեկտրաէներգիայի և գազի մատակարարումը Լեռնային Ղարաբաղ։ Ադրբեջանին նաև հասցեական կոչ է արվում հրաժարվել հայերի դեմ կիրառվող թշնամական և սպառնալից հռետորաբանությունից։
Բանաձևում, ի թիվս այլ կետերի, մասնավորապես, արձանագրվում է.
Վեհաժողովը չափազանց անհանգստացած է Լաչինի միջանցքով ազատ և անվտանգ տեղաշարժի ընդհատումով և դրան հաջորդած էլեկտրաէներգիայի և գազի մատակարարման կանխամտածված դադարեցմամբ։
Վեհաժողովը ցնցված է այն փաստից, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը չի ընդունում ներկա իրավիճակից բխող լրջագույն հումանիտար և մարդու իրավունքների հետ կապված հետևանքները:
Վեհաժողովը խորապես ափսոսում է, որ ԵԽԽՎ զեկուցողն իր փաստահավաք այցի ընթացքում չի հրավիրվել Ադրբեջան և չի կարողացել մեկնել Լաչինի միջանցք։
Վեհաժողովը շեշտում է, որ ներկա իրավիճակը կայուն չէ և կարող է հանգեցնել նրան, որ հայ բնակչությունը պարտադրված լինի լքել իրենց տներն ու համայնքները, եթե հակամարտությունը լուծում չստանա: Այս համատեքստում Վեհաժողովը կոչ է անում հրատապ հասցեագրել Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության իրավունքների և անվտանգության հարցերը՝ Բաքվի և Ստեփանակերտի միջև երկխոսության միջոցով, ինչպես նաև ապահովել միջազգային չեզոք ներգրավում՝ խաղաղությանն ուղղված ցանկացած մեխանիզմի կիրառման համար։
Վեհաժողովը կոչ է անում Ադրբեջանին առանց ավելորդ երկարաձգման կատարել 2022 թ․ դեկտեմբերի 21-ին կիրառված ՄԻԵԴ միջանկյալ միջոցները։
Վեհաժողովը կոչ է անում Ադրբեջանին հրատապ կերպով կատարել նաև Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը։
Վեհաժողովը կոչ է անում Ադրբեջանին հրավիրել Եվրոպայի խորհրդի պատվիրակությանը փաստահավաք առաքելությամբ այցելել Լաչինի միջանցք և Լեռնային Ղարաբաղ՝ տեղում իրավիճակը գնահատելու համար: Վեհաժողովը նաև կոչ է անում Ադրբեջանին թույլ տալ այլ միջազգային կազմակերպություններին՝ ներառյալ ՄԱԿ հաստատություններին, մուտք գործել տարածաշրջան։
Վեհաժողովը կոչ է անում Ադրբեջանին իրապես կառուցողական և խաղաղ մոտեցում ցուցաբերել հարևան Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղում բնակվող հայերի նկատմամբ:
ԵԽԽՎ-ն Ադրբեջանին կոչ է անում գործադրել բոլոր ջանքերը երկու ուղղություններով Լաչինի միջանցքով ազատ և անվտանգ տեղաշարժի համար:
ԵԽԽՎ-ն կոչ է անում Ադրբեջանին անհապաղ վերականգնել էլեկտրաէներգիայի և գազի մատակարարումը և հայերի հետ համաձայնեցնել հայկական, ոչ թե՝ ադրբեջանական տարածքով անցնող գազի և էլեկտրացանցի մատակարարման նոր երթուղին:
Վեհաժողովը խիստ մտահոգված է Ադրբեջանի ղեկավարության՝ ամենաբարձր մակարդակով հայերի դեմ կիրառվող թշնամական և սպառնալից հռետորաբանությամբ և հորդորում է Ադրբեջանին հրաժարվել նման հռետորաբանությունից և քայլեր ձեռնարկել ինչպես ատելության խոսքի, այդ թվում՝ հանրության և բարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից հնչող, այնպես էլ ատելության հողի վրա հանցագործությունների դեմ պայքարելու համար:

Азербайджану не удалось сорвать принятие резолюции по Лачинскому коридору в ПАСЕ (видео)
Парламентская ассамблея Совета Европы приняла резолюцию «Обеспечение свободного и безопасного доступа через Лачинский коридор» и рекомендации. Об этом на своей странице в Facebook написал вице-спикер Национального Собрания Армении Рубен Рубинян.
Ниже приводим запись вице-спикера НС:
“ПАСЕ путем голосования приняла резолюцию «Обеспечение свободного и безопасного доступа через Лачинский коридор» и рекомендации.
Делегация Азербайджана делала все, чтобы изменить резолюцию или сорвать ее принятие, но ничего не добилась. Около 60 предложенных ими поправок были отклонены, и резолюция была принята.
Вопреки утверждениям Азербайджана, в резолюции ПАСЕ четко указано, что свободное и безопасное передвижение по Лачинскому коридору невозможно.
В резолюции в основном рассматриваются гуманитарные и правозащитные последствия блокады Азербайджаном Лачинского коридора, подчеркивается необходимость срочного направления международной миссии по установлению фактов в Лачинский коридор и Нагорный Карабах, содержится призыв к Азербайджану немедленно выполнить решения ЕСПЧ и Международного суда ООН, призыв к Азербайджану восстановить электро- и газоснабжение Нагорного Карабаха, а также предлагается Азербайджану отказаться от враждебной и угрожающей риторики, используемой в отношении армян.
В резолюции, среди прочего, констатируется:
- Ассамблея крайне обеспокоена нарушением свободного и безопасного передвижения по Лабинскому коридору и последующим преднамеренным отключением подачи электроэнергии и газа.
- Ассамблея шокирована тем фактом, что руководство Азербайджана не признает серьезных гуманитарных и правозащитных последствий нынешней ситуации.
- Ассамблея глубоко сожалеет, что докладчик ПАСЕ не был приглашен в Азербайджан во время ознакомительного визита и не смог посетить Лачинский коридор.
- Ассамблея подчеркивает, что нынешняя ситуация нестабильна и может привести к тому, что армянское население будет вынуждено покинуть свои дома и общины, если конфликт не будет урегулирован. В этом контексте Ассамблея призывает безотлагательно решить вопросы прав и безопасности армянского населения Нагорного Карабаха посредством диалога между Баку и Степанакертом, а также обеспечить международное нейтральное участие для использования любого ориентированного на мир механизма.
- Ассамблея призывает Азербайджан без дальнейшего затягивания выполнить обеспечительные меры ЕСПЧ от 21 декабря 2022 года.
- Ассамблея призывает Азербайджан безотлагательно выполнить решение Международного суда.
- Ассамблея призывает Азербайджан пригласить делегацию Совета Европы с ознакомительной миссией посетить Лачинский коридор и Нагорный Карабах для оценки ситуации на месте.
- Ассамблея также призывает Азербайджан разрешить доступ в регион другим международным организациям, в том числе учреждениям ООН.
- Ассамблея призывает Азербайджан проявить действительно конструктивный и миролюбивый подход к соседней Армении и армянам, проживающим в Нагорном Карабахе.
- ПАСЕ призывает Азербайджан приложить все усилия для свободного и безопасного движения через Лачинский коридор  в обоих направлениях.
- ПАСЕ призывает Азербайджан немедленно восстановить подачу электроэнергии и газа и согласовать с армянами новый маршрут подачи газа и электросетей, проходящий через территорию Армении, а не Азербайджана.
- Ассамблея глубоко обеспокоена враждебной и угрожающей риторикой в ​​отношении армян на самом высоком уровне руководства Азербайджана и призывает Азербайджан воздержаться от такой риторики и принять меры по борьбе как с ненавистническими высказываниями, в том числе со стороны общественности и высокопоставленных должностных лиц, так и с преступлениями на почве ненависти”.