Հաջորդ քայլը՝ ռուսների կողմից լիակատար վերահսկողությունն է Մեղրիի ճանապարհի վրա․ Բ․Նավասարդյան (տեսանյութ)
«Թուրքիան, Ադրբեջանը և Ռուսաստանը Հարավային Կովկասի վերաբերյալ ունեն պայմանավորվածություն, որ գոնե ժամանակավոր ՌԴ-ն պետք է ավելացնի իր վերահսկողությունը Հայաստանի նկատմամբ։ Եվ ինչ-որ քայլեր ունեն պլանավորված»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց քաղաքական վերլուծաբան Բորիս Նավասարդյանը՝ անդրադառնալով Հայաստանի ու Արցախի շուրջ տեղի ունեցող զարգացումներին։
Վերլուծաբանի կարծիքով, Հայաստանի նկատմամբ հաջորդ քայլը կարող է լինել ռուսական զորքերի տեղակայումը հայ-ադրբեջանական սահմանին։ Ինչպես նաև՝ ռուս սահմանապահների կողմից լիակատար վերահսկողությունը Մեղրիի ճանապարհի վրա։
«Մեզ մնացած ամենակարևոր աշխարհաքաղաքական գործոնը նույնպես անցնելու է օտարին, բայց այս բոլորը չեզոքացնելու համար անհրաժեշտ են կտրուկ քայլեր։ 2020թ․ սեպտեմբերի 27-ը նշանն էր նրա, որ այդ երեք երկրներն անցել են մեր տարածաշրջանի բաժանմանը»,- հավելեց նա։

Следующим будет полный контроль Мегринской дороги российскими пограничниками: Б. Навасардян (видео)
«У Турции, Азербайджана и России имеется соглашение относительно Южного Кавказа, согласно которому РФ должна хотя бы временно усилить свой контроль над Арменией. И у них запланированы какие-то шаги», - сказал в беседе с «А1+» политический аналитик Борис Навасардян, коснувшись событий вокруг Армении и Арцаха.
По мнению аналитика, следующим шагом по отношению к Армении может стать размещение российских войск на армяно-азербайджанской границе. А также полный контроль Мегринской дороги российскими пограничниками.
«Оставшийся у нас важнейший геополитический фактор также будет передан иностранному государству, но для нейтрализации всего этого необходимы решительные шаги. 27-е сентября 2020г. было знаком того, что эти три страны перешли к разделу нашего региона», - добавил он.
Б. Навасардян также считает, что переговоры Арцах-Азербайджан «будут протекать в ультимативном режиме».