ԶՊՄԿ-ում ընթացիկ բնապահպանական բարեփոխումները
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱյս շաբաթ հագեցած է համաշխարհային բնապահպանական օրացույցը․ նշվում է անտառների միջազգային օրը, ջրի համաշխարհային օրը և շաբաթն ամփոփելու է «Երկրի ժամը»։ Վերահաստատելով բնապահպանական պատասխանատվության ԶՊՄԿ հանձնառությունը, ԶՊՄԿ գլխավոր տնօրեն Ռոման Խուդոլին մասնավորապես ասել է․
«ԶՊՄԿ-ն հրապարակայնորեն պարտավորվել է տրանսֆորմացվել ժամանակակից հանքարդյունաբերական ընկերության, որն աշխատում է ոլորտի առաջատար չափանիշներին համապատասխան: Այս շաբաթ, երբ աշխարհը նշում է բնապահպանական մի քանի կարևոր իրադարձություններ, մենք ցանկանում ենք վերահաստատել մեր այս հանձնառությունը: Հանքարդյունաբերությունը կարևոր դեր է խաղում էներգետիկ անցման և կանաչ տնտեսության համար նյութեր ապահովելու գործում: Որպես արդյունաբերական ճյուղ՝ մեր պարտականությունն է ապահովել տնտեսական վերափոխումը՝ բնապահպանական պատասխանատվության ամբողջական ինտեգրմամբ: Ոլորտի առաջատար ընկերություններն արդեն ապացուցում են, որ սա դժվար, բայց հնարավոր և այլընտրանք չունեցող ճանապարհ է, և ես հպարտ եմ, որ կարճ ժամանակահատվածում մեր ընկերությունն արդեն զգալի առաջընթաց է գրանցել այս ուղղությամբ»։
ԶՊՄԿ-ն ներկայացնում է անցյալ տարվա ընթացքում կատարված, ընթացիկ և ծրագրվող բնապահպանական միջոցառումները։
Անտառվերականգնում․ ընդհանուր առմամբ՝ 2023թ․ դեկտեմբերի ընթացքում տնկվել և կուլտիվացման է ենթարկվել է 12.588 ծառ, 1350 թուփ, 4230 ծաղիկ, 140 կգ գազոնի սերմ։ Այս տարի մեկնարկել է անտառվերականգնման աննախադեպ գործընթացը, որն իրենից ներկայացնում է ընդհանուր առմամբ 20 հա անտառտնկում՝ շուրջ 17 հա անտառային հողերում և 3 հա համայնքային նշանակության տարածքներում։ Միայն Արծվանիկի պոչամբարում հաշվետու տարվա ընթացքում իրականացվել է 20 հեկտար ռեկուլտիվացիա՝ օգտագործվել է ավելի քան 10.700 ծառ։
Նոր գեոսեյսմիկ համակարգի տեղադրում․ համակարգի տեղադրումը թույլ է տալիս ցանկացած տեկտոնական կամ վիբրացիոն շարժման դեպքում հասկանալ պոչամբարի զգայնությունը և դրա թույլատրելի շեղումների ցուցանիշները։ Այս սարքավորումների շնորհիվ որևէ շարժման դեպքում ավտոմատ արձագանքման համակարգը գրանցելու է տվյալները, համեմատելու է թույլատրելի և ոչ թույլատրելի շեղումների ցուցանիշները և անմիջապես հաղորդելու է։ Նախատեսվում է, որ առաջիկա 7-8 ամիսների ընթացքում համակարգը պատրաստ կլինի շահագործման։
Փոշու կառավարում․ նոր ջրային թնդանոթների համակարգը տեղում նստեցնում է փոշին անմիջապես հորատման աշխատանքների ընթացքում։ Բացահանքում արդեն տեղադրված է 4 թնդանոթ։ Առաջիկայում կներկրվեն ջրի շիթային թնդանոթներ, ինչպես ստատիկ, այնպես էլ՝ շարժական համակարգերով։ Ջրի շիթային թնդանոթներ
կիրառվում են աշխարհի առաջատար հանքարդյունաբերական ծրագրերում և զգալիորեն նվազեցնում են փոշու հոսքը հանքավայրից դուրս ։
Ջրի պահպանություն․ ծրագրվում է Քաջարանի համայնքապետարանի հետ համատեղ կեղտաջրերի մաքրման կայանի տեղադրման իրականացումը։ Հայտարարված տենդերի շրջանակներում արդեն ստացվել են գնառաջարկներ հավանական կապալառուներից։ Մաքրման կայանը պետք է իրականացնի 50 լիտր վայրկյանում շրջապտույտով կոյուղաջրերի մաքրում։ Կայանի շահագործման ժամկետը պարզ կլինի նախագծման և բյուջետավորման փուլերի ավարտից հետո։
Ընկերությունը դիտարկում է նաև Արծվանիկի պոչամբարի ջրերի շրջանառու համակարգի և այլընտրանքային լուծումների ներդրման հնարավորությունը

Текущие экологические реформы на ЗММК
Глобальный экологический календарь на этой неделе насыщен: Международный день лесов, Всемирный день воды, и неделю завершит “Час Земли”. Подтверждая приверженность экологической ответственности ЗММК, генеральный директор ЗММК Роман Худолий особо отметил:
«ЗММК публично взял на себя обязательство трансформироваться в современную горнодобывающую компанию, работающую в соответствии с ведущими отраслевыми стандартами. На этой неделе, когда мир отмечает несколько важных экологических событий, мы хотим еще раз подтвердить эту нашу приверженность. Горнодобывающая промышленность играет важную роль в обеспечении материалов для энергетического перехода и зеленой экономики. Наша обязанность как отрасли — обеспечить экономическую трансформацию с полной интеграцией экологической ответственности. Ведущие компании отрасли уже доказывают, что это трудный, но возможный и безальтернативный путь, и я горжусь, что наша компания за короткий срок уже далеко продвинулась в этом направлении».
ЗММК представляет реализованные экологические мероприятия за прошедший год, а также текущие и запланированные мероприятия по этой части.
Лесовосстановление: в общей сложности, в течении 2023 года было посажено и выращено 12.588 деревьев, 1350 кустов, 4230 цветов и 140 кг семян газонной травы. В этом году начался беспрецедентный процесс лесовосстановления, охватывающий в общей сложности 20 Га лесных массивов, около 17 Га лесных угодий и 3 Га общинных территорий. Только в хвостохранилище Арцваник в отчетном году проведена рекультивация 20 Га, использовано более 10.700 деревьев.
Установка новой геосейсмической системы: установка системы позволяет понять чувствительность хвостохранилища и показатели допустимых отклонений при любых тектонических или вибрационных движениях. Благодаря этому оборудованию в случае любого движения система автоматического реагирования зафиксирует данные, сравнит показатели допустимых и недопустимых отклонений и оперативно передаст данные. Планируется, что система будет готова к эксплуатации в течение следующих 7-8 месяцев.
Управление пыли: с помощью новой системы водомётов пыль оседает прямо на месте непосредственно во время буровых работ. В открытом карьере уже установлены 4 пушки. В ближайшее время будут импортированы водометные пушки как со статическими, так и с мобильными системами. Водометные пушки используются на
ведущих горнодобывающих проектах мира и значительно снижают поток пыли за пределы карьера.
Охрана водных ресурсов: совместно с муниципалитетом Каджарана планируется установить станцию очистки сточных вод. В рамках объявленных тендеров уже получены предложения от потенциальных подрядчиков. Очистные сооружения должны производить очистку сточных вод с циркуляцией 50 литров в секунду. Срок эксплуатации станции станет известен после завершения этапа проектирования.
Компания также рассматривает возможность внедрения системы циркуляции воды и альтернативных решений в хвостохранилище Арцваник.