Գլխավոր դատախազը ԱՄՆ թմրամիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ համագործակցության հարցերով փոխպետքարտուղարի տեղակալի հետ է հանդիպել
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր ընդունել է ԱՄՆ թմրամիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ համագործակցության հարցերով փոխպետքարտուղարի տեղակալ Բրենդոն Յոդերի գլխավորած պատվիրակությանը:
Պատվիրակության կազմում են եղել Թմրամիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ համագործակցության բյուրոյի Եվրոպայի և Ասիայի գրասենյակի եվրասիական թիմի ղեկավար Մարի Կուրթը և ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանության թմրամիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ համագործակցության ծրագրի (INL) տնօրեն Ալեքսիս Հաֆթվանը:
Աննա Վարդապետյանը ողջունել է հյուրերին, բարձր է գնահատել իրավական ոլորտում ԱՄՆ գործընկերների հետ փոխգործակցության մակարդակը և ընդգծել շուրջ մեկ ամիս առաջ ԱՄՆ պետական դեպարտամենտի և արդարադատության դեպարտամենտի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ տեղի ունեցած հանդիպումը:
Գլխավոր դատախազը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանում իր առաքելությունն ավարտող Ալեքսիս Հաֆթվանին և կարևորել նրա դերակատարումը՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման  և կոռուպցիոն հանցագործությունների քննության ոլորտում ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներին աջակցելու հարցում:
ԱՄՆ թմրամիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ համագործակցության հարցերով փոխպետքարտուղարի տեղակալ Բրենդոն Յոդերը ՀՀ գլխավոր դատախազի հետ հանդիպումը որակել է ամենակարևորներից մեկը և ընդգծել, որ կա կամք՝ երկու երկրների միջև համատեղ կառուցելու իրավական կայուն համագործակցություն:
Հանդիպման ընթացքում, ի թիվս երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի, կողմերն անդրադարձել են իրավական փոխօգնության ոլորտում համագործակցության զարգացման հնարավորություններին, Գլխավոր դատախազության առաջնահերթություններին՝ ուղղված՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարին, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման ինստիտուտի զարգացմանը, կիբերհանցավորության դեմ պայքարին և այդ համատեքստում քննարկել վերոնշյալ ուղղություններով ԱՄՆ աջակցության հնարավորությունները:

Генеральный прокурор встретилась с заместителем госсекретаря США по борьбе с наркотиками и сотрудничеству правоохранительных органов
Поддержи А1+!Генеральный прокурор Армении Анна Вардапетян приняла сегодня ассистента заместителя госсекретаря США по борьбе с наркотиками и сотрудничеству правоохранительных органов Брэндона Йодера и возглавляемую им делегацию.
Анна Вардапетян поприветствовала гостей, высоко оценила уровень взаимодействия с американскими партнерами в правовой сфере и подчеркнула состоявшуюся около месяца назад встречу с высокопоставленными представителями госдепартамента и минюста США.
Генпрокурор поблагодарила руководителя Бюро по международному контролю над наркотиками и обеспечению правопорядка посольства США Алексиса Хафтвана, завершающего свою миссию в Армении, и подчеркнул его роль в поддержке институциональных реформ в сфере конфискации незаконного имущества и расследования коррупционных преступлений.
Брэндон Йодер назвал встречу с генеральным прокурором Армении одной из самых важных и подчеркнул, что есть воля к совместному построению стабильного правового сотрудничества между двумя странами.
В ходе встречи, в числе других представляющих взаимный интерес вопросов, стороны обсудили возможности развития сотрудничества в сфере взаимной правовой помощи, приоритеты генеральной прокуратуры в борьбе с коррупцией, развитие института конфискации имущества незаконного происхождения, борьбу с киберпреступностью, и в этом контексте была обсуждена поддержка США в вышеуказанных направлениях.