«Երեմյան Փրոջեքթս»-ը կաթնամթերքի արտադրության գերժամանակակից գործարան է բացել
Աջակցիր «Ա1+»-ին2 հեկտար արտադրական տարածք՝ 2500 քմ պահեստային հատված, 1000 քմ սառնարանային տնտեսություն, 6000 քմ կաթի արտադրության գործարան, լաբորատորիաներ և R&D կենտրոն, օրական 150 հզ լիտր կաթի մշակման ներուժ․ «Երեմյան Փրոջեքթս» ընկերությունը մայիսի 24-ին Երևանում պաշտոնապես գործարկել է «Երեմյան Փրոդաքթս»-ի՝ կաթի վերամշակման գերժամանակակից գործարանը։
Այն կառուցվել է ներդրումային խոշոր նախագծի շրջանակում, որը մեկնարկել էր 2022 թվականին, երբ ՀՀ կառավարությունը, Եվրասիական զարգացման բանկը (ԵԱԶԲ), և «Երեմյան ֆարմը» համագործակցության հուշագիր ստորագրեցին։ Հուշագրով ամրագրված համագործակցության նպատակն է ապահովել Հայաստանի Հանրապետության պարենային անվտանգությունն ու կայուն տնտեսական զարգացումն ագրոարդյունաբերության ոլորտում։
Ներդրումային նախագծի շրջանակում է նաև Լոռու մարզի Տաշիր համայնքում մեկ տարում կառուցվել Հայաստանում իր տեսակի մեջ առաջին ու եզակի անասնապահական համալիրը, որի բացումը տեղի էր ունեցել 2023-ի հոկտեմբերին։ Կաթի վերամշակման գործարանի կառուցումը ներդրումային նախագծի վերջին և ավարտական փուլն էր։
Գործարանի պաշտոնական բացմանը ներկա էր ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը, ԵԱԶԲ-ի ավագ գործադիր տնօրեն Դենիս Իլյինը, գործընկեր կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, «Երեմյան Փրոջեքթսի» թիմի անդամներ:
«Մենք որպես Կառավարություն աջակցում ենք բոլոր այն տնտեսվարողներին, որոնք ստեղծում են նոր արտադրանք, հիմնում են աշխատատեղեր, նպաստում են երկրի տնտեսության հզորացմանն ու զարգացմանը,-ելույթում նշել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն ու հավելել․
«Այս նոր գործարանի հիմնումն ուղերձ է, որ մենք մեծ ուշադրություն ենք դարձնում որակին, միջազգային ստանդարտներին, և այս գործարանը հենց նշված չափանիշներին համապատասխան ապրանքներ է թողարկելու, ինչը շատ կարևոր է ոչ միայն նրանով, որ մեր քաղաքացիներին բարձրակարգ, անվտանգ և միջազգային ստանդարտներին համապատասխան արտադրանք է ներկայացվելու, այլ նաև հետագայում արտահանման լուրջ հեռանկարներ ունի»։
ԵԱԶԲ-ի ավագ գործադիր տնօրեն Դենիս Իլյինն իր ելույթում ասել է․ «Այս նախագիծը, իրապես, ԵԱԶԲ-made նախագծի վառ օրինակ է, երբ մենք գործընկերոջ հետ աշխատանքը սկսել ենք հայեցակարգի փուլից, մշակել ֆինանսավորման կառուցվածքը, նախագծային ու տեխնիկական փաստաթղթերը և նախագիծը հասցրել մինչև ներդրումային փուլի ավարտ։
Ավելին՝ սա նաև ուղղահայաց ինտեգրային նախագիծ է․ սեփական դաշտերում կերի ցանումից և ստացումից մինչև դրա մատակարարում ֆերմա և կաթնամթերքի ու մսամթերքի լայն տեսականու արտադրություն։ Փաստացի, սա ոչ թե մեկ, այլ նախագծերի մի ամբողջ խումբ է, որը «Երեմյան Փրոջեքթսը» հաջողությամբ իրականացրել է։ Եվ մենք այսօր բացում ենք կաթնամթերքի գործարան, որը հնարավորություն կտա Հայաստանի շուկան ապահովել մեծ պահանջարկ ունեցող բարձրորակ կաթնամթերքի նոր՝ լայն ծավալով»։
Հյուրերը շրջայց են կատարել գործարանի տարածքում, ծանոթացել վերջինիս տեխնիկական հագեցվածությանը, գործունեության մոտեցումներին ու առանձնահատկություններին։
«Գործարանը գերժամանակակից է, ISO չափանիշներին համապատասխան»,-նշել է «Երեմյան Փրոջեքթս» ընկերության գլխավոր տնօրեն Դավիթ Երեմյանը․
«Բազմիցս նշել եմ, որ այս ծրագրով մենք նաև մեծ պատասխանատվություն էինք ստանձնել Հայաստանում զարգացնել թե՛ ժամանակակից անասնապահության և կաթի արտադրության և թե՛ կաթնամթերքի սպառման նոր մշակույթ։ Բարձր որակը մեզ համար եղել ու մնում է առաջնային սկզբունք։ Որակյալ կաթի արտադրության գործընթացում շատ կարևոր է կաթի պատշաճ վերամշակում իրականացնելը, իսկ դրա համար առաջնայինը պայմաններն են։ Այս գործարանի շնորհիվ մենք կարող ենք վստահաբար ասել, որ արտադրում ենք ամենաբարձր չափանիշներին համապատասխանող կաթ ու կաթնամթերք։ Գործարանը հագեցած է հատուկ սարքավորումներով 4 լաբորատորիաներով, որոնց շնորհիվ մենք վերահսկելու ենք արտադրության յուրաքանչյուր փուլ։ Սա Հայաստանում կաթնամթերքի արտադրության այն եզակի գործարաններից է, որն ունի Հետազոտության և Զարգացման (R&D) կենտրոն։ Այսինքն՝ մենք ոչ միայն ստուգելու և վերահսկելու ենք, այլ տեղում ուսումնասիրություններ, փորձեր ենք կատարելու, մեր սպառողներին անընդհատ ներկայացնելու ենք նոր արտադրատեսականի»,-հավելել է Դավիթ Երեմյանն ու իր ելույթում շնորհակալություն հայտնել ծրագրի կողմերին, գործընկերին ու թիմին՝ վստահության, արդյունավետ համագործակցության և իրականացված հսկայածավալ աշխատանքի համար։
Նշենք, որ ISO ստանդարտները ներրառում են օդի և տարածքի մաքրությունը, աշխատանքային բոլոր գործընթացների արդյունավետ կառավարումը, հիգիենայի վերահսկման մեխանիզմները և այլն։ Գործարանն ունի շուրջ 70 առանձնացված բաժիններ, որոնցից յուրաքանչյուրում իրականացվում է խստագույն վերահսկողություն։ Գործարանի ողջ տարածքն ունի օդափոխության կենտրոնացված համակարգ, որի շնորհիվ արտադրական տարածքներն ապահովված են մանրէազերծված մաքուր օդով և համապատասխան ջերմաստիճանով։ Գործարանը կառուցված է այնպես, որ աշխատակիցները և առկա բոլոր հանգույցները չեն առնչվում դրսի և արտաքին օդի հետ․ գործարանն ունի աշխատակիցների համար նախատեսված ճաշարան, ծխարան, բուժկետ։
Գերժամանակակից գործարանը հնարավորություն է տալու բազմապատկելու արտադրական հզորությունը, ներկայանալ նոր արտադրատեսակներով։ Շուտով «Երեմյան Փրոդաքթս»-ը
կհամալրվի 50 անուն նոր կաթնամթերքով՝ այդ թվում տեղում արտադրվող եվրոպական պանիրների լայն տեսականիով։
Եվրասիական զարգացմանը բանկը (ԵԱԶԲ) Եվրասիական տարածքում ներդրումային գործունեություն իրականացնող միջազգային ֆինանսական կազմակերպություն է։ 18 տարի շարունակ ԵԱԶԲ-ն օգնում է ամրապնդել և ընդլայնել տնտեսական կապերը և իր անդամ երկրների՝ Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Ռուսաստանի և Տաջիկստանի համակողմանի զարգացումը: ԵԱԶԲ-ի կանոնադրական կապիտալը կազմում է 7 մլրդ ԱՄՆ դոլար։ ԵԱԶԲ պորտֆելում հիմնական մասնաբաժինը զբաղեցնում են ինտեգրացիոն էֆեկտ ունեցող նախագծերը տրանսպորտային ենթակառուցվածքների, թվային համակարգերի, կանաչ էներգիայի, գյուղատնտեսության, արդյունաբերության և ճարտարագիտության ոլորտներում: Բանկն իր գործունեության ընթացքում առաջնորդվում է ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման նպատակներով և ESG սկզբունքներով:
«Երեմյան Փրոջեքթս» ընկերությունների խումբը Հայաստանում հանրային սննդի, ռեստորանային բիզնեսի, սպասարկման, մասնագիտական կրթության, գյուղատնտեսության և սննդի արտադրության ոլորտների առաջատարներից է։ Իր գործունեության 18 տարիների ընթացքում Ընկերությունը ստեղծել և իրականացրել է տասնյակից ավելի համարձակ, յուրահատուկ և կոնցեպտուալ նախագծեր, մեծ ներդրում ունեցել Հայաստանում ռեստորանային ոլորտի և գյուղատնտեսության զարգացման գործում։ Գործունեության փակ ցիկլ ապահովելու նպատակով Ընկերությունը 2019 թվականից մեկնարկել և իրականացնում է բիզնես զարգացման նոր ռազմավարություն՝ հիմնված «Սերմից սեղան» հայեցակարգի վրա, որի շրջանակում Ընկերությունը բացել է Վայոց Ձորում տավարաբուծական և Տավուշի մարզում խոզաբուծական ֆերմաներ, կերաղաց Արարատի մարզում և «Արցախ» խոհանոց-գործարան Երևանում։ «Երեմյան Փրոջեքթսը» միավորում է հայտնի ռեստորանային բրենդերը՝ հեղինակային բարձր խոհանոց ներկայացնող «Ռենոմե», «Բուրգըրի Անգուս ընդ Մոր», իտալական «Կազա Նոստրա», բարձր խոհանոց ներկայացնող «Լիվինգսթոն», կոնցեպտուալ «Լավաշ», «Շերեփ» ռեստորանները, «Սմոքինգ շեֆ» սթեյք-հաուզը, «Պանդոկ Երևան», «Պանդոկ Երևան գետափին»-ը, «Երևանի Շաուրմա» արագ սննդի ռեստորանների ցանցը և «Սիզընս» նախագծերը` ռեստորան, սրճարան, հրուշակարան, պաղպաղակի սրահ։ «Երեմյան Փրոջեքթս» ընկերությունների խմբի կազմում են նաև Yeremyan Delivery առաքման ծառայությունը, Yeremyan Products կաթնամթերքի արտադրության գործարանը, գյուղատնտեսական նախագծերը ներառող «Երեմյան Ֆարմը», Խոհարարական արվեստի և հյուրընկալության ակադեմիան, որը զբաղվում է սկսնակ և ոլորտում գործող մասնագետների ուսուցմամբ ու գիտելիքների խորացմամբ։ Ակադեմիայի կրթական ծրագրերը հաստատված և վավերացված են վերջինիս բացառիկ գործընկերոջ՝ Group City of Oxford College-ի կողմից։

Состоялось открытие суперсовременного завода по производству молочной продукции «Еремян Продактс».
2 гектара производственных площадей, из них 2500 кв.м под склады, 1000 кв.м холодильных помещений, 6000 кв.м - молочный завод, лаборатории и R&D центр, общий потенциал переработки - 150 тыс. литров молока в сутки... 24 мая в Ереване состоялось официальное открытие суперсовременного завода по переработке молока «Еремян Продактс» группы компаний «Еремян Проджектс».
Завод построен в рамках крупного инвестиционного проекта, реализуемого на основе подписанного в августе 2022 года трехстороннего меморандума между Правительством Республики Армения, Евразийским банком развития (ЕАБР) и компанией «Еремян Проджектс». Целью документа является обеспечение продовольственной безопасности и устойчивого экономического развития Республики Армения.
В рамках инвестиционного проекта в общине Ташир Лорийского марза за один год был построен и сдан в эксплуатацию уникальный животноводческий комплекс, открытие которого состоялось в октябре 2023 года. Строительство завода по переработке молока - это завершающий этап масштабного инвестиционного проекта.
На официальном открытии завода присутствовали премьер-министр РА Никол Пашинян, мэр Еревана Тигран Авинян, министр экономики РА Геворг Папоян, старший управляющий директор ЕАБР Денис Ильин, представители партнерских организаций, члены команды «Еремян Проджектс».
"Наше правительство всегда поддерживает тех бизнесменов, которые создают новые продукты, открывают рабочие места, способствуют укреплению и развитию экономики страны", - в своем выступлении отметил министр экономики РА Геворг Папоян и добавил: «Строительство этого нового завода – это месседж, посыл о том, что мы уделяем большое внимание качеству и международным стандартам, и этот завод будет производить продукцию в соответствии с указанными стандартами, что очень важно не только потому, что это качественный, безопасный и соответствующий международным стандартам продукт для наших граждан, но также это продукт, который благодаря этому, имеет серьезные перспективы для экспорта продукции в будущем».
«Этот проект - яркий пример ЕАБР-made проекта, когда мы вместе с клиентом начали работу с этапа концепции, проработали структуру финансирования, проектно-техническую документацию и довели проект до завершения инвестиционной фазы. Более того, это ещё и вертикально интегрированный проект: от заготовки кормов на собственных полях и производства до ферм и затем изготовления конечной молочно-мясной продукции широкого спектра. Фактически получился не один, а целый набор проектов, который «Еремян Проджектс» успешно реализовал, и сегодня мы открываем
завод по переработке молока, который обеспечит прилавки магазинов в Армении новыми объемами востребованной высококачественной продукции»,- отметил старший управляющий директор ЕАБР Денис Ильин.
Для гостей был проведен ознакомительный тур по заводу, им были представлены его технические характеристики, потенциал, оборудование, подходы и особенности работы.
«Завод суперсовременный, построен по последнему слову техники, в соответствии со стандартами ISO», - отметил генеральный директор "Еремян Проджектс" Давид Еремян.
«Я неоднократно говорил, что реализацией этого проекта мы также взяли на себя ответственность за развитие новой культуры современного животноводства, производства молока и потребления молочных продуктов в Армении. Высокое качество было и остается для нас главным принципом. В процессе производства качественного молока очень важно осуществлять соответствующую переработку, а для этого первостепенное значение имеют условия. Мы можем с уверенностью сказать, что производимые на нашем заводе молоко и молочные продукты соответствуют самым высоким стандартам. Завод оснащен 4 лабораториями со специальным оборудованием, благодаря чему мы будем контролировать каждый этап производства. Это один из исключительный молочных заводов в Армении, который имеет свой научно-исследовательский центр (R&D). То есть мы будем не только проверять и контролировать качество, но и проводить исследования и эксперименты на местах, постоянно представлять нашим потребителям новые продукты», - подчеркнул в своем выступлении Давид Еремян, поблагодарив стороны проекта, партнеров и команду за проделанную работу, доверие и эффективное сотрудничество.
Следует отметить, что стандарты ISO включают чистоту воздуха и помещений, эффективное управление всеми рабочими процессами, механизмы гигиенического контроля и т. д. На заводе около 70 отдельных цехов, в каждом из которых осуществляется строгий контроль. Вся территория завода имеет централизованную систему вентиляции, благодаря которой в производственные помещения поступает стерилизованный чистый воздух и держится соответствующая температура. Завод построен таким образом, что контакт сотрудников и производсвенных узлов с воздухом извне строго ограничен. На заводе имеется столовая для сотрудников, комната для курения, медицинский пункт.
Современный завод даст возможность многократно увеличить производственные мощности, внедрить новую продукцию. Скоро ассортимент «Еремян Продактс» будет дополнен 50 новыми молочными продуктами, в том числе широким ассортиментом европейских сыров местного производства.
Справка:
Евразийский банк развития (ЕАБР) — многосторонний банк развития, осуществляющий инвестиционную деятельность на евразийском пространстве. Уже более 18 лет ЕАБР содействует укреплению и расширению экономических связей и всестороннему развитию стран-участниц. Уставный капитал ЕАБР составляет 7
млрд долларов США. Основную долю в портфеле ЕАБР занимают проекты с интеграционным эффектом в сферах транспортной инфраструктуры, цифровых систем, зеленой энергетики, сельского хозяйства, промышленности и машиностроения. В своей деятельности Банк руководствуется Целями в области устойчивого развития ООН и принципами ESG.
Группа Компаний «Еремян Проджектс»— один из лидеров сфер общественного питания, ресторанного бизнеса, сервиса, профессионального образования, сельского хозяйства и производства продуктов питания в Армении. В течении 18-и лет своей деятельности компания создала и реализовала более десятка смелых, уникальных концептуальных проектов, имела большой вклад в дело развития ресторанной индустрии и сельского хозяйства в Армении. С 2019-го года компания для обеспечения замкнутого цикла запустила и реализует новую стратегию бизнес-развития, основанную на концепции «От семян к столу», открыв в Вайоц Дзоре племенную скотоводческую ферму, в Тавушском регионе свиноферму, кормовую мельницу в Араратском регионе, кухню-фабрику «Арцах» в Ереване.
ГК «Еремян Проджектс» объединяет известные ресторанные бренды – «Реноме», концепт «Сизнс», «Бургери», «Каса Ностра», «Ливингстон», «Лаваш», «Шереп», «Смокинг шеф», сеть ресторанов «Таверна Ереван», «Таверна Ереван Риверсайд», сеть быстрого питания «Ереванская Шаурма», в группу компаний входит Академия кулинарного искусства и гостеприимства «Еремян Академия», служба доставки Yeremyan Delivery, фабрика по производству продуктов питания Yeremyan Products и ЗАО «Еремян Фарм», включающуая все сельскохозяйственные проекты.