Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը Սլովենիայում է (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՊաշտոնական այցով Լյուբլյանայում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հունիսի 3-ին մասնակցել է Հայաստան-Սլովենիա դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակին նվիրված միջոցառմանը:
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես են եկել ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը եւ Սլովենիայի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Ուրշկա Կլակոչար Զուպանչիչը:
Գործընկերները շնորհավորել են միմյանց երկու երկրների համար այս խորհրդանշական տարեթվի կապակցությամբ եւ կարեւորել երեք տասնամյակների ընթացքում հաստատված ամուր բարեկամական հարաբերությունները:
Ալեն Սիմոնյանն իր խոսքում նշել է, որ Հայաստանի եւ Սլովենիայի միջեւ ձեւավորվել են բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսություն եւ ամուր միջխորհրդարանական հարաբերություններ:
Հայաստանի խորհրդարանի ղեկավարը բարձր է գնահատել փոխգործակցությունը հատկապես տնտեսական, հումանիտար եւ մշակութային ոլորտներում:
«Մեր հարաբերությունները վերջին տարիներին առաջընթաց են գրանցել խորհրդարանական դիվանագիտության ոլորտում, ինչի վկայությունն են բարձր մակարդակի շփումներն ու այցելությունները:
Ես խորապես հավատում եմ, որ մեր հարաբերությունները զարգանալու մեծ ներուժ ունեն: Որպես Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ՝ ես իմ լիարժեք պատրաստակամությունն եմ հայտնում էլ ավելի խթանելու երկու երկրների կապերը՝ ի շահ մեր ժողովուրդների»,- ասել է ԱԺ նախագահը:
Միջոցառմանը շնորհավորական ելույթներով հանդես են եկել նաեւ ՀՀ-ում ՍՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մատեյա Պրեւոլշեկն ու ՍՀ-ում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Աշոտ Հովակիմյանը:

Делегация, возглавляемая Аленом Симоняном, находится в Словении (видео)
Находящаяся с официальным визитом в Любляне делегация во главе с председателем Национального Собрания Армении Аленом Симоняном 3 июня приняла участие в мероприятии, посвященном 30-летию установления дипломатических отношений между Арменией и Словенией.
На мероприятии со вступительными речами выступили председатель НС Армении Ален Симонян и председатель НС Словении Уршка Клакочар-Зупанчич.
Стороны поздравили друг друга с этим символическим для обеих стран юбилеем и подчеркнули важность крепких дружественных отношений, сложившихся за три десятилетия.
Ален Симонян отметил, что между Арменией и Словенией сложился политический диалог высокого уровня и крепкие межпарламентские отношения.
Глава парламента Армении высоко оценил сотрудничество, особенно в экономической, гуманитарной и культурной сферах.
“За последние годы наши отношения продвинулись в сфере парламентской дипломатии, о чем свидетельствуют контакты и визиты на высоком уровне.
Я твердо верю, что наши отношения имеют большой потенциал для развития. Как председатель Национального Собрания Республики Армения выражаю полную готовность и впредь развивать связи между двумя странами на благо наших народов”, - сказал спикер НС.
На мероприятии с поздравительными речами выступили Чрезвычайный и Полномочный посол Республики Словения в Республике Армения Матея Преволшек и Чрезвычайный и Полномочный посол Республики Армения в Республике Словения Ашот Овакимян.