Ալեն Սիմոնյանը հանդիպել է Սլովենիայի խորհրդարանի արտաքին քաղաքականության հանձնաժողովի անդամների հետ
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱլեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հունիսի 5-ին աշխատանքային ճաշի շրջանակում հանդիպել է Սլովենիայի Հանրապետության խորհրդարանի արտաքին քաղաքականության հանձնաժողովի անդամների հետ:
Հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը եւ §Քաղաքացիական պայմանագիր¦ խմբակցության պատգամավոր, Հայաստան-Սլովենիա բարեկամական խմբի անդամ Լենա Նազարյանը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել ժողովրդավարության, խոսքի ազատության, մարդու իրավունքների դեմ ներկայիս մարտահրավերների շուրջ, անդրադարձել անվտանգային իրավիճակին Հարավային Կովկասում եւ Եվրոպայում:
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը Սլովենիայի Ազգային ժողովի արտաքին քաղաքականության հանձնաժողովի նախագահ Պրեդրագ Բակովիչին է ներկայացրել Հայաստանի Հանրապետության կառավարության §Խաղաղության խաչմերուկ¦ նախագիծը, ընդգծել ծրագրի կարեւորությունը տարածաշրջանում առեւտրատնտեսական հարաբերությունների հաստատման հարցում:
Քննարկվել են Հայաստան-Սլովենիա երկկողմ փոխգործակցության ընդլայնման հեռանկարները, մասնավորապես` առեւտրատնտեսական, մշակութային, կրթական եւ գիտական ոլորտներում:

Ален Симонян встретился с членами комитета по внешней политике парламента Словении
Поддержи А1+!В ходе рабочего ужина делегация во главе с председателем Национального Собрания Армении Аленом Симоняном 5 июня встретилась с членами Комитета по внешней политике Национального Собрания Республики Словения.
Во встрече приняли участие председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям Саргис Ханданян и депутат фракции “Гражданской договор”, член группы дружбы Армения-Словения Лена Назарян.
Собеседники обменялись идеями о демократии, свободе слова, современных вызовах правам человека, коснулись ситуации с безопасностью на Южном Кавказе и в Европе.
Председатель НС Ален Симонян представил председателю Комиссии по внешней политике Национального Собрания Словении Предрагу Баковичу проект правительства Республики Армения “Перекресток мира”, подчеркнул важность проекта в регионе для создания торгово-экономических отношений.
Были обсуждены перспективы расширения двустороннего взаимодействия Армения-Словения, в частности, в торгово-экономической, культурной, образовательной и научной сферах.