Ալեն Սիմոնյանը Լատվիայի նախագահին է ներկայացրել Հայաստանի կառավարության նախաձեռնած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱլեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը Լատվիայի Հանրապետություն կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում հունիսի 26-ին հանդիպել է նախագահ Էդգարս Ռինկեւիչսի հետ:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների լայն շրջանակին վերաբերող հարցեր՝ սկսած տարածաշրջանային ընթացիկ մարտահրավերներից մինչեւ Հայաստան-ԵՄ գործընկերության օրակարգի կոնկրետ ասպեկտներ:
ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Լատվիայի նախագահին Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններին եւ Հայաստանում ընթացող ժողովրդավարական բարեփոխումների գործընթացին ցուցաբերած աջակցության համար, ինչին ի պատասխան՝ Էդգարս Ռինկեւիչսն իր պատրաստակամությունն է հայտնել նպաստելու Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների մերձեցման, ինչպես նաեւ վիզաների ազատականացման երկխոսության մեկնարկի հարցերում:
Ալեն Սիմոնյանը Լատվիայի նախագահին է ներկայացրել Հայաստանի կառավարության նախաձեռնած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը՝ նշելով, որ այն մեր ճանապարհային քարտեզն է դեպի խաղաղություն: Լատվիայի նախագահն էլ իր հերթին հույս է հայտնել, որ մոտ ապագայում, ի վերջո, կհաջողվի Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության պայմանագիր կնքել, որն էլ կերաշխավորի տարածաշրջանի հարատեւ խաղաղ զարգացումը:

Ален Симонян представил президенту Латвии инициированный правительством Армении проект “Перекресток мира”
В рамках официального визита в Латвийскую Республику делегация во главе председателем Национального Собрания Республики Армения Аленом Симоняном 26 июня провела встречу с президентом Латвии Эдгарсом Ринкевичсом.
Собеседники обсудили вопросы, касающиеся широкого спектра отношений Армения-ЕС, начиная от текущих региональных вызовов и заканчивая конкретными аспектами повестки партнерства Армения-ЕС.
Спикер НС Армении поблагодарил президента Латвии за поддержку отношений Армения-ЕС и процесса демократических реформ в Армении, на что Эдгарс Ринкевичс выразил готовность способствовать сближению отношений Армения-ЕС, а также началу диалога по либерализации визового режима.
Ален Симонян представил президенту Латвии инициированный правительством Армении проект “Перекресток мира”, отметив, что это дорожная карта Армении к миру. Президент Латвии, в свою очередь, выразил надежду, что в ближайшем будущем удастся подписать мирный договор между Арменией и Азербайджаном, который будет гарантировать прочное мирное развитие региона.