Աշոտյանի կալանքը երկարացվեց եւս 3 ամսով
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանի կալանքը երկարաձգվեց ևս 3 ամիս ժամկետով։ Նիստը նախագահող դատավորը խափանման միջոցը թողեց անփոփոխ։
Դատարանը մերժեց պաշտպանների առաջարկները՝ տնային կալանք, 40 մլն դրամ գրավ և երաշխավորությունները: Աշոտյանի համար այսօր երաշխավորել էին ՀՀ նախկին վարչապետ Խոսրով Հարությունյանը և ԱԺ նախկին նախագահ Տիգրան Թորոսյանը:
Հիշեցնենք` Արմեն Աշոտյանը կալանավորվել է 2023 թ. հունիսի 16–ին։ Նա և Երևանի Հերացու անվան բժշկական համալսարանի նախկին ռեկտոր Միքայել Նարիմանյանը մեղադրվում են բուհին պատկանող մոտ 100 հազար դոլարի գույք հափշտակելու մեջ:
Նրանց մեղադրում են «Ծովասար» հյուրանոցային համալիրի քոթեջները ուռճացված գներով (հաջորդած «ատկատներով») ձեռք բերելու համար այն ժամանակահատվածում, երբ ՀՀԿ փոխնախագահը գլխավորել է բուհի հոգաբարձուների խորհուրդը:

Срок ареста Ашотяна продлён на три месяца
Срок ареста заместителя председателя Республиканской партии Армении Армена Ашотяна продлен еще на три месяца. В ходе судебного заседания обвинение ходатайствовало о продлении срока ареста Ашотяна, заявив, что зафиксированные ранее риски все еще существуют.
Сторона защиты ходатайствовала о применении к Ашотяну в качестве меры пресечения личное поручительство, домашний арест и залога в размере 49 млн драмов. За Ашотяна поручились бывший премьер-министр Армении Хосров Арутюнян и бывший спикер НС Тигран Торосян.
Судья Ваге Долмазян отклонил ходатайство стороны защиты и продлил арест Ашотяна еще на 3 месяца.
Армен Ашотян был арестован в июне 2023 года в рамках уголовного дела о явных злоупотреблениях, совершенных в фонде “Ереванский государственный медицинский университет имени Мхитара Гераци” по причине нарушения условий меры пресечения.
Армен Ашотян обвиняется в злоупотреблении служебным положением и отмывании денег, повлекших тяжкие последствия.