ԱՄՆ անկախության տոնին նվիրված միջոցառում Կապանում՝ դեսպան Քվինի Սյունիք կատարած այցի ընթացքում
Աջակցիր «Ա1+»-ինՍ․թ․ հուլիսի 11-ին ԱՄՆ դեսպանությունն առաջին անգամ ԱՄՆ անկախության օրվան նվիրված տոնական միջոցառում անցկացրեց Կապանում։ «Հայաստանցիներն արժանի են ապրել խաղաղ և բարեկեցիկ պայմաններում։ Այս առանձնահատուկ տոնակատարությունը մեր ընդհանուր ժողովրդավարական արժեքների և մեր ժողովուրդների սերտ կապերի ամրապնդման գերազանց հնարավորություն է», - ասաց դեսպան Քվինը՝ ողջունելով միջոցառման հյուրերին։
Սյունիքում դեսպան Քվինը հանդիպեց մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանին՝ քննության առնելու հայ-ամերիկյան համագործակցության խորացման հնարավոր ուղիները և Միացյալ Նահանգների աջակցությունը Հայաստանի ինքնիշխանությանը, տարածքային ամբողջականությանը և բարեկեցությանը։ Դեսպանը նաև ԵՄ քաղաքացիական առաքելության հետ դիտարկեց սահմանին տիրող իրավիճակը։ Հաջորդիվ նա հանդիպեց ներքին գործերի նախարար Վահե Ղազարյանին և Պարեկային ծառայության ներկայացուցիչներին։ Պարեկային ծառայությանը տրամադրվեցին առաջին օգնության պայուսակներ՝ լրակազմով։
Կապանում դեսպան Քվինը հանդիպեց Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված անձանց՝ լսելու նրանց ընթացիկ կարիքների մասին և տեղեկանալու իրենց նոր հանգրվաններում Հայաստանի կառավարության և ԱՄՆ ՄԶԳ-ի կողմից ցուցաբերված աջակցության մասին։
Կապանում դեսպան Քվինը նաև փոխըմբռնման նոր հուշագիր ստորագրեց Սյունիքի մարզային գրադարանի տնօրեն Լիանա Գասպարյանի հետ՝ Կապանի «Ամերիկյան անկյան» հետ շարունակական համագործակցության վերաբերյալ։ Դեսպանը նաև զրուցեց ԱՄՆ դեսպանության կողմից ֆինանսավորվող ACCESS ծրագրի անգլերենի դասընթացի մասնակիցների հետ։ Ծրագիրը Կապանում, Գորիսում և Մեղրիում իրականացվում է «Կրթական նախաձեռնություններ» ՀԿ-ի կողմից։
Սյունիքում դեսպան Քվինի հաջորդ կանգառն ամերիկյան Քոնթուր Գլոբալ հիդրոկասկադում էր, որը վերականգնվող էներգիայի առաջատար արտադրողներից է և տարեկան կտրվածքով ապահովում է Հայաստանում սպառվող էլեկտրաէներգիայի 12-15 տոկոսը։

Мероприятие, посвященное Дню независимости США в Капане, в ходе визита посла Квин в Сюник
Поддержи А1+!Посольство Соединенных Штатов Америки в Армении впервые провело в Капане праздничное мероприятие, посвященное Дню независимости США.
Посол Кристина Квин, приветствуя гостей мероприятия, отметила:
“Жители Армении заслуживают того, чтобы жить в мирных и благополучных условиях. Это особое празднество - отличная возможность для укрепления наших общих демократических ценностей и тесных связей между нашими народами”.
Посол Квин обсудила с губернатором Сюника Робертом Гукасяном возможные пути углубления армяно-американского сотрудничества и подтвердила содействие Соединенных Штатов суверенитету, территориальной целостности и благополучию Армении. Посол с гражданской миссией ЕС ознакомилась с ситуацией на границе.
Она также встретилась с министром внутренних дел Ваге Казаряном и представителями патрульной службы. Патрульной службе были переданы сумки с предметами оказания первой медицинской помощи.
Посол Квин в Капане встретился и с лицами, принудительно перемещенными из Нагорного Карабаха, чтобы услышать об их текущих потребностях и узнать о помощи, оказываемой правительством Армении и USAID на их новых местах жительства.
Посол и директор областной библиотеки Сюника Лиана Гаспарян подписали Меморандум о взаимопонимании, касающийся продолжения сотрудничества в “американском уголке” библиотеки Капана.
Посол также побеседовала с участниками курсов английского языка программы ACCESS, финансируемой посольством США. Программу в Капане, Горисе и Мегри реализует НПО “Образовательные инициативы”.
Следующая остановка посла была на гидрокаскаде американской компании “Contour Global hydrocastad”, которая является одним из ведущих производителей возобновляемых источников энергии и ежегодно обеспечивает 12-15 % электроэнергии, потребляемой в Армении.