ASUS Vivobook S 15. Ձեր հավատարիմ օգնականը AI-ի դարաշրջանում
Աջակցիր «Ա1+»-ին2023 թվականը շրջադարձային էր արհեստական բանականոության (AI) տեխնոլոգիաների զարգացման տեսանկյունից։ Զարմանալի չէ, որ բրիտանական Collins բառարանը տարվա բառ է ընտրել «արհեստական բանականությունը»: Այսօր AI-ն օգնում է մեզ աշխատանքի և ուսման մեջ՝ դառնալով մեր կյանքի անբաժանելի մաս։
Այս տպավորիչ առաջընթացի շնորհիվ հզոր և հուսալի սարքերի կարիք կա, որոնք կարող են բավարարել ժամանակակից օգտատերերի բոլոր պահանջները: ASUS-ն առաջիններից մեկն էր, ով քայլ կատարեց դեպի ապագա՝ ներկայացնելով Copilot+-ով Vivobook S 15-ը։ Այն հագեցած է հատուկ AI արագացուցիչով (ներկառուցված Qualcomm AI Engine), Windows օպերացիոն համակարգի AI տեխնոլոգիաների աջակցությամբ, ինչպես նաև արհեստական բանականության վրա հիմնված ASUS հավելվածներով։
Այս հոդվածում կանդրադառնանք նոթբուքի հիմնական բնութագրերին, աշխատանքի և զվարճանքի համար եզակի հատկություններին և առավելություններին:
Դիզայն
Asus-ը մեծ ջանքեր է գործադրել Vivobook S 15-ը և՛ էսթետիկ, և՛ գործնական դարձնելու համար: Պրեմիում մետաղական կոնստրուկցիայի, մինիմալիստական և պարզ դիզայնի շնորհիվ նոթբուքը ձեր իդեալական ուղեկիցն է լուրջ հանդիպումների և գրասենյակային աշխատանքի ժամանակ: Այն կարող եք հեշտությամբ տեղափոխել փոքրիկ պայուսակի կամ ուսապարկի մեջ, քանի որ դրա հաստությունը կազմում է ընդամենը 14,7 մմ և այն կշռում է 1,42 կգ։ Այս պարամետրերը հատկապես տպավորիչ են՝ հաշվի առնելով, որ նոթբուքն ունի մեծ OLED էկրան։
Չնայած այն չունի դիզայնի որևէ առանձնահատուկ տարրեր, որոնք, օրինակ, հատուկ են խաղային սարքերին (օրինակ՝ լուսային էֆեկտներ կափարիչի վրա), այն հագեցած է կրունկով, որը բացվում է 180 աստիճանով և ապահովում է հարմարավետ համատեղ աշխատանք մեկ նոթբուքի վրա կամ կիսապառկած դիրքում։
Բացի հարմարավետ ստեղնաշարից, կա նաև թվային բլոկ, իսկ թաչփադը կոմպակտ չափի նոթբուքերի վրա մեր տեսածներից ամենամեծ թաչփադերից մեկն է։ Լրացուցիչ հնարավորությունները ներառում են գույների ընտրություն, վիզուալ էֆեկտները և ստեղնաշարի պայծառության մակարդակի փոփոխությունը, ինչպես նաև առանձին Copilot ստեղը, որի գործառույթներն ավելի մանրամասն կներկայացնենք ստորև:
Հիմնական բնութագրեր
Նոր նոթբուքեր ստեղծելիս ASUS-ը միշտ փորձում է դրանք համալրել շուկայում առկա լավագույն ծրագրային ապահովումով: Զարմանալի չէ, որ նոր Vivobook S 15-ն աշխատում է Qualcomm-ի նորարար Snapdragon X Elite պրոցեսորով: Այսպիսով, եկեք անցնենք հիմնական բնութագրերին․
- Պրոցեսոր՝ նորագույն Snapdragon X Elite
- Գրաֆիկա՝ Qualcomm Adreno
- Դիսփլեյ՝ 2880 х 1620 կետայնությունով 15.6-դույմանոց OLED-դիսփլեյ 2880 х 1620
- Հիշողություն՝ LPDDR5X 8448 ՄՀց հաճախականությամբ, մինչև 32 գիգաբայթ
- Օպերացիոն համակարգ - Windows 11
- Տվյալների պահեստավորում՝ արագ և ընդարձակ, մինչև 1TB ծավալով PCIe 4.0 կուտակիչ
- Մարտկոց՝ 70 Վտ/ժ հզորությամբ
- Աուդիո՝ harman/Kardon համակարգ, Dolby Atmos ձայն։
Արտադրողականություն
Վերջին Qualcomm Snapdragon X Elite պրոցեսորի շնորհիվ ASUS Vivobook S 15 -ն ապահովում է հզոր արտադրողականություն: 45 Վտ ջերմային փաթեթով և մինչև 75 տրիլիոն գործողություն/վայրկյանում (TOPS) հասնող ընդհանուր արհեստական բանականության արտադրողականությամբ, այս նոթբուքն ի վիճակի է կատարել ամենաստապահանջ առաջադրանքները: Ներկառուցված Qualcomm AI Engine-ը գեներացնում է 45 TOPS, ինչը կարևոր է լոկալ AI ալգորիթմների արագ և արդյունավետ հաշվարկի համար:
Գրաֆիկայի համար պատասխանատու է ներկառուցված Adreno GPU-ն: Այն լավ է հաղթահարում առօրյա գրաֆիկական առաջադրանքները և հարմար է սովորական, ոչ բարդ խաղերի համար:
Հզոր պրոցեսորի շնորհիվ բազմաֆունկցիոնալ աշխատանքը 18%-ով ավելի արագ է` Apple M3-ին համեմատ: Համակարգի լրացուցիչ բաղադրիչները նույնպես նպաստում են աշխատանքի բարձր արագությանը: 6 ԳԲ կամ 32 ԳԲ 8448 ՄՀց LPDDR5X հիշողության և 1 ՏԲ ծավալով PCIe 4.0 NVMe կուտակիչի շնորհիվ ստանում եք սահուն աշխատանք առաջադրանքների մեծ մասի համար: Արտադրողները ներկայացրել են նաև IceCool հովացման տեխնոլոգիան, որը ներառում է երկու օդափոխիչ, երկու ջերմային խողովակ և երկու անցք: Այս հովացման համակարգը, փոշու զտիչների հետ մեկտեղ, նախագծված է ծանրաբեռնվածության տակ աշխատունակությունը պահպանելու համար՝ միաժամանակ չավելացնելով աղմուկի մակարդակը:
Ինչպե՞ս է աշխատում Copilot ստեղը
Նման հզոր միջուկով նոութբուքն օգտատերերին հնարավորություն է տալիս օգտվել AI տեխնոլոգիաներից մեկ ստեղի հպումով։ Հատուկ ստեղի միջոցով Microsoft AI օգնականին կարող եք հարցեր տալ կամ օգնություն խնդրել ստեղծագործական նախագծերում: Բացի դրանից, Copilot ստեղն առաջարկում է այնպիսի գործառույթներ, ինչպիսիք են ենթագրերի ավտոմատ թարգմանությունը կամ խաղերում կետայնության բարելավումը:
Նոթբուքն ունի ASUS AI հավելվածներ, ինչպիսիք են StoryCube-ը՝ լուսանկարներ և տեսանյութեր կազմակերպելու համար, ինչպես նաև ներկառուցված հավելվածներ անվտանգության և աուդիո բարելավման համար: Օրինակ, AI-ով տեսախցիկը անվտանգության փականակով մթացնում է էկրանը, հետևում է օգտատիրոջ հայացքին, ապահովում է բլոկավորումը և շտկում է լուսավորությունը տեսագրման ընթացքում:
OLED դիսփլեյ
Նոթբուքը հագեցած է բարձրորակ OLED էկրանով՝ բոլոր պրեմիում հատկանիշներով: Դուք ստանում եք 15,6 դյույմանոց OLED պանել՝ 2880 x 1620 կետայնությունով և HDR աջակցությամբ, որն ապահովում է պատկերի գերազանց հստակություն և հստակ ցույց է տալիս նույնիսկ փոքր դետալները մեծ էկրանի վրա:
Էկրանն ունի հիանալի ցայտագունություն․ սևի, սպիտակի խորը երանգների և հարուստ գույների առկայության շնորհիվ պատկերները կենդանի են դառնում: Vivobook S 15-ն ի վիճակի է ցուցադրել DCI-P3 գունային տարածության 100%-ը: OLED տեխնոլոգիան իսկապես փայլում է նկարի որակի առումով։ 600 կդ/մ² բարձրագույն պայծառությամբ և VESA DisplayHDR True Black 600 հավաստագրմամբ էկրանն առաջարկում է հիանալի ցայտուգունություն և վառ գույներ:
Բացի դրանից, ինչպես ASUS-ի մյուս մոդելներում, էկրանն անվտանգ է աչքերի համար՝ 70%-ով ավելի քիչ վնասակար կապույտ լույսի արտանետումների շնորհիիվ։ Կան նաև խելացի կարգավորման գործառույթներ․ էներգախնայողության ռեժիմը և ASUS Tru2Life գունային պրոֆիլները:
ASUS-ը նաև համալրել է նոթբուքը Harmon/Kardon բարձրախոսների համակարգով՝ մաքուր և հարուստ ձայն ապահովող Dolby Atmos տեխնոլոգիայով։
Մարտկոցի աշխատանքը
Մարտկոցի կյանքը տպավորիչ է՝ հաշվի առնելով հզոր պրոցեսորը և բարձրորակ էկրանը։ Արտադրողները նշում են, որ նոթբուքը կարող է առանց վերալիցքավորման աշխատել մինչև 18 ժամ։ Ամենօրյա օգտագործման ժամանակ առավելագույն պայծառության դեպքում կարող եք չանհանգստանալ մարտկոցի աշխատանքի մասին օրվա ընթացքում:
Էներգաարդյունավետ պրոցեսորը և 70 Վտ/ժ մարտկոցը նախատեսված են նոթբուքի սահուն աշխատանքի համար երկար աշխատանքային օրվա ընթացքում: Բացի դրանից, մարտկոցի աշխատանքի ավելացել է՝ հասնելով մինչև 1200 լիցքավորման/լիցքաթափման ցիկլի: Նույնիսկ եթե նոթբուքը լիցքավորելու կարիք ունենաք, դա շատ ժամանակ չի խլի․ սարքը լիցքավորվում է 0-ից մինչև 60% ընդամենը 49 րոպեում։
Միացման հնարավորությունները
Copilot+-ով ASUS Vivobook S 15-ն ունի ինտերֆեյսերի ամբողջական փաթեթ, ինչը դրան առանձնացնում է իր մրցակիցների շարքում: Նոթբուքը հագեցած է երկու USB 3.2 Gen1 Type-A պորտով և երկու USB4 պորտով, HDMI 2.1 ելքով, microSD սլոթով և աուդիո միակցիչով։
Wi-Fi 7-ի աջակցությունը Qualcomm FastConnect 7800 մոդուլի միջոցով ապահովում է անլար կապ գրեթե հինգ անգամ ավելի արագ, քան Wi-Fi 6-ը: Նոթբուքը նաև աջակցում է Bluetooth LE Audio-ին, որը թույլ է տալիս միաժամանակ միացնել մինչև երեք զույգ Bluetooth ականջակալ:
Արժե՞ ընտրել ASUS Vivobook S 15-ը
Սա, անկասկած, հզոր, ֆունկցիոնալ և խելացի նոթբուք է, որը ստեղծված է բարձր արտադրողականության և նորարարական տեխնոլոգիաների սիրահարների համար: Այն ունի էլեգանտ և պարզ դիզայն՝ գերազանց արտադրողականությամբ և բարձրորակ պատկերով։ Բացի դրանից, AI հնարավորությունների վրա շեշտ դնելը այս նոթբուքին առանձնանում է շուկայի այլ մոդելներից:
Եվ, իհարկե, պետք է նշենք մարտկոցի երկար կյանքը, ինչպես նաև կոմպակտ չափսը, ինչը կարևոր է ցանկացած պայմաններում՝ լինի դա գրասենյակ, թե ճանապարհորդություն: Միևնույն ժամանակ, այն օգնում է կատարել է ոչ միայն պարզ «գրասենյակային առաջադրանքները», այլև լուսանկարների և վիդեո խմբագրումը, գրաֆիկական դիզայնը և այլ աշխատատար գործընթացները:
ASUS Vivobook S 15 -ը ձեր հավատարիմ օգնականն է արհեստական բանականության դարաշրջանում, որը կօգնի ստեղծագործել և հաղթահարել աշխատանքային առաջադրանքները։

ASUS Vivobook S 15: Ваш верный помощник в эпоху ИИ
2023 год стал знаковым годом с точки зрения развития технологий искусственного интеллекта. Не удивительно, что британский словарь Collins назвал «искусственный интеллект» словом года. Сегодня ИИ помогает нам в работе и учебе, становясь неотъемлемой частью нашей жизни.
На фоне этих впечатляющих достижений возникает необходимость в мощных и надежных устройствах, которые способны отвечать всем требованиям современных пользователей. Компания ASUS одной из первых сделала шаг в сторону будущего, представив новый Vivobook S 15 с Copilot+. Он обладает выделенным ИИ-ускорителем (встроенный нейропроцессор Qualcomm AI Engine), поддержкой технологий ИИ на уровне операционной системы Windows, а также приложениями ASUS на базе искусственного интеллекта.
В этом обзоре расскажем о его ключевых характеристиках, уникальных функциях и преимуществах для работы и развлечений.
Дизайн
Компания Asus приложила немало усилий, чтобы сделать Vivobook S 15 одновременно эстетичным и практичным. Цельнометаллическая конструкция премиум-класса подойдет любому пользователю. Благодаря минималистичному, но строгому дизайну, ноутбук станет вашим идеальным дополнением для серьезных встреч и работы в офисе. При этом его удобно носить с собой в небольшой сумке или рюкзаке, так как его толщина всего 14,7 мм при весе 1,42 кг. Эти параметры особо поражают, если учесть, что у ноутбука большой OLED-экран.
Несмотря на то, что в нем нет дизайнерских фишек как скажем в геймерских устройствах (световые эффекты на крышке), здесь также предусмотрен шарнир, открывающийся на 180 градусов и обеспечивающий комфортную совместную работу за одним ноутбуком или удобное его использование полулёжа..
Кроме удобной клавиатуры, здесь также есть цифровой блок. Тачпад один из наиболее больших, которые можно увидеть на ноутбуке таких компактных размеров. Из дополнительных особенностей выбор цвета, визуальных эффектов и уровня яркости для клавиатуры, а также отдельная клавиша Copilot, о функциях которых более подробно расскажем ниже.
Основные характеристики
Создавая новые ноутбуки, компания ASUS всегда старается оснастить их лучшим программным обеспечением, существующим на рынке. Неудивительно, что в новом Vivobook S 15 инновационный процессор от Qualcomm Snapdragon X Elite. Итак, перейдем к основным характеристикам.
• Процессор - новейший Snapdragon X Elite
• Графика - Qualcomm Adreno
• Дисплей - 15.6-дюймовый OLED-дисплей с разрешением 2880 х 1620 пикселей
• Память - LPDDR5X с частотой 8448 МГц объемом до 32 гигабайт
• Операционная система - Windows 11 домашняя
• Хранение данных - быстрый и вместительный накопитель до 1 ТБ PCIe0.
• Батарея - аккумулятор емкостью 70 Вт·ч
• Аудио – стереосистема harman/Kardon, объемное звучание Dolby.
Производительность
ASUS Vivobook S 15 обеспечивает высокую производительность благодаря новейшему процессору Qualcomm Snapdragon X Elite. С термопакетом 45 Вт и общей производительностью в задачах ИИ, достигающей 75 триллионов операций в секунду (TOPS), этот ноутбук способен справляться с самыми требовательными операциями. Встроенный нейропроцессор Qualcomm AI Engine генерирует 45 TOPS, что важно для быстрого и эффективного расчета алгоритмов ИИ локально.
За графику отвечает встроенный графический процессор Adreno. Он достойно справляется с повседневными графическими задачами и обычными играми.
За счет мощного процессора производительность в многозадачном режиме по сравнению с Apple M3 быстрее на 18%. Дополнительные компоненты системы также способствуют высокой скорости работы. В сочетании с 16 ГБ или 32 ГБ памяти LPDDR5X с частотой 8448 МГц и твердотельным накопителем PCIe 4.0 NVMe емкостью 1 ТБ получаем плавную работу при выполнении большинства задач. Производители также внедрили технологию охлаждения IceCool, включающую два вентилятора, две тепловые трубки и два вытяжных отверстия. Эта система охлаждения вместе с пылевыми фильтрами призвана поддерживать производительность под нагрузкой, сохраняя при этом уровень шума.
Как работает клавиша Copilot?
С такой мощной начинкой ноутбук предлагает пользователям воспользоваться ИИ технологиями нажатием одной клавиши. С помощью специальной клавиши вызова ИИ-помощника Microsoft, вы можете задать вопрос или попросить помощи при осуществлении творческих проектов. Кроме того, клавиша Copilot предлагает такие функции, как автоматической перевод субтитров или же супер-разрешение в играх.
Ноутбук имеет ИИ-приложения от ASUS, такие как StoryCube для упорядочивания фото и видео, а также встроенные приложения для безопасности и улучшения качества звука. Например, веб-камера с ИИ и шторкой для безопасности поддерживает адаптивное затемнение экрана, отслеживание взгляда пользователя, адаптивную блокировку и коррекцию освещения во время записи видео.
Дисплей OLED
Ноутбук оснащен высококачественным дисплеем OLED со всеми премиальными характеристиками. Вы получаете 15.6-дюймовую OLED-панель с разрешением 2880 x 1620 и поддержкой HDR, что обеспечивает превосходную четкость и детализацию изображения даже на большом экране.
Контрастность экрана великолепна: глубокие черные, яркие белые и насыщенные цвета делают изображение живым. Vivobook S 15 способен отображать 100% цветового пространства DCI-P3. OLED-технология действительно блестяще проявляется в плане качества изображения. С заявленной пиковой яркостью 600 кд/м² и сертификацией VESA DisplayHDR True Black 600, дисплей предлагает отличную контрастность и яркие цвета.
Кроме того, как и на других моделях ASUS экран безопасен для глаз со сниженным на 70% излучение вредного синего света. Также есть интеллектуальные функции настройки, такие как режим энергосбережения и цветовые профили ASUS Tru2Life.
ASUS также оснастила ноутбук системой динамиков Harmon/Kardon с технологией Dolby Atmos для четкого и насыщенного звука.
Работа аккумулятора
С мощным процессором и высококачественным экраном работа батареи впечатляет. Производители отмечают, что ноутбук может работать без подзарядки до 18 часов. При ежедневном использовании с яркостью, близкой к максимальной, вам не нужно будет беспокоиться о батарее в течение дня.
Энергоэффективный процессор и аккумулятор емкостью 70 Втч обеспечивает нормальную работу ноутбука в течение долгого рабочего дня. Кроме того, срок службы батареи увеличен до 1200 циклов заряда/разряда. Если даже вам будет нужно зарядить ноутбук, это займет не так много времени: устройство заряжается с 0 до 60% всего за 49 минут.
Возможности подключения
ASUS Vivobook S 15 с Copilot+ обладает полноценным набором интерфейсов, что выделяет его среди конкурентов. Ноутбук оснащен двумя портами USB 3.2 Gen1 Type-A и двумя USB4, HDMI 2.1 выходом, слотом microSD и аудиоразъемом.
Поддержка стандарта Wi-Fi 7 через модуль Qualcomm FastConnect 7800 обеспечивает беспроводное подключение почти в пять раз быстрее Wi-Fi 6. Также ноутбук поддерживает Bluetooth LE Audio, позволяя подключать до трех пар Bluetooth-наушников одновременно.
Стоит ли выбрать ASUS Vivobook S 15?
Это несомненно мощный, функциональный и интеллектуальный ноутбук, созданный для тех, кто ценит высокую производительность и инновационные технологии. У него элегантный и простой дизайн, при этом отличная производительность и высококачественная картинка. Кроме того, акцент на возможности ИИ выделяет его среди других моделей на рынке.
Ну и конечно же стоит отметить долгое время автономной работы вместе с компактными размерами для работы в любых условиях, будь то офис или путешествие. При этом он справляется не только с простыми «офисными функциями», но также и с редактированием фото и видео, графическим дизайном и другими трудоемкими процессами.
ASUS Vivobook S 15 - ваш верный помощник в эпоху искусственного интеллекта, который поможет вам справляться с рабочими задачами и заниматься творчеством.