Եվրախորհրդարանն ողջունում է այն փաստը, որ ՀՀ-ն վճռականորեն ընդգծել է Եվրոպական միության հետ հարաբերություններն ընդլայնելու ցանկությունը
Եվրոպական խորհրդի նախագահ Ռոբերտա Մեցոլան շնորհակալություն է հայտնել Ալեն Սիմոնյանին եւ ողջունել Հայաստանի՝ ԵՄ հետ հարաբերություններն ընդյալնելու ցանկությունը.
«Հարգելի՛ պարոն Սիմոնյան,
Շնորհակալ եմ Եվրոպական խորհրդարանի նախագահի պաշտոնում իմ ընտրվելու կապակցությամբ 2024 թվականի հուլիսի 16-ի Ձեր շնորհավորական նամակի համար: Իմ լիազորությունն ու պատասխանատվությունն է շարունակել ղեկավարել եվրոպական այս կառույցը:
Եվրախորհրդարանն ընդունում եւ ողջունում է այն փաստը, որ Հայաստանը վճռականորեն ընդգծել է Եվրոպական միության հետ հարաբերություններն ընդլայնելու եւ դրանց առաջնահերթություն տալու իր ցանկությունը: ԵՄ-Հայաստան գործընկերության համաձայնեցված նոր օրակարգը, ինչպես նաեւ Հայաստանի հետ վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկը մեր ընդլայնված հարաբերությունների վառ ապացույցն են:
Հուսով եմ, որ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը հնարավորություն կունենա վերսկսել համագործակցությունը Հարավային Կովկասի երկրների հետ հարաբերությունների հարցերով Եվրոպական խորհրդարանի պատվիրակության հետ` վերջինիս առաջիկա հիմնադիր ժողովից հետո, երբ նորընտիր պատգամավորները կստանձնեն իրենց պաշտոնները: Վստահ եմ, որ սա առանցքային հարթակ կապահովի միջխորհրդարանական համագործակցության հետագա զարգացման համար»,- ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանին ուղղված նամակում գրել է Եվրոպական խորհրդի նախագահ Ռոբերտա Մեցոլան:

Европарламент приветствует тот факт, что РА решительно подчеркнула желание расширить отношения с Евросоюзом
Поддержи А1+!Председатель Европейского парламента Роберта Метсола в письме на имя председателя Национального собрания Армении Алена Симоняна поблагодарила его и приветствовала стремление Армении расширять отношения с ЕС.
«Уважаемый господин Симонян,
Благодарю Вас за поздравительное письмо от 16 июля 2024 г. по случаю моего избрания на должность президента Европейского парламента. Это мои полномочия и ответственность – продолжать возглавлять эту европейскую структуру.
Европейский парламент принимает и приветствует тот факт, что Армения решительно подчеркнула свое стремление расширять отношения с Европейским Союзом и сделать их приоритетными. Согласованная новая повестка дня партнерства ЕС-Армения, а также начало диалога по либерализации визового режима с Арменией являются ярким доказательством наших расширенных отношений.
Надеюсь, что Национальное собрание Республики Армения получит возможность возобновить сотрудничество с делегацией Европарламента по связям со странами Южного Кавказа, после предстоящего учредительного собрания последнего, когда новоизбранные депутаты займут свои должности. Уверена, что это станет ключевой платформой для дальнейшего развития межпарламентского сотрудничества», - говорится в письме председателя Европарламента.