Փարիզ-2024. Փորձելու եմ մյուս Օլիմպիական խաղերին մեդալի գույնը փոխել. Մալխաս Ամոյան
Աջակցիր «Ա1+»-ինՕլիմպիական խաղերի նորընծա բրոնզե մեդալակիր, ըմբիշ Մալխաս Ամոյանը մեծ նպատակներ ունի հաջորդ` 2028 թվականի Օլիմպիական խաղերի հետ կապված:
«Բոլոր մարզիկների երազանքն է դառնալ Օլիմպիական խաղերի հաղթող: Այստեղ էի եկել ոսկե մեդալ նվաճելու համար, սակայն բավարարվեցի բրոնզե մեդալով: Փառք Աստծո, որ կարողացա բրոնզե մեդալ նվաճել Հայաստանի համար: Փորձելու եմ մյուս Օլիմպիական խաղերին մեդալի գույնը փոխել»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` լրագրողների հետ զրույցում ասաց Ամոյանը:
Վերջնիս անկեղծացավ` դեռևս չի դիտել կիսաեզրափակիչ գոտեմարտը, որտեղ պարտվեց, և դեռևս ժամանակի կարիք ունի հստակ առաջ շարժվելու համար:
«Օլիմպիական խաղերն իմ պատկերացրածի պես չէին: Ես մտածում էի, որ լարվածությունն առավել մեծ կլինի, սակայն այդպես չէր: Փորձում էի այստեղ կատարվող ամեն ինչին թեթև նայել: Կարծես, սպորտային տոնի մասնակից լինեի»,-ասաց նա:
Փարիզի «Champ-de-Mars Arena»-ում կայացած հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի 77 կգ քաշային կարգի բրոնզե մեդալի համար գոտեմարտում Ամոյանի մրցակիցը Ուզբեկստանը ներկայացնող հայ ըմբիշ Արամ Վարդանյանն էր: Ամոյանին հաջողվեց առավելության հասնել 6:5 հաշվով և դառնալ Փարիզ-2024-ի բրոնզե մեդալակիր:

Париж-2024. На следующих Олимпийских играх я постараюсь изменить цвет медали: Малхас Амоян
Поддержи А1+!Бронзовый призер Олимпийских игр в Париже-2024 борец Малхас Амоян ставит перед собой большие цели на следующую Олимпиаду в 2028 году.
“Мечта всех спортсменов – стать победителем Олимпийских игр. Я приехал сюда, чтобы выиграть золотую медаль, но остановился на бронзовой. Слава Богу, что мне удалось завоевать для Армении бронзовую медаль. Постараюсь изменить цвет медали на других Олимпийских играх", - сказал Амоян в беседе с журналистами, сообщает Арменпресс.
Он честно признался, что до сих пор не смотрел полуфинальный матч, в котором проиграл, и ему еще нужно время, чтобы начать четко двигаться дальше.
“Олимпийские игры оказались не такими, как я себе представлял. Я думал, что напряжение будет выше, но это не так. Я старался относиться ко всему, что здесь произошло, легкомысленно. Я как будто был участником спортивного праздника", - сказал он.
Соперником Амояна в борьбе за бронзовую медаль в весовой категории 77 кг по греко-римской борьбе, проходившей в Champ-de-Mars Arena в Париже, стал представляющий Узбекистан борец-армянин Арам Варданян. Амоян сумел победить со счетом 6:5 и стать бронзовым призером Парижа-2024.