Հայտարարություն. ՀՀ-ում չհաշվառված քաղաքացիական և ծառայողական բոլոր զենքերը ենթակա են հաշվառման
«Զենքի շրջանառության կարգավորման մասին» ՀՀ օրենքի 31-րդ հոդվածի 4-րդ մասի համաձայն՝ Հայաստանի Հանրապետությունում շրջանառվող քաղաքացիական և ծառայողական բոլոր զենքերը ենթակա են հաշվառման ՀՀ ոստիկանությունում՝ քաղաքացիական և ծառայողական զենքերի հաշվառման միասնական էլեկտրոնային շտեմարանում և թղթային տարբերակով, որոնց կարգը սահմանում է Կառավարությունը:
Նույն հոդվածի 8-րդ մասի համաձայն՝ չհաշվառված քաղաքացիական զենքերը քաղաքացու կողմից իրավապահ մարմիններին կամովին ներկայացվելու դեպքում, համապատասխան քրեադատավարական ընթացակարգով անցնելուց և վարույթ իրականացնող մարմնի կողմից քրեական վարույթը կարճելու վերաբերյալ որոշումից և օրենքով սահմանված կարգով զենք ձեռք բերելու թույլտվություն ստանալուց հետո, ոստիկանությունը զենքը հաշվառում և տրամադրում է քաղաքացուն՝ համապատասխան թույլտվությամբ:
Ելնելով վերոհիշյալ իրավակարգավորումներից՝ բոլոր անձանց, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված և Հայաստանի Հանրապետությունում վերաբնակեցված մեր հայրենակիցներին, ովքեր իրենց մոտ ունեն (իրենց հետ բերել են Հայաստանի Հանրապետություն) ՀՀ-ում չհաշվառված որսորդական ողորկափող կամ ակոսափող հրազեն, գազային ատրճանակ, ինչպես նաև պարգևատրական զենք, հորդորվում է ի պահ հանձնել ՆԳՆ ոստիկանությանը՝ վերը նշված ընթացակարգերով անցնելուց հետո զենքի հետագա հաշվառման և տնօրինման հարցը որոշելու համար:

Заявление: Всё незарегистрированное гражданское и служебное оружие в РА подлежит регистрации
Поддержи А1+!Регистрации подлежит все гражданское и служебное оружие, не зарегистрированное в Республике Армения.
Полиция РА распространила по этому поводу заявление.
«Согласно части 4 статьи 31 Закона РА «О регулировании оборота оружия», все гражданское и служебное оружие, имеющее обращение в Республике Армения, подлежит регистрации Полицией РА в единой электронной базе данных регистрации гражданского и служебного оружия - в электронном и в бумажном варианте, порядок которого определяется Правительством.
Согласно статьи 8 того же Закона РА, а случае добровольной сдачи гражданином в правоохранительные органы незарегистрированного гражданского оружия, после прохождения соответствующего уголовно-процессуального процесса и решения органа прокуратуры о прекращении уголовного производства и получения разрешения на приобретение оружия - в соответствии с законом, полиция регистрирует оружие и выдает его гражданину при наличии соответствующего разрешения.
На основании вышеуказанных правовых норм, всем лицам, в том числе нашим соотечественникам, насильственно перемещенным из Нагорного Карабаха и переселенным в Республику Армения, которые имеют при себе (или привезли с собойв Республику Армения) охотничьи ружья или нарезное оружие, газовые пистолеты , а также наградное оружие, не зарегистрированное в Республике Армения, настоятельно рекомендуется передать его в полицию МВД для решения вопроса о дальнейшей регистрации и утилизации оружия после прохождения вышеуказанных процедур», - говорится в сообщении.