Հազարավոր վիրավորներ փեյջերների պայթյունների հետևանքով (տեսանյութ)
Լիբանանում առնվազն 8 մարդ է զոհվել, 2 հազար 750-ը վիրավորվել են մայրաքաղաք Բեյրութի արվարձաններում և այլ շրջաններում փեյջերների միաժամանակյա պայթյունների հետևանքով, հաղորդում է երկրի առողջապահության նախարարությունը:
Նախարար Ֆիրաս Աբիադի հրապարակած տվյալներով՝ վիրավորներից 200-ի վիճակը ծայրաստիճան ծանր է:
Իրանական լրատվամիջոցների փոխանցմամբ՝ վիրավորների թվում է Բեյրութում Իրանի դեսպան Մոջթափա Ամանին:
Բազմաթիվ լրատվական գործակալություններ հայտնում են, որ փեյջեր սարքերը պատկանում էին լիբանանյան «Հեզբոլա» զինյալ խմբավորման անդամներին: Լիբանանից ստացվող հաղորդումները վկայում են, որ խմբավորման հարյուրավոր անդամներ են վիրավորվել:
Reuters-ը, հղում անելով երեք անանուն աղբյուրների, հաղորդում է, որ պայթել են փեյջերների նոր մոդելները, որոնք վերջին մեկ ամսվա ընթացքում ներմուծել էր «Հեզբոլա»-ն:
«Նախարարությունը կոչ է անում բոլոր քաղաքացիներին, ովքեր ունեն անլար կապի սարքեր, հեռու մնալ դրանցից, քանի դեռ չի բացահայտվել՝ ինչ է տեղի ունեցել», - ասվում է առողջապահության նախարարության հաղորդագրությունում։
Չհաստատված տեղեկությունների համաձայն՝ պայթյունների հետևում կանգնած է Իսրայելը, որը թիրախավորել է կապի սարքերը։

Тысячи раненых вследствие детонации пейджеров (видео)
Поддержи А1+!Министерство здравоохранение Ливана призвало все больницы в стране перейти в максимальный режим готовности для оказания экстренной помощи после десятков случаев детонации пейджеров в южном пригороде Бейрута и других районах страны. Как передает РИА новости, об этом сообщается в заявлении министерства здравоохранения во вторник.
"Министерство здравоохранения требует от больниц в разных районах страны перейти в максимальный режим готовности по оказанию экстренной помощи и призывает всех владельцев пейджеров немедленно избавиться от устройств", - написано в заявлении.
Премьер-министр временного правительства Ливана Наджиб Микати на собрании кабинета министров после поступления сообщений о чрезвычайных ситуациях с подрывом пейджеров в разных районах страны потребовал от министра здравоохранения покинуть собрание и проконтролировать работу экстренных служб подведомственных ливанскому минздраву.
Ливанская газета "Аль-Ахбар" сообщила, что пейджерами пользовались члены движения "Хезболлах", десятки раненых в результате детонации устройств - из их числа.