Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի գործով՝ Ադերբեջանի կողմից ներկայացված նախնական առակություների վերաբերյալ վճիռը՝ նոյեմբերի 12-ին
Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի գործով՝ Ադերբեջանի կողմից ներկայացված նախնական առակություների վերաբերյալ Արդարադատության միջազգային դատարանը կհրապարակի իր վճիռը 2024 թվականի նոյեմբերի 12-ին, հայտնում են Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակից։
Հրապարակային նիստը կանցկացվի ժամը 15:00-ին (Երևանի ժամանակով 18:00-ին) Հաագայի Խաղաղության պալատում, որի ընթացքում Դատարանի Նախագահ, Դատավոր Նավաֆ Սալամը կկարդա Դատարանի վճիռը։
Հիշեցնենք, որ 2021 թվականի սեպտեմբերի 16-ին Հայաստանը վարույթ նախաձեռնեց Ադրբեջանի դեմ՝ կապված «Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին» միջազգային կոնվենցիայի ենթադրյալ խախտումների հետ:
2023 թվականի ապրիլի 21-ին Ադրբեջանը ներկայացրեց նախնական առարկություններ՝ Դատարանի իրավասության վերաբերյալ և Դատարանի կանոնակարգի 79-րդ հոդվածի 3-րդ մասի համաձայն, գործի վարույթը կասեցվեց մինչև նշված նախնական առարկությունների վերաբերյալ Դատարանի որոշման հրապարակումը:
2023 թվականի ապրիլի 25-ի որոշմամբ Դատարանի Նախագահի սահմանված ժամկետում Հայաստանը ներկայացրեց իր գրավոր դիտարկումներն ու դիրքորոշումը Ադրբեջանի նախնական առարկությունների վերաբերյալ:
Հայաստան ընդդեմ Ադրբեջանի գործով վճռի հրապարակումից անմիջապես հետո դատարանը կհրապարակի իր վճիռը՝ Ադրբեջանը ընդդեմ Հայաստանի գործով՝ Հայաստանի կողմից ներկայացված նախնական առարկությունների վերաբերյալ:

Поддержи А1+!По делу Армения против Азербайджана Международный суд 12 ноября 2024 года вынесет решение по предварительным возражениям, представленным Азербайджаном.
Об этом сообщили в офисе представителя РА по международно-правовым вопросам, уточнив, что в 15:00 (18:00 по ереванскому времени) состоится общественное заседание, в ходе которого председатель Суда судья Наваф Салам зачитает решение Суда.
16 сентября 2021 года Армения возбудила дело против Азербайджана по обвинению в нарушении Международной конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации.
21 апреля 2023 года Азербайджан представил предварительные возражения: в соответствии с юрисдикцией Суда, и с частью 3 статьи 79 Регламента Суда производство по делу было приостановлено до опубликования решения Суда по указанным предварительным возражениям.
Согласно решению от 25 апреля 2023 года в срок, установленный председателем суда, Армения представила свои письменные замечания и позицию относительно предварительных возражений Азербайджана.
Сразу после публикации решения по делу Армения против Азербайджана суд вынесет решение по делу Азербайджан против Армении на основании предварительных возражений, представленных Арменией.