Ապաշրջափակում չի լինելու․ Հրանտ Բագրատյան (տեսանյութ)
«Քաղաքական հարցերում Թրամփը կտանի ավելի պասիվ քաղաքականություն՝ բացառությամբ Իսրայելի և Իրանի խնդրի»,- «Ա1+»-ի եթերում ասաց 1993-96թթ․ ՀՀ վարչապետ Հրանտ Բագրատյանը՝ անդրադառնալով ԱՄՆ նախագահի պաշտոնում նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի ընտրվելու հանգամանքին։
Հրանտ Բագրատյանը հավելում է, որ Թրամփի նախագահության օրոք ԱՄՆ հետաքրքրությունները կնվազեն նաև մեր տարածաշրջանի, հայ-ադրբեջանական հակամարտության նկատմամբ։ «ԱՄՆ-ը կարող է սկզբունքորեն ասի՝ խաղաղություն, ասի՝ հայերի հողերը ետ տվեք և այլն, բայց դրան որևէ գործողություն չի հետևելու, և Ալիևը դա գիտի»,- ասում է Բագրատյանը։
Անդրադառնալով հարցին, թե ԱՄՆ գործող վարչակազմը կարևորո՞ւմ է Միջին միջանցքի գաղափարը, որը պետք է անցնի մեր տարածաշրջանով, նախկին վարչապետը համոզված է, որ Թրամփին այդ նախագիծը նույնպես չի հետաքրքրի։ Իսկ տարածաշրջանում կամ Հայաստանի շուրջ ենթակառուցվածքների ապաշրջափակում չի լինելու։ «Որովհետև Ադրբեջանը միջանցք է պահանջում։ Ասում է՝ ոչ քո սահմանապահի երեսն եմ ուզում տեսնել, ոչ էլ՝ քո մաքսավորի։ Մի օր էլ 20 բեռնատարով կգան, կասեն, դուրներս գալիս է, ուզում ենք ապրել, որն պատերազմի առիթ կդառնա։ Փաշինյանը գիտակցված դրան է տանում»,- հավելեց Բագրատյանը։

Разблокирования не будет: Грант Багратян (видео)
«В политических вопросах Трамп будет вести более пассивную политику, за исключением израильской и иранской проблемы», - сказал в эфире «А1+» премьер-министр РА 1993-96гг. Грант Багратян, коснувшись обстоятельства избрания на пост президента США бывшего президента Дональда Трампа.
Грант Багратян добавляет, что при президентстве Трампа интересы США снизятся также по отношению к нашему региону, к армяно-азербайджанскому конфликту. «США может принципиально сказать: мир, сказать: армяне, верните земли и прочее, но за этим не последует никаких действий, и Алиев знает это», - говорит Багратян.
Коснувшись вопроса, придаёт ли действующий режим США значение идее Среднего коридора, который должен проходить по нашему региону, бывший премьер уверен, что Трампа этот проект также не будет интересовать. А в регионе или вокруг Армении разблокирования инфраструктур не будет. «Потому что Азербайджан требует коридор. Говорит: не хочу видеть ни твою границу, ни твоего таможенника. Однажды приедут с 20 грузовиками, скажут, нам нравится, хотим жить, что станет поводом для войны. Пашинян осознанно ведёт к этому», - добавил Багратян.