ՀՀ-ն դարձել է սպանության, նարկոբիզնեսի, վթարների, ռազբորկաների մեծ թիվ արձանագրող երկիր․ Գ․ Մակարյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Այդ իրավապահ կառույցներից մենք ի՞նչ էինք ուզում ստանալ թվային կամ սկզբունքային առումներով։ Այդ նպատակները պետք է հստակեցվեին գերատեսչությունների լիազորությունների շրջանակներում»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց տնտեսագետ, վերլուծաբան Գագիկ Մակարյանը՝ անդրադառնալով վերջին պաշտոնանկություններին։
Տնտեսագետը գտնում է, որ պետությունը պետք է պլանավորի, թե տարբեր գերատեսչություններում կամ ոլորտներում ինչ ցուցանիշներ պետք է ունենանք։ Նման պլանավորման բացակայության պատճառով պաշտոնյաների համար պարզ չէ, թե ինչ արդյունք պետք է ապահովի։ «Ամենաակնհայտը ՆԳՆ-ն է։ Հայաստանը վերածվել է սպանությունների, ծեծկռտուքների, ռազբոռկաների, նարկոբիզնեսի, վթարների հսկայական թվաքանակ արձանագրող պետության»,- հավելեց Գ․ Մակարյանը։
Խոսելով տնտեսության մասին՝ Գ․ Մակարյանը մտահոգություն հայտնեց, որ մեր երկրում ողջ աշխատավարձի 80 տոկոսը բաժին է հասնում Երևանին։ Եվ իշխանություններին խորհուրդ է տալիս անպայման զարգացնել մարզերը։

РА стала страной, в которой зафиксировано большое количество убийств, торговли наркотиками, несчастных случаев и конфликтов: Г. Макарян (видео)
«Что мы хотели получить от этих правоохранительных структур с точки зрения цифр или принципов?» Эти цели должны были быть конкретизированы в полномочиях ведомств", - сказал в беседе с "А1+" экономист и аналитик Гагик Макарян, имея в виду недавние увольнения.
Экономист считает, что государство должно планировать, какие показатели мы должны иметь в разных ведомствах или отраслях. Из-за отсутствия такого планирования чиновникам непонятно, каким должен быть результат. «Самый очевидный из них – МВД. Армения превратилась в государство, фиксирующее огромное количество убийств, драк, беспорядков, торговли наркотиками и несчастных случаев»,- добавил Г. Макарян.
Говоря об экономике, Г. Макарян выразил обеспокоенность тем, что 80 процентов всех зарплат в нашей стране поступает в Ереван. И он советует властям обязательно развивать области.