Վարչապետը հրաժեշտի հանդիպում է ունեցել Իտալիայի դեսպանի հետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանում Իտալիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալֆոնսո Դի Ռիզոյին, ով ավարտում է դիվանագիտական առաքելությունը մեր երկրում:
Վարչապետը նշել է, որ դեսպանի գործունեության ընթացքում Հայաստանի և Իտալիայի միջև ձևավորվել է համագործակցության դրական դինամիկա և հույս հայտնել, որ առաջիկայում այն ոչ միայն կպահպանվի, այլ նաև կշարունակի զարգանալ ու ամրապնդվել: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է երկկողմ կապերի ընդլայնումը, այդ թվում՝ քաղաքական, տնտեսական, մշակույթի ոլորտներում:
Ալֆոնսո Դի Ռիզոն շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին սերտ համագործակցության համար և նշել, որ վերջին տարիներին տնտեսական կապերը զարգացել են, մասնավորապես, տեքստիլի ոլորտում: Դեսպանը կարևորել է նաև մշակույթի բնագավառում համատեղ ծրագրերի իրականացումը և հավելել, որ ներկայումս ընթացքի մեջ են նոր ցուցահանդեսի կազմակերպման աշխատանքները:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի շուրջ քննարկումների վերջին զարգացումներին, ինչպես նաև սահմանազատման գործընթացի ուղղությամբ աշխատանքներին:

![_MG_3714 _MG_3714](/static/articles/48/19/60/l-CtCXO39iRw.jpg)
Поддержи А1+!Премьер-министр Никол Пашинян принял чрезвычайного и полномочного посла Италии в Армении Альфонсо ди Ризо, завершающего свою дипломатическую миссию в Армении.
Об этом сообщает Управление информации и общественных связей Аппарата премьер-министра РА.
Премьер-министр отметил, что за время деятельности посла между Арменией и Италией сформировалась положительная динамика сотрудничества, и выразил надежду, что она не только сохранится, но и продолжит развиваться и укрепляться. Никол Пашинян подчеркнул расширение двусторонних связей, в том числе политических, экономических и в области культуры.
Альфонсо ди Ризо поблагодарил премьер-министра за тесное сотрудничество и также отметил, что экономические связи в последние годы развивались, в частности, в сфере текстиля. Посол также подчеркнул важность реализации совместных программ в области культуры и добавил, что в настоящее время ведутся работы по организации новой выставки.
В ходе встречи были затронуты последние развития в обсуждениях по мирному договору между Арменией и Азербайджаном, а также работа по демаркации границы.