Քննարկվել է Հակակոռուպցիոն ռազմավարությամբ նախատեսված միջոցառումների իրականացման ընթացքը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՎարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ քննարկվել են Հակակոռուպցիոն ռազմավարությամբ նախատեսված միջոցառումների իրականացման ընթացքը:
Արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը զեկուցել է ռազմավարության նպատակների՝ կոռուպցիայի կանխարգելման և բարեվարքության համակարգերի ամրապնդման, կոռուպցիայի հակազդման իրավական և ինստիտուցիոնալ համակարգերի կատարելագործման, հակակոռուպցիոն կրթության և հանրային իրազեկման կառուցակարգերի կատարելագործման, հակակոռուպցիոն մոնիթորինգի և գնահատման համակարգի կատարելագործման, ուղղությամբ իրականացված աշխատանքների վերաբերյալ:
Մանրամասներ ներկայացնելով հակակոռուպցիոն ռազմավարությամբ իրականացված միջոցառումների վերաբերյալ՝ զեկուցվել է, որ ներդրվել են բարեվարքության ընթացիկ ստուգման կառուցակարգեր դատավորների, դատախազների և քննիչների համար:
Անդրադարձ է կատարվել կոռուպցիայի կանխարգելման համաթվի ցուցանիշներին՝ համապատասխան միջազգային զեկույցների: Ընդգծլվել է, որ թև նախորդող ժամանակահատվածի ընթացքում դրական առաջընթաց կա, սակայն անհրաժեշտ է հետևողական քայլեր ձեռնարկել ներկա մեխանիզմների և կառուցակարգերի լավարկման համար:
Մտքեր են փոխանակվել դատաիրավական ոլորտում առկա խնդիրների և դրանց հաղթահարման շուրջ իրականացվող համակարգային փոփոխությունների վերաբերյալ:
Անդրադառնալով զեկույցին՝ վարչապետը կարևորել է հակակոռուպցիոն ռազմավարության երեք հիմնական ուղղություններով՝ կոռուպցիայի կանխարգելման, կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների բացահայտման ու հակակոռուպցիոն կրթության ու հանրային իրազեկման վերաբերյալ հաշվետվողականությունը: Նիկոլ
Փաշինյանը հանձնարարել է այս երեք ուղղություններով գեներացնել համապատասխան զեկույց, որը կքննարկվի Հակակոռուպցիոն քաղաքականության խորհրդում:

Поддержи А1+!Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна обсужден процесс реализации предусмотренных Антикоррупционной стратегией мероприятий.
Министр юстиции Србуи Галян доложила о работе по достижению целей Стратегии: укрепление систем предотвращения коррупции и обеспечения добропорядочности, совершенствование правовых и институциональных систем противодействия коррупции, совершенствование механизмов антикоррупционного образования и информирования общественности, совершенствование системы антикоррупционного мониторинга и оценки.
В контексте мероприятий Антикоррупционной стратегии было доложено, что были внедрены механизмы постоянного контроля добропорядочности судей, прокуроров и следователей.
Были затронуты показатели индекса предотвращения коррупции, соответствующие международные отчеты. Было подчеркнуто, что за прошедший период наблюдается прогресс, однако необходимо предпринимать последовательные шаги по совершенствованию действующих механизмов и структур.
Состоялся обмен мнениями вокруг существующих в судебно-правовой сфере проблем и системных изменений для их преодоления.
Коснувшись доклада, премьер-министр подчеркнул важность отчетности в рамках трех основных направлений Антикоррупционной стратегии: предотвращение коррупции, выявление коррупционных преступлений, антикоррупционное образование и информирование общественности. Никол Пашинян поручил сформировать соответствующий доклад по этим трем направлениям, который будет обсужден в Совете по антикоррупционной политике.