Սյունիքում ՌԴ հյուպատոսություն բացելը կլինի «Զանգեզուրի միջանցքի» ուղղությամբ զիջում․ Ա․ Հովհաննիսյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՔաղաքական վերլուծաբան Արմեն Հովհաննիսյանը համաձայն է, որ ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը երեկ Մոսկվայում ռուս գործընկեր Սերգեյ Լավրովի հետ հանդիպման ժամանակ ակնարկեց, որ ԱՄՆ-ի հետ ռազմավարական գործընկերության փաստաթուղթ ստորագրելը և առաջիկայում ԵՄ-ին անդամակցելու գործընթացի մասին օրինագծի ընդունումը Հայաստանի ինքնիշխան իրավունքն է։
Հիշեցնենք, որ այդ հանդիպման ժամանակ Արարատ Միրզոյանը հայտարարել էր, թե «մենք հույս ունենք, որ հետագայում էլ ռուսական կողմը հաշվի կառնի տեղի ունեցողի բոլոր ասպեկտները՝ խուսափելով միակողմանի մեկնաբանություններից, որոնք, ցավոք, մենք տեսանք վերջին օրերին ու վերջին շրջանում»։
«Մի կողմից դա, մյուս կողմից էլ Միրզոյանը բացատրեց, որ ձեզ համար վտանգներ չկան, որովհետև ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունները չեն հակասում ՌԴ-ի հետ գործընկերությանն ու ռազմավարական դաշնակցությանը։ ԵՎ ԵՄ-ին անդամակցելու նախագծում էլ պարտադրող ոչինչ չկա։ Իսկ դետալներում մենք ազատ ենք, և իրավունք չունեք մեզ վրա ճնշում գործադրել»,- մեկնաբանեց Արմեն Հովհաննիսյանը։
Վերջինս նաև գտնում է, որ Լավրովն էլ իր հերթին կրկնեց այն բոլոր պահանջները, որ դնում է պուտինյան Ռուսաստանը Հայաստանի առաջ՝ «ընդունել պուտինյան միֆոլոգիան այսպես կոչված՝ Մեծ հայրենականի, այսինքն երկրորդ աշխարհամարտի մասին, ռուսաց լեզվի և այլ պահանջները»։ Միրզոյանն էլ փորձեց ասել, որ մենք պատրաստ չենք վերցնելու այդ բեռը։
«Հայ-ռուսական հարաբերությունները պետք է լինեն այնպիսին, որ ՌԴ-ն չկարողանա իրեն թույլ տալ գոնե հրապարակայնորեն, գոնե հայ պաշտոնյայի ներկայությամբ հնչեցնել դրանք։ Դա ինքնիշխանության հարց է»,- հավելեց Արմեն Հովհաննիսյանը։
Լավրովն այդ հանդիպման ժամանակ խոսեց նաև Սյունիքում ռուսական հյուպատոսություն բացելու վերաբերյալ իրենց ակնկալիքների մասին։ Արմեն Հովհաննիսյանը գտնում է, որ դա թույլ տալ չի կարելի։
«Եթե ՌԴ-ի ու ՀՀ-ի միջև հակասություններ կան, այսպես կոչված՝ Զանգեզուրի միջանցքի նկատմամբ, ուրեմն այդ ուղղությամբ ցանկացած զիջում նպաստում է նրան, որ իրականացվի ռուսական սցենարը։ Հյուպատոսության բացումը կլինի ռուսական ճնշումների զիջում։ Պարզ չէ՞, որ հյուպատոսարանի բացումը կլինի այդ գործընթացի սկիզբը։ Եթե մենք չենք տալիս այդ ճանապարհը, և դա ՌԴ-ին սահմանամերձ գոտի չէ, ի՞նչ գործ ունի այնտեղ ռուսական հյուպատոսությունը։ Իսկ Սյունիքում, ինչ է, մենք ուզում ենք վերջնականորեն գրանցել ռուսական բազայի առնչությո՞ւնը։ Իսկ ինչպե՞ս դա կընկալի Իրանը, ինչպե՞ս կընկալեն մեր մյուս գործընկերները։ Ռուսական հյուպատոսության բացումը Սյունիքում հակացուցված է։ Ոչ, չի կարելի, դա բարդացնելու է մեր դիմադրությունը միջանցքի հարցում»,- ասաց նա՝ հավելելով, որ Արարատ Միրզոյանի այդ այցն իր վրա ծանր տպավորություն է թողել։

Открытие российского консульства в Сюнике станет уступкой в направлении «Зангезурского коридора»: А. Ованнисян (видео)
Политолог Армен Ованнисян согласен с тем, что министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян вчера во время встречи со своим российским коллегой Сергеем Лавровым в Москве намекнул, что подписание документа о стратегическом партнерстве с США и принятие законопроекта о предстоящем процессе вступления в ЕС является суверенным правом Армении.
Напомним, в ходе той встречи Арарат Мирзоян заявил, что «мы надеемся, что в будущем российская сторона учтет все аспекты происходящего, избегая односторонних комментариев, которые мы, к сожалению, наблюдаем в последние дни и в последнее время».
«С одной стороны это, с другой же стороны Мирзоян пояснил, что для вас никакой опасности нет, поскольку отношения с США не противоречат партнёрству и стратегическому союзу с РФ. И в проекте членства в ЕС тоже нет ничего принудительного. А в деталях мы свободны, и вы не имеете права на нас давить»,- прокомментировал Армен Ованнисян
Последний также считает, что Лавров, в свою очередь, повторил все требования, которые путинская Россия выдвигает перед Арменией: «принять мифологию Путина о так называемой Великой Отечественной войне, т.е. Второй мировой войне, русском языке и другие требования».  Мирзоян также пытался сказать, что мы не готовы взять на себя это бремя.
«Армяно-российские отношения должны быть такими, чтобы РФ не могла позволить себе озвучивать их хотя бы публично, хотя бы в присутствии армянского чиновника. Это вопрос суверенитета»,- добавил Армен Ованнисян.
В ходе той встречи Лавров также рассказал о своих ожиданиях относительно открытия российского консульства в Сюнике. Армен Ованнисян считает, что этого допустить нельзя.
«Если между РФ и РА существуют противоречия по поводу так называемого Зангезурского коридора, то любая уступка в этом направлении способствует реализации российского сценария. Открытие консульства станет уступкой российскому давлению. Разве не ясно, что открытие консульства станет началом этого процесса? Если мы не даём эту дорогу, и она не является приграничной зоной для РФ, то что там делает российское консульство? А в Сюнике что, мы хотим окончательно прописать российскую базу? И как это воспримет Иран, как это воспримут другие наши партнёры? Открытие российского консульства в Сюнике противопоказано. Нет, нельзя, это затруднит наше сопротивление в вопросе коридора»,- сказал он, добавив, что визит Арарата Мирзояна произвёл на него тяжелое впечатление.