Հրապարակեք Ամուլսարի պայմանագիրը, որ իմանանք Սերժ Սարգսյանի և Արմեն Սարգսյանի մեղքը․ Հրանտ Բագրատյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Եթե օրենք ենք ընդունում, որ կարելի է օդը ազատ շնչել, դա վերաբերում է նաև Սերժ Սարգսյանին, որին չեմ սիրում։ Մենք չենք կարող ասել, թե ՀՀ-ում բոլորը կարող են օդ շնչել, բացի Սերժ Սարգսյանից»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանը՝ անդրադառնալով պատգամավոր Մանե Թանդիլյանի այն հայտարարությանը, թե նախկին նախագահի եղբորը պատկանող ընկերությունը ԱԱՀ-ի վերադարձից 1,5 մլրդ դրամ կստանա։
Հրանտ Բագրատյանը խոսեց նաև տնտեսական զարգացումներից և ասաց, թե նորից նկատելի է տնտեսության կենտրոնացումը։ Նրա ներկայացմամբ, մինչև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը չընդունի և թույլտվություն չտրամադրի, որևէ ներդրում տեղի չի ունենա։
«Անգամ թուղթ ընկավ ձեռքս, որ նախարարություններին արգելվում է որևէ մեկին ընդունել և խոսել։ Երբ, անգամ մի փոխնախարարի ասում ես, թե այս ներդրողին ընդունի, ասում է՝ 3 օրից կպատասխանեմ։ Նա Փաշինյանից թույլտվություն է խնդրում։ Եղել է դեպք, երբ 2 մլրդ դոլարանոց ներդրողը թողել-գնացել է Հայաստանից, չեմ կարող ասել է, 2 օր սպասել։ Եղել է դեպք, որ 15 միլիարդանոց մարդը ուզել է այցելի, դիմել եմ, պատասխան չեմ ստացել։ Ալի Բաբային հավասար մարդ էր»,- հավելում է նախկին վարչապետը։ Հրանտ Բագրատյանը անդրադարձավ նաև Ամուլսարի հանքի շահագործմանը։
Նա պահանջում է հրապարակել «Լիդիան-Արմենիա» ընկերության հետ հանքի շահագործման պայմանագիրը, որպեսզի իմանա «Սերժ Սարգսյանի և Արմեն Սարգսյանի մեղքը»։
«Ես չեմ հավատում, որ Արմեն Սարգսյանը Ամուլսարում բաժնետոմս չի ունեցել։ Կարծում եմ, ունեցել է մի փաթեթ, որ վերցրել և վաճառել է։ Կխնդրեի, որ ռեգիստրը հրապարակեր սկզբնական և այսօրվա բաժնետերերին, ի վերջո, խոսքը մեր երկրի ապագային է վերաբերում»․- ասում է նա։ Հրանտ Բագրատյանը չի հավատում այն խոստումներին, թե «Լիդիան-Արմենիան» շահագործման այնպիսի տեխնոլոգիա կներդնի, որ շրջակա միջավայրի վրա վնասը քիչ կլինի։ Նա գտնում է, որ այդ ընկերությունն այն հայտնիներից ու խոշորներից չէ, որ կարողանա նման ներդրում անել։
Նախկին վարչապետն անդրադարձավ նաև նախագահ Արմեն Սարգսյանի՝ ՀՀ քաղաքացի լինելու հանգամանքին։ Նա պահանջում է հրապարակել դա ապացուցող փաստաթուղթը «Ես պարզել եմ, որ ԱԺ նման թուղթ չի գնացել»,- ասադ նա։

Опубликуйте Амулсарский договор, чтобы мы знали вину Сержа Саркисяна и Армена Саркисяна: Грант Багратян (видео)
«Если мы принимаем закон, что можно спокойно дышать воздухом, это относится и к Сержу Саркисяну, которого я не люблю. Мы не можем сказать, что в РА все могут дышать воздухом, кроме Сержа Саркисяна», в беседе с «А1+» сказал бывший премьер-министр РА Грант Багратян, обратившись к заявлению депутата Мане Тандилян о том, что принадлежащая брату бывшего президента компания получит 1,5 млрд драм от возврата НДС. Грант Багратян говорил и о развитии экономических событий и сказал, что вновь заметна централизация экономики. По его представлению, пока премьер-министр Никол Пашинян не примет и не предоставит разрешение, никакой инвестиции не будет.  «Мне в руки даже попала бумага, что министерствам запрещается кого-либо принимать и разговаривать. Когда, даже какому-либо замминистра говоришь, прими этого инвестора, он говорит: отвечу через 3 дня. Он просит разрешения у Пашиняна.  Был случай, когда 2-миллиардный инвестор уехал из Армении, не могу, сказал, ждать 2 дня. Был случай, когда 15-миллиардный человек захотел посетить, обратился, не получил ответа. Это был человек, равный Али Баба», - добавил бывший премьер.
Грант Багратян также обратился к эксплуатации Амулсарского рудника. Он требует опубликовать договор об эксплуатации рудника с компанией «Лидиан-Армения», чтобы узнать «вину Сержа Саркисяна и Армена Саркисяна». «Я не верю, что у Армена Саркисяна не было акций в Амулсаре. Думаю, был пакет, который он взял и продал. Я бы попросил, чтобы регистр опубликовал исходных и сегодняшних акционеров, в конце концов, речь касается будущего нашей страны», - говорит он.
Грант Багратян не верит обещаниям, что «Лидиан-Армения» внедрит такую технологию эксплуатации, что вред для окружающей среды будет небольшим. Он считает, что эта компания не входит в число известных и крупных, чтобы суметь произвести подобные инвестиции. Бывший премьер также обратился к обстоятельству гражданства РА президента Армена Саркисяна. Он требует опубликовать доказывающие это документы. «Я выяснил, что в НС подобная бумага не поступала», - сказал он. Подробности – в видеоматериале.