Փաստաբանը սահմանադրական հանրաքվեն ռեսուրսների վատնում է համարում (տեսանյութ)
«ՀՀ Սահմանադրության 213-րդ հոդվածի համար սահմանադրական հանրաքվեի գնալը  ինձ համար՝ որպես ՀՀ քաղաքացու, անընդունելի է»,-«Ա1+»-ի հետ զրույցում նման տեսակետ հայտնեց փաստաբան Արայիկ Պապիկյանը։
«Ես կասկած չունեմ, որ Սահմանադրական դատարան, որպես այդպիսին չենք ունեցել․ չենք ունեցել Սահմանադրկան դատարան, որը ՀՀ-ում իրականացրել է արդարադատություն։ Դա գաղտնիք չէ, բոլոր այն անձինք, ովքեր այսօր վկայակոչում են այս գործընթացի հակասահմանադրական լինելը, նրանց մեծ մասը նախկինում նշել են, որ ՀՀ-ում սահմանադրական արդարադատություն չկա, բայց այն գործընթացը , որն այսօր իրականացվում է մեր երկրում հանրաքվեի միջոցով, ինձ համար ընդունելի չէ»։
Պապիկյանը պնդում է, որ նոր իրավիճակում մեզ անհրաժեշտ է նոր Սահմանադրություն․
«Հիմա, երբ մենք գնում ենք Սահմանադրության մեկ կետի փոփոխության, ակամայից լեգիտիմացնում ենք մնացած հոդվածները»։
Փաստաբանի համոզմամբ՝ նոր սահմանադրական փոփոխությունները մեր պետությունը պիտի գոնե կատարեր 2018 թվականի ամռանը․
«Մենք գրեթե երկու տարի կորցրել ենք, հիմա մեկ հոդվածի փոփոխության հետևից գնալը ժամանակի մարդկային, նյութական ռեսուրսների վատնում է»։
Ըստ Պապիկյանի՝ անթույլատրելի է այս մոտեցումը։
«Ենթադրենք՝ ապրիլի 6-ն է, հանրաքվեի արդյունքները դրական են եղել նախաձեռնողի համար,  Հրայր Թովմասյանը և մյուս վեց դատարվորները այլևս չեն պաշտոնավարում, ՀՀ-ում ի՞նչ էական ճակատագրական փոփոխություններ են սպասվում։ Ընդամենը պիտի համալրենք և շարունակենք ապրել»,-նշում է փաստաբանն ու հավելում․
«Մի դեպքում, երբ մենք հայտարարում ենք, որ այդ մարդիկ ապօրինի են զբաղեցնում այդ աթոռները և հանցավոր ռեժիմի սպասավորներն են եղել, նրանցից ազատվելու միակ ճանապարհը նրանց պատասխանատվության ենթարկելու հարցն է։ Մի մարդ, ով առնվազն հանցանքներ է գործել, նրանից ազատվելու համար պետությունը վճարումներ է առաջարկում կամ ռեսուրս է ծախսում և չի կարողանում մեղադրանքը ամբողջացնել պատշաճ դատաիրավական  ընթացակարգերով»,- սա փաստաբանը համարում է անընդունելի և կարծում է, որ այստեղ խնդիրը թաքնված է հենց իրավապահ համակագի հետևում։

Адвокат считает конституционный референдум растратой ресурсов (видео)
«Идти на конституционный референдум для 213-й статьи Конституции РА для меня, как гражданина РА, неприемлемо», - в беседе с «А1+» подобную точку зрения выразил адвокат Араик Папикян.
«Не сомневаюсь, что Конституционного суда, как такового, у нас не было, не было Конституционного суда, который осуществлял правосудие в РА. Это – не секрет, все лица, которые сегодня ссылаются на антиконституционность этого процесса, большинство из них ранее отмечали, что в РА нет конституционного правосудия, но тот процесс, который сегодня осуществляется в нашей стране посредством референдума, для меня неприемлем».
Папикян утверждает, что в новой ситуации нам необходима новая Конституция:
«Сейчас, когда мы идем на изменение одного пункта Конституции, невольно легитимируем остальные статьи».
По убеждению адвоката, новые конституционные изменения наше государство должно было хотя бы сделать летом 2018 года:
«Мы потеряли почти два года, сейчас идти за изменением одной статьи – это растрата времени, человеческих, материальных ресурсов».
По мнению Папикяна, этот подход неприемлем.
«Предположим, 6-е апреля, результаты референдума были положительными для инициатора, Грайр Товмасян и остальные судьи более не занимают должность, какие существенные судьбоносные изменения ожидаются в РА? Всего лишь должны восполнить и продолжать жить», - отмечает адвокат и добавляет:
«В одном случае, когда мы объявляем, что эти люди незаконно занимают эти кресла и обслуживали преступный режим, единственный путь освобождения от них – вопрос привлечения их к ответственности. Человек, который, как минимум, совершил правонарушения, для того, чтобы освободиться от него, государство предлагает выплаты или тратит ресурсы и не может сформулировать обвинение надлежащими судебно-правовыми процедурами», - это адвокат считает неприемлемым и думает, что здесь проблема спрятана именно за правоохранительной системой.