Եթե օրական 3 տուփ սիգարետ ծխող 30-ամյա պացիենտ ունենանք, ինքը պոտենցիալ չփրկվող է. Արսեն Թորոսյան (տեսանյութ)
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած կառավարությունն այսօր՝ մարտի 30-ին, արտահերթ նիստ է հրավիրել, որտեղ քննարկվելու և ընդունվելու են հակաճգնաժամային եւս 3 փաթեթներ:
Արտահերթ նիստի մեկնարկին Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը ներկայացրեց նոր կորոնավիրուսով պայմանավորված առկա իրավիճակը:
Նախարարը տեղեկացրեց, որ այս պահի դրությամբ կա 482 հաստատված դեպք, որից 58-ը՝ վերջին մեկ  օրվա ընթացքում:
58-ից 25-ը եղել են ի սկզբանե կարանտինում, այսինքն՝ շփման շրջանակ չեն ունեցել,-նշեց նախարարը: Նրա փոխանցմամբ՝  31-ը, որոնց մեջ կան նաև բուժաշխատողներ, ևս ի սկզբանե եղել են կասկածելի գոտում, միայն երկուսն են, որ արտերկրից բերովի դեպքեր են, և նրանց շփման շրջանակը պարզվում է:
Նախարարը հայտնեց, որ այս  պահին ունենք 14 ծանր և մեկ ծայրահեղ ծանր դեպք, սակայն ծայրահեղ ծանրի մոտ դրական փոփոխություն է նկատվում, եւս երկու ծանր հիվանդների վիճակը բարելավվում է:
Վարչապետը հետաքրքվեց, թե 14 ծանր հիվանդների պարագայում կարո՞ղ ենք, որոշակի կանխատեսումներ անել, Թորոսյանն ասաց, որ մեր երկրում ամեն կոնկրետ դեպքն անհատական է, ունենք նաև երիտասարդ հիվանդ, ով ծանր է այս պահին, սակայն մեծ հավանականությամբ կդադարի ծանր լինել և կապաքինվի.
«Ամեն կոնկրետ պացիենտի քրոնիկական հիվանդություններն են հիմնականում որոշում ելքը, որովհետև առանց քրոնիկական հիվանդությունների՝ պացիենտները նույնիսկ չեն հասնում ռեանիմացիոն ծառայության»:
Նախարարը տեղեկացրեց, որ երիտասարդ քաղաքացին ուշ է դիմել բժշկական օգնության, այդ պատճառով է նրա վիճակը այս պահին գնահատվոմ ծանր:
Վարչապետն իր հերթին ցավակցություն հայտնեց մահացածների ընտանիքներին և հարազատներին:
Նշեց, որ վերջին օրերին մահացած երկու պացիենտներն էլ ունեցել են շատ ծանր քրոնիկական հիվանդություններ:
«Նրանցից մեկը ունեցել է սրտի իշեմիկ հիվանդություն և զարկերակային գերճնշում, երկրորդը ունեցել է էլի սրտի իշեմիկ հիվանդություն և զարկերակային հիպերտոնիա, սրտամկանի ինֆարկտից և ինսուլտից հետո առաջացած հետևանքներ: Հատկապես այս կարգի  քաղաքացիների նկատմամբ առանձնահատուկ ուշադրություն է պետք, որպեսզի նրանք հանկարծ չվարակվեն, որվհետև շատ մեծ ռիսկի դաշտում են հայտնվում։ Կոչ եմ անում մեր բոլոր հայրենակիցներին առանձնակի ուշադիր լինել այս խմբի մեր հայրենակիցների նկատմամբ, պահպանել մեկուսացման ռեժիմը»:
Վարչապետը նաև հետաքրքրվեց՝ ինչպիսի՞ն է հիվանդության հետ կապված դրական դինամիկան։ Նախարարն ասաց, որ 250 քաղաքացի արդեն դուրս է  եկել մեկուսացումից:
Հայտնեց, որ մոտ օրերին էլի ունենալու են բուժված քաղաքացիներ՝ բացի արդեն հայտնի 30 դեպքից:
Առանց սիմպտոմների պացիենտները պահվում են ոչ թե հիվադանոցում այլ, հյուրանոցներում, -հայտնեց վարչապետը՝ ընդգծելով, որ նրանք ոչ մի բժշկական միջամտության կարիք չունեն:
Վարչապետը հետաքրքրվեց նաև մահացության դեպքերի երիտասարդացման լուրերի մասին, Թորոսյանն ասաց, ոոր ուսումնասիրել են, վիճակագրությունը տարբեր է, հիմնականում կապված է երկրի բնակչության կենսակերպից.
«Օրինակ՝ եթե մենք օրական 3 տուփ սիգարետ ծխող 30 տարեկան մարդ ունենանք, ինքը պոտենցիալ չփրկվող պացիենտ է: Նույն մեր հարևաններից մեկի մասին կար նման տվյալներ, իհարկե չճշտված, երբ ասում էին, որ արհեստական օդափոխման սարաքերի վրա կան բավականին մեծ թվով 40-ից ցածր անձինք, պետք է պարզել այդ անձանց առողջական պատկերը»,-նշեց Թորոսյանը:
Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն էլ հայտնեց, որ մեկուսացումից և ինքնամեկուսացումից տասնյակ զինծառայողներ վերադառնում են ծառայության՝ վերստուգումից հետո:
ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանն անդրադարձավ հեռավար կրթությանը, վստահեցրեց՝ հեռավար կրթության վերբերյալ հիմնականում դրական արձագանքներ են ստանում, ինչը ուսուցիչների մեծ մասնակցության արդյունք է:
«Իհարկե ունենք մի խնդիր, որը կապված է սարքերի և ինտերնետ կապի հասանելիության հետ, մենք փորձում ենք հընթացս այս հարցին լուծում տալ: Մի նախաձեռնություն ենք իրականացնում, որով հավաքում ենք համակարգիչներ, հիմնականում խոսել ենք միջազգային դոնոր կազմակերպությունների հետ: Մոտ 24 հազար աշակերտների պարագայում ունենք խնդիր՝ սարքերի հետ կապված»:
Նախարարը շեշտեց նաև, որ բուհերը ևս շատ արդյունավետ օգտագործում են հեռավար կրթությունը:
Վարչապետն էլ ասաց, որ այս փորձը կօգնի մեզ հետագայում նաև հեռավոր գյուղերում հեռավար կրթությունը զարգացնելու նպատակին հասնելու գործում:

Если у нас будет 30-летний пациент, выкуривающий 3 пачки сигарет в день, он потенциально из тех, кто не спасется: Арсен Торосян (видео)
Правительство во главе с премьер-министром РА Николом Пашиняном сегодня, 30-го марта, созвало внеочередное заседание, где будут обсуждаться и приниматься еще 3 противоэпидемиологических пакета.
В начале внеочередного заседания министр здравоохранения Арсен Торосян представил ситуацию, обусловленную новым коронавирусом.
Министр представил, что на данный момент есть 482 подтвержденных случаев, 58 из которых – в течение последнего дня.
25 из 58-и изначально были на карантине, т.е. у них не было круга общения, - отметил министр. Он передает, что 31, среди которых есть медработники, также изначально были в зоне подозрений, только двое являются привезенными из-за рубежа случаями, и круг их общения устанавливается.
Министр сообщил, что на данный момент у нас есть 14 тяжелых и один крайне тяжелый случай, однако у крайне тяжелого наблюдается позитивное изменение, и улучшается состояние еще двух тяжело больных.
Премьер-министр поинтересовался, можно ли сделать какие-либо прогнозы относительно 14-и тяжело больных, Торосян сказал, что в нашей стране каждый конкретный случай индивидуален, у нас есть и молодой больной, который в настоящий момент находится в тяжелом положении, однако с большой вероятностью перестанет быть тяжелым и выздоровеет:
«У каждого конкретного пациента исход определяют в основном хронические заболевания, потому что пациенты без хронических заболеваний даже не доходят до реанимационной службы».
Министр сообщил, что молодой гражданин поздно обратился за медицинской помощью, из-за чего его нынешнее состояние оценивается как тяжелое.
Премьер-министр в свою очередь выразил соболезнование семьям и родственникам умерших.
Отметил, что двух пациентов, скончавшихся в последние дни, также были очень тяжелые хронические заболевания.
«У одного из них была ишемическая болезнь сердца и повышенное пульсовое давление, у второго тоже была ишемическая болезнь и пульсовая гипертония, последствия инфаркта миокарда и инсульта. В особенности по отношению к такого рода гражданам нужно особое внимание, чтобы они вдруг не заразились, потому что они оказываются в зоне очень большого риска.  Призываю всех наших соотечественников быть особо внимательными к нашим соотечественникам из этой группы, соблюдать режим изоляции».
Премьер-министр также поинтересовался, с каким заболеванием связана положительная динамика? Министр сказал, что 250 граждан уже выписались из изоляции.
Сообщил, что в ближайшие дни у нас будут еще выздоровевшие граждане, кроме уже известных 30 случаев.
Пациенты без симптомов содержатся не в больнице, а в гостиницах, - сообщил премьер-министр, подчеркнув, что они не нуждаются в медицинском вмешательстве.
Премьер-министр также поинтересовался о слухах омоложения случаев смертности, Торосян сказал, что изучили, статистика различна, в основном связана с образом жизни населения страны:
«К примеру, если у нас будет 30-летний человек, выкуривающий 3 пачки сигарет в день, он потенциально из тех, кто не спасется. Есть данные об одном из наших соседей, конечно непроверенные, когда говорили, что к аппаратам искусственной вентиляции легких подключено большое количество лиц младше 40-а лет, нужно выяснить состояние здоровья этих лиц»,- отметил Торосян.
Министр обороны Давид Тоноян сообщил, что десятки военнослужащих возвращаются на службы из изоляции и самоизоляции, после повторной проверки.
Министр ОНКС Араик Арутюнян обратился к дистанционному образованию, заверил: они в основном получают положительные отзывы об удаленном образовании, что является результатом участия большинства учителей.
«Конечно, у нас есть проблема, связанная с доступностью оборудования и интернет-связи, мы пытаемся решить этот вопрос. Мы проводим инициативу, по которой собираем компьютеры, в основном мы говорили с международными донорскими организациями. Приблизительно у 24 тысяч учеников есть проблема, связанная с оборудованием».
Министр также подчеркнул, что вузы очень эффективно используют дистанционное образование.
Премьер-министр сказал, что этот опыт поможет нам в дальнейшем в развитии дистанционного образования в удаленных селах.