«Իմ քայլ»-ի՝ ԿԲ նախագահի թեկնածուն ներկայացրեց իր ծրագիրը (տեսանյութ)
«Իմ քայլը» խմբակցությունը Կենտրոնական բանկի նախագահի թեկնածու է առաջադրել Մարտին Գալստյանին։  ԱԺ Ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովում քննարկվում է Ազգային ժողովին այդ պաշտոնին թեկնածու առաջարկելու վերաբերյալ հարցը։ ԱԺ երեք խմբակցություններն էլ ներառյալ մարտի 24-ը կարող էին թեկնածու առաջադրել, բայց միայն  «Իմ քայլը» խմբակցությունն է առաջադրել։
Մարտին Գալստյանը  մասնագիտությամբ տնտեսագետ է, տնտեսագիտության թեկնածուի գիտական աստիճան ունի։ Նա 2018թ․-ի սեպտեմբերից առ այսօր  Կենտրոնական բանկի խորհրդի անդամ է։
ԿԲ նախագահի թեկնածուն իր ծրագիրը ներկայացրեց հանձնաժողովի անդամներին։ Դրամավարկային քաղաքականությունն, ըստ նրա, ԿԲ-ի գլխավոր խնդիրներից մեկն է ֆինանսական կայունության հետ միասին։
«Ստեղծված իրավիճակում ֆինանսական կայունությունը որոշակիորեն առաջին պլան  է գալիս ու անելիքներն այս ոլորտում շատ են։ Եթե դրամավարկային քաղաքականության տեսանկյունից աշխարհում առաջատար փորձ կա, ու մենք դրա կրողն ենք, ապա ֆինանսական կայունության ոլորտում՝ մասնավորապես մակրո, միկրո քաղաքականության տեսանկյունից նման փորձ չկա»,- ասաց Մարտին Գալստյանը։
ԿԲ նախագահի թեկնածուն  թվարկեց այն անելիքները, որոնք այդ ոլորտի բարելավմանը կհանգեցնեն։
«Մասնավորապես՝ դա հասարակության հավատն է ազգային արժույթի հանդեպ։ Երկրորդը՝ հասարակության կրթվածության և ֆինանսական գրագիտության մակարդակի շեշտակի բարձրացումն է, առանց որի այն քաղաքականությունը, որը անելու ենք, կարող է ապարդյուն լինել»,- նկատեց նա։

Кандидат в председатели ЦБ от «Моего шага» представил свою программу (видео)
Фракция «Мой шаг» предложила Мартина Галстяна в качестве кандидата на должность председателя Центральнобо банка. В постоянной комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам НС обсуждается вопрос касательно предложения кандидатуру на эту должность Национальному собранию. Все три фракции НС до 24-го марта включительно могли предложить кандидатуру, но предложила только фракция «Мой шаг».
Мартин Галстян – экономист по профессии, обладает научной степенью кандидата экономических наук. С сентября 2018г. по сей день он является членом совета Центрального банка.
Кандидат в председатели ЦБ представил свою программу членам комиссии. Денежно-кредитная политика, по его словам, это – одна из главных задач ЦБ, наряду с финансовой стабильностью.
«В сложившейся ситуации финансовая стабильность в определенной мере выходит на первый план, и в этой отрасли у нас много задач. Если с точки зрения денежно-кредитной политики в мире есть передовой опыт, и мы рядом с ним, то в сфере финансовой стабильности, в частности, с точки зрения макро-, микроэкономики, подобного опыта нет», - сказал Мартин Галстян.
Кандидат в председатели ЦБ перечислил те задачи, которые приведут к улучшению этой отрасли.
«В частности, это – доверие общества к национальной валюте. Во-вторых, акцентированное повышение уровня образованности и финансовой грамотности общества, без чего политика, которую мы будем проводить, может оказаться тщетной», - отметил он.