Ի՞նչ ապացույցների բազայով են ուսումնասիրություններ կատարելու․ փաստաբանը՝ գույքի բռնագանձման օրինագծի մասին (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱզգային ժողովը նախօրեին ընդունեց ««Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» օրենքը։
Օրինագծով կառավարությունն առաջարկում է բռնագանձել 50 միլիոն դրամ արժեքը գերազանցող գույքը, որի ձեռքբեումը չի հիմնավորվում օրինական եկամտի աղբյուրներով:
Փաստաբան Թաթուլ Խուդատյանի համար օրենքում առկա բարեխիղճ ձեռքբերողի ինստիտուտի վերաբերյալ ռիսկային հարցեր կան։
«Երբ որ անորոշ ձևակերպմամբ օրենք է ընդունվում, դատախազության համակարգը և դատական համակարգը պետք է գործեն բարեխղճորեն, համաչափ և առավելագույնս սեփականատիրոջ օգտին։ Բոլոր նախկին գործընթացներում, ինչ մենք նկատում ենք պետության հետ կապված գործընթացներում, միևնույն է՝ պետական պաշտոնյան չի ցանկանում բարեխղճության բեռը վերցնել իր վրա. կիրառում է օրենքն ամենախիստ ձևով՝ հույս ունենալով, որ դատարանը կտա իր վերջնական մեկնաբանությունը»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում նշեց նա։
Ըստ փաստաբանի՝ ապացուցման շեմը շատ ավելի բարենպաստ պետք է լինի գույքը ձեռքբերողի, բարեխիղճ գնորդի համար։ Հայաստանում, ըստ նրա, պետական պաշտոնյաներին չպատկանած բարձր արժեք ունեցող գույքերը քիչ են, հատկապես գյուղատնտեսության ոլորտում։
Հարցին, թե օրենքի սահմանադրականության առումով խնդիր տեսնո՞ւմ է, թե՞ ամեն ինչ նորմալ է, պատասխանեց, որ օրենքի միատեսակ կիրառելիության սահմանափակման հարցն է։
«Ըստ էության՝ ի՞նչ է ստացվում․ որ իրավասու մարմինն է որոշում որ դեպքում ուսումնասիրություն անել, որ դեպքում՝ ոչ։ Ճիշտ է հիմքերը կան, բայց ի՞նչ ապացույցների բազայի շրջանակներում են ուսումնասիրություններ կատարելու, որոշումներ ընդունվելու և որոնցով՝ չէ, քանի որ դրանք գաղտնի են, այդ պրակտիկան չի բացահայտվելու։ Եվ ըստ էության՝ բացի Ազգային ժողովից, բացի դատախազին վերահսկող դատախազից, հասարակաությունը և մնացած բոլոր սեփականատերերը չեն կարող իմանալ, թե ինչ կանխատեսելի չափանիշների դեպքում է ուսումնասիրությունը սկսվում և ինչի դեպքում չի սկսվում»,- պարզաբանեց Թաթուլ Խուդատյանը։

На базе каких доказательств будут производиться исследования? Адвокат о законопроекте о конфискации имущества (видео)
Национальное собрание накануне принял закон «О конфискации имущества, имеющего незаконное происхождение».
По законопроекту правительство предлагает конфисковать имущество стоимостью, превышающей 50 миллионов драмов, приобретение которого не обосновывается законными источниками дохода.
Для адвоката Татула Худатяна в законе есть рисковые вопросы относительно института добросовестного покупателя.
«Когда принимается закон с неопределенной формулировкой, система прокуратуры и судебная система должны действовать добросовестно, адекватно и максимально в пользу собственника. Во всех бывших процессах, что мы замечаем в процессах, связанных с государством, все равно государственный чиновник не хочет брать на себя груз добросовестности, применяет закон в самой строгой форме, надеясь, что суд даст свое окончательное толкование»,- отметил он в беседе с «А1+».
По словам адвоката, порог доказывания должен быть гораздо более благоприятным для приобретающего имущество, добросовестного покупателя. В Армении, по его словам, мало дорогостоящего имущества, не принадлежащего государственным чиновникам, в особенности в сфере сельского хозяйства.
На вопрос, видит ли он проблему в плане конституционности закона или все нормально, ответил, что это – вопрос ограничения единообразной применимости закона.
«По сути, что получается? Что компетентный орган решает, в каком случае проводить исследование, в каком – нет. Правда, есть основания, но в рамках базы каких доказательств будут проводить исследования, принимать решения и которыми, ведь они секретные, эта практика не будет раскрываться. И по сути, кроме Национального собрания, кроме прокурора, контролирующего прокурора, общественность и все остальные собственники не могут знать, в случае каких предсказуемых критериев начинается исследование и в каком случае не начинается»,- пояснил Татул Худатян.