«Քոչարյանի գործը կարծես թե, ներվային ֆոն է ստեղծում հայ-ռուսական հարաբերություններում» (տեսանյութ)
Երեկ Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն անդարդարձել էր թե՛ Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղ) հիմնախնդրին, թե՛ գազի գնի հարցին, այնուհետև ասուլիսի ժամանակ նաև ՀՀ արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանն էր անդրադարձել Արցախյան հիմնախնդրին։
«Ա1+»-ն այս և տնտեսական հարցերի շուրջ զրուցել է «Կովկասի» ինստիտուտի գիտաշխատող, տնտեսագետ, քաղաքագետ Հրանտ Միքայելյանի հետ։
Ըստ Միքայելյանի՝ գազի գինը համաշխարհային շուկայում նույնպես տատանվում է նավթի հետ միասին, քանի որ փոխկապակցված են։
«Հիմա վերանայելու ժամանակն է եկել, և արդեն փոփոխված պայմաններում Հայաստանը պնդում է է, որ քանի որ համաշխարհային գները նվազել են, քանի որ Ռուսաստանը որոշ երկրներից ավելի էժա գնով է սկսել գազը վաճառել»,- նշեց տնտեսագետը։
Խոսելով Արցախի հիմնախնդրի մասին՝ քաղաքագետն ասաց, որ Լավրովի և Մնացականյանի հայտարարությունը պարտադիր չէ, որ իրար հակասեն, որովհետև վերջինս չի հերքել Լավրովի ասածի իմաստը։
«Մնացականյանն ասել է, որ Հայաստանը միակողմանի զիջումներ չի անելու, այսինքն՝ կարող ենք ասել, որ սա նշանակում է, որ «Փուլ առ փուլ» տարբերակը Հայաստանի համար այդքան էլ ընդունելի չէ։ Մյուս կողմից, եթե մենք հիշենք Մադրիդյան սկզբունքները, ապա Մադրիդյան սկզբունքներում գրված է՝ «ժամանակավոր կարգավիճակ է տրվում Արցախին», սա ինչ է, եթե «Փուլ առ փուլ» տարբերակը չէ։ Այսինքն՝ սեղանին «Փուլ առ փուլ» տարբերակն է դրված»,- եզրահանգեց քաղաքագետը։
Լավրովը գազի հարցի մասին խոսելիս դժգոհություն էր հայտնել «Հարավկովկասյան» երկաթուղու շուրջ ընթացող դատական գործընթացների վերաբերյալ։ Հրանտ Միքայելյանի համար զարմանալի չէր, որ Ռուսաստանը դժգոհություն ունի, որ նրա պետական կապիտալով ընկերության նկատմամբ խիստ գործողությունն է արվում։
«Եթե մենք հիշենք, ապա 2018 թվականին «Ռենկո»-ի հարցն Իտալիայի վարչապետի հետ էր քննարկվում, Ամուլսարի հարցը քննարկվում էր Ամերիկայի և Մեծ Բրիտանիայի դեսպանների հետ, օրինակ՝ Լիբանանի իշխանությունների հետ քննարկվում էր Երևանի աղբահանման հարցը (նկատի ունի աղբահանմամբ և սանմաքրմամբ զբաղվող «Սանիթեք» ընկերության հարցը - հեղ,) և այլն, և այլն։ Այսինքն՝ երկրներն ընդհանրապես աշխատում են պետական կամ խոշոր ընկերություններին աջակցել։ Եվ այս հարցում զարմանալի կլիներ, որ Ռուսաստանը ոչ մի բան չաներ»,- շարունակեց տնտեսագետը։
Իսկ կարո՞ղ էր Ռոբերտ Քոչարյանի գործը կապ ունենալ նաև գազի գնի հարցի հետ, հայ-ռուսական հարաբերությունների հետ, քաղաքագետը պատասխանեց, որ դժվար է ասել, որովհետև սրա մասին ֆորմալ չի խոսվում։
«Բայց, քանի որ գիտենք՝ Վլադիմիր Պուտինը և Քոչարյանն ընկերական հարաբերություններ ունեն և նույնկերպ, ինչպես ընկերությունների մակարդակով են, այնպես էլ քաղաքական գործիչների մակարդակով այդ ընկերական կապն ազդում է միջպետական կապերի վրա, ապա կարող է տեսականորեն ազդել գազի սակագնի վրա, կամ այն ընդհանուր հարաբերությունների ֆոնի վրա։ Երևի թե ազդում է և ստեղծում է ավելի, կարծես թե, ներվային ֆոն (ես կասեի) հարաբերությունների մեջ»,- նշեց նա;
Հրանտ Միքայլեյանը նաև անդրադարձավ կորոնավիրուսային իրավիճակում մեր և հարևան երկրների տնտեսական հարցերին։

«Дело Кочаряна, похоже, создает нервный фон в армяно-российских отношениях» (видео)
Поддержи А1+!Вчера министр иностранных дел России Сергей Лавров обратился и к проблеме Арцаха (Нагорный Карабах), и к вопросу цены на газ, затем во время пресс-конференции к Арцахской проблеме обратился и министр иностранных дел РА Зограб Мнацаканян.
«А1+» побеседовал об этом и других экономических вопросах с научным сотрудником института «Кавказа», экономистом, политологом Грантом Микаеляном.
По словам Микаеляна, цена на газ на мировом рынке также колеблется вместе с ценой на нефть, поскольку они взаимосвязаны.
«Сейчас настало время пересмотра, и в уже изменившихся условиях Армения утверждает, что поскольку мировые цены снизились, поскольку Россия стала продавать газ некоторым странам по более низкой цене»,- отметил экономист.
Говоря об Арцахской проблеме, политолог сказал, что заявления Лаврова и Мнацаканяна необязательно должны противоречить друг другу, потому что последний не опроверг смысл сказанного Лавровым.
«Мнацаканян сказал, что Армения не будет делать односторонних уступок, т. е. мы можем сказать, что это значит, что «поэтапный» вариант для Армении не так уж приемлем. С другой стороны, если мы вспомним Мадридские принципы, в Мадридских принципах написано: “Арцаху дается временный статус”, что это если не “поэтапный” вариант. То есть на столе лежит “поэтапный” вариант», - заключил политолог.
Лавров, говоря о цене на газ, выразил недовольство судебными процессами вокруг «Южнокавказской» железной дороги. Для Гранта Микаеляна неудивительно, что у России есть недовольства, что ведется строгая операция по отношению к компании с ее государственным капиталом.
«Если мы вспомним, в 2018 году вопрос «Ренко» обсуждался с премьер-министром Италии, вопрос Амулсара обсуждался с послами Америки и Великобритании, к примеру, с властями Ливана обсуждался вопрос вывоза мусора из Еревана (имеет в виду вопрос компании «Санитек», занимающейся вывозом мусора и саночисткой – ред.) и т.д. и т.п. То есть страны вообще стараются поддерживать государственные или крупные компании. И в этом вопросе было бы удивительно, если б Россия ничего не делала», - продолжил экономист.
А могло ли дело Роберта Кочаряна иметь отношение и к вопросу цены на газ, к армяно-российским отношениям? Политолог ответил, что трудно сказать, потому что об этом формально не говорится.
«Но, поскольку мы знаем: Владимир Путин и Кочарян находятся в дружеских отношениях и как на уровне компаний, так и на уровне политических деятелей эта дружеская связь влияет на межгосударственные связи, то может теоретически повлиять и на тариф на газ, или на фоне этих общих отношений. Наверное и влияет, и создает более, похоже, нервный фон (я сказал бы) в отношениях», - отметил он.
Грант Микаелян также обратился к экономическим вопросам – нашим и соседних стран – в ситуации коронавируса.