Գազի գնի հարցը պետք է տարանջատվի ինքնիշխանության կորստի խնդրից․ Միքայել Մելքումյան
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Ա1+»-ը զրուցել է «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանի հետ։
- Պարոն Մելքումյան, երեկ ԵՏՄ հեռավար գագաթնաժողովի ժամանակ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը մերժեց նվազեցնել Հայաստանին ու Բելառուսին վաճառվող գազի գինը, ԵՏՄ-ում գազի գնի միասնական սակագնի ներդրումը: Պատճառաբանեց, թե դա կարելի է անել, եթե հասնեն ինտեգրման որոշակի մակարդակի և ունենան միասնական շուկա, միասնական բյուջե, միասնական հարկային համակարգ: Որքանո՞վ է դա գործընկերային ԵՏՄ շրջանակներում այն դեպքում, որ էներգակիրների միջազգային գները կտրուկ նվազել են, և նույն ՌԴ-ն գազը Եվրոպային ավելի ցածր գնով է վաճառում:
- ԵՏՄ շրջանակներում միասնական էներգետիկ շուկա կարող է ձևավորվել մինչև 2025թ. հունվարի 1-ը: Եվ փաստաթղթում հստակ նշված էլ չէ, թե միասնական էներգետիկ շուկայի դեպքում ՌԴ-ն գազը ԵՏՄ մյուս երկրներին անպայմա՞ն պետք է իր ներքին գներով մատակարարի: Ինչ վերաբերում է հեռավար գագաթնաժողովի ժամանակ հնչած հայտարարություններին, պետք է հասկանալ, որ դա կլինի Հայաստանը, Բելառուսը, թե այլ երկիր, նրանցից յուրաքանչյուրը սպասարկում է իր ազգային պետական շահը: ՀՀ քաղաքական ղեկավարությության արած հայտարարությունը հատկապես համավարակի պայմաններում բխում էր մեր ազգային պետական շահերից`մեր տնտեսության վերականգնմանը անհրաժեշտ է մատչելի գներով գազ: Նույնը` Բելառուսի դեպքում:
Բայց ես, որպես քաղաքական գործիչ, մտածում եմ, երբ մենք ունենանք ինտեգրման խորը մակարդակ, կարո՞ղ է հանկարծ քննարկենք մեր ինքնիշխանության ինչ-որ տարրեր կորցնելու վտանգը: Այս հարցը դեռ պարզաբանված չէ: Մենք դեմ ենք, չէ՞, որ մեր ինքնիշխանությունից թեկուզ 1 մմ կորցնենք: Սա նշանակում է, որ գազի գնի խնդիրը պետք է տարանջատվի ինքնիշխանության կորստի կամ խորը ընտերգրման խնդիրներից: Հատկապես, որ կորոնավիրուսային այս դժվար պայմաններում ենք, և մեր` ռազմավարական գործընկեր լինելու հանգամանքը պետք է անպայման զուգորդվի գոնե մատչելի գազի գնի լուծմամբ: Ես չեմ ասում, թե մենք պետք է գազը ստանանք ՌԴ ներքին գներով, բայց ոչ էլ այս գներով: Պետք է միջանկյալ մի գին սահմանվի:
Եվ երրորդ հանգամանքը, որը նույնպես շատ կարևոր է և իմ կարծիքով նորություն է, պե՞տք է որ գազի գնի շուրջ բանակցությունները լինեն երկկողմանի` ՀՀ-ի ու ՌԴ-ի միջև: Եթե հիշում եք, մարտի վերջին փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը գազի գինը իջեցնելու մասին նամակ գրեց «Գազպրոմի» ղեկավար Ալեքսեյ Միլերին, որն էլ պատասխանեց, թե դա քաղաքական հարց է: Ես կարծում եմ, որ այս փուլում այդ հարցը ոչ թե պետք է քննարկվի ՀՀ-ՌԴ երկկողմանի բանակցություններում, այլև ԵՏՄ հարթակում, որպեսզի բոլոր անդամ երկրներն էլ համախմբվեն իրենց համար գազի ցանկալի գին սահմանելու հարցի շուրջ:
- Բայց երբ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հետ է այդ հարցը բարձրացնում, ու դա հնչում է ԵՏՄ գագաթնաժողովի ժամանակ, չի՞ նշանակում, որ խնդիրն արդեն այդ միության հարթակ են տեղափոխել:
- Այո, բայց մինչև հիմա եղել է երկկողմանի: Բայց հեռավար գագաթնաժողովի ժամանակ հարց հնչեցնելը դեռ չի նշանակում, որ դու բանակցություն ես վարում: Բանակցությունն իր սխեմաներն ունի, նախապատրաստական փուլերն ունի, մի օրում չեն բանակցում ու ասում, թե արդյունքը սա է: Իսկ ինչո՞ւ է ԵՏՄ հարթակն ավելի գրավիչ: Եթե 3-4 երկիր են ընդհանուր շահերով հանդես գալիս, հարցի լուծման հավանականությունը բարձր է լինում:
- ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը գազի գնի վերաբերյալ իր հայտնի հայտարարության մեջ պարզ հասկացրեց, որ մեր երկրին վաճառվելիք գազի գնի հարցը պայմանավորված է նաև ՀՀ-ում ռուսական «Հարավկովկասյան երկաթուղու» նկատմամբ հարուցված քրեական գործով: Այսինքն` եթե այդ գործը փակվի, կարող են քննարկել գազի գնի նվազեցման հարցը:
- Դրանք իրար հետ կապելու հիմք չեմ տեսնում, դա ինձ համար ընդունելի չէ: Բայց գազի գնի հարցը պետք է լուծել ԵՏՄշրջանակներում, այնտեղ երկաթուղու և նման այլ հարցեր չկան: Ի՞նչ է, կարծում եք, ՌԴ-ն ԵՏՄ մյուս երկրների հետ նման հարցեր չունի՞: Իհարկե, ունի, բայց երբ հարցը տեղափոխում ես ԵՏՄ հարթակ, այդ մասնավոր խնդիրները ետին պլան են մղվում:
- Բելառուսը դիվերսիֆիկացնում է իր էներգետիկ հնարավորությունները, ԱՄՆ-ից նավթ է ներկրում: Հայաստանը նման ի՞նչ հնարավորություններ ունի, որ մեղմի ռուսական գազի գնի բացասական ազդեցությունը:
- Մեզ համար ակտուալ հարց է, որ գազի գնի համար ՌԴ-ի հետ այնպես պայմանավորվենք, որ լուծենք Թուրքմենիա-Իրան-Հայաստան տարանցման խնդիրը: Ինչպես նաև` Հայաստան-Իրան գազամատակարարման հարցը: Բայց մենք ունենք 2013թ. միջպետական պայմանագրի խնդիրը, և կարծում եմ, ժամանակն է, քննարկելու դրա համապատասխան դրույթի վերանայման հարցը: Մենք ունենք նաև գազամատակարար օպերատոր «Գազպրոմ-Արմենիայի» խնդիրը: Եվ եթե անգամ իրանական գազը մատչելի գնով մտնի Հայաստան, մատակարարը նորից այդ ընկերությունն է: Դրա համար էլ մենք պետք է արագ դիվերսիֆիկացնենք բարձրավոլտ էլեկտրական գծերի շահագործումը, որ կարողանանք Իրանից ավելի շատ գազ ստանալ, ինչը էլեկտրաէներգիայի բալանսի վրա կունենա դրական ազդեցություն:
- Բայց Թուրքմենիան ու Իրանը ՀՀ-ին գազ մատակարարելու համար ՌԴ-ի հետ կմտնե՞ն հակասության մեջ: Հատկապես, որ մեր երկիրը գազ սպառելու համար քիչ փոքր շուկա է:
- Համենայնդեպս այդ հարցի շուրջ քննարկումները միշտ եղել են, որոշակի քայլեր արվել են, և մենք պետք է օգտագործենք բոլոր հնարավորությունները: Ուրիշ ճար չունենք: Պետք է փորձենք զուգահեռ օգտագործել հարավային ուղղությունը:
- Ի վերջո` ՌԴ իշխանություններն ինչո՞ւ են ՀՀ իշխանությունների հետ հակասությունների մեջ, որ գազի գնի հարցում նման կոշտ դիրքորոշում են որդեգրել: Հեղափոխությունից հետո ՌԴ-ն 15 դոլարով թանկացրեց ՀՀ-ին վաճառվող գազը:
- Ես մի անգամ արդեն ասել եմ, որ հայ-ռուսական բարեկամությունն ունի դարերի պատմություն, և երբևէ պայմանավորված չի եղել օրվա իշխանության նախասիրություններով:

Вопрос цены на газ нужно отделить от проблемы потери суверенитета: Микаэл Мелкумян
- Господин Мелкумян, вчера на дистанционном саммите ЕЭАС президент РФ Владимир Путин отказался снизить цену на газ, продаваемый Армении и Беларуси, ввести единый тариф цены на газ в ЕЭАС. Мотивировав тем, что это можно осуществить при достижении определенного уровня интеграции и наличии единого рынка, единого бюджета, единой налоговой системы. Насколько это по-партнерски в рамках ЕЭАС тогда как международные цены на энергоносители резко снизились, и та же РФ продает газ Европе по более низким ценам.
- Единый энергетический рынок в рамках ЕЭАС может быть сформирован до 1-го января 2025г. И в документе конкретно не указано, в случае единого энергетического рынка должна ли РФ обязательно поставлять газ другим странам ЕЭАС по своим внутренним ценам. Касательно заявлений, прозвучавших на дистанционном саммите, нужно понять, будь то Армения, Беларусь или другая страна, каждая из них обслуживает свой национальный государственный интерес. Заявление политического руководства РА, в особенности в условиях пандемии, вытекало из наших национальных государственных интересов: для восстановления нашей экономики необходим газ по доступным ценам. То же самое в случае Беларуси.
Но я, как политический деятель, думаю, когда у нас будет глубокий уровень интеграции, можем ли мы обсуждать опасность потери каких-то элементов нашего суверенитета? Этот вопрос пока не прояснен. Мы ведь против потерять хотя бы 1 мм нашего суверенитета. Это значит, что проблема цены на газ должна быть отделена от проблем потери суверенитета или глубокой интеграции. В особенности, когда мы находимся в этих тяжелых условиях коронавируса, и то обстоятельство, что мы являемся стратегическим партнером, должно обязательно сопровождаться хотя бы решением относительно доступной цены на газ. Я не говорю, что мы должны получать газ по внутренним ценам РФ, но не по этим ценам. Должна быть установлена промежуточная цена.
И третье обстоятельство, которое также очень важно и, по-моему, является новым, должны ли переговоры по газу быть двухсторонними – между РА и РФ? Если помните, в конце марта вице-премьер Мгер Григорян написал письмо о снижении цены на газ главе «Газпрома» Алексею Миллеру, который ответил, что это – политический вопрос. Думаю, что на этом этапе вопрос должен обсуждаться не на двухсторонних переговорах РА – РФ, а на платформе ЕЭАС, чтобы все страны-участницы сплотились по вопросу установления приемлемых для них цен на газ.
- Но когда премьер-министр РА Никол Пашинян поднимал этот вопрос с президентом Беларуси Александром Лукашенко, и это звучало на саммите ЕЭАС, не означает ли это, что проблема уже переместилась на платформу союза?
- Да, но до сих пор она была двухсторонней. Но поднимать вопрос во время дистанционного саммита еще не значит, что ты ведешь переговоры. У переговоров есть своя схема, свои подготовительные этапы, переговоры не ведут в течение одного дня и говорят, что результат таков. А почему платформа ЕЭАС предпочтительнее? Если 3-4 страны выступают с общими интересами, вероятность решения вопроса повышается.
- Министр иностранных дел РФ Сергей Лавров в своем известном заявлении о цене на газ ясно дал понять, что вопрос цены на газ, продаваемый нашей стране, обусловлен также уголовным делом, возбужденным в РА в отношении российской «Южно-Кавказской железной дороги». То есть если это дело закроется, смогут обсудить вопрос снижения цены на газ.
- Не вижу оснований связывать это друг с другом, для меня это неприемлемо. Но вопрос цены на газ нужно решать в рамках ЕЭАС, там нет вопросов железной дороги и т. п. Думаете, у РФ нет подобных вопросов с другими странами ЕЭАС? Конечно есть, но когда вопрос перемещаешь на платформу ЕЭАС, эти частные проблемы отходят на задний план.
- Беларусь диверсифицирует свои энергетические возможности, импортирует нефть из США. Какими подобными возможностями обладает Армения, чтобы смягчить негативное влияние российской цены на газ?
- Для нам актуальный вопрос договориться с РФ о цене на газ таким образом, чтобы решить вопрос транзита Туркмения – Иран – Армения. А также вопрос газоснабжения Армения – Иран. Но у нас есть проблема межгосударственного договора 2013г., и думаю, настало время обсудить вопрос пересмотра его соответствующего положения. У нас также есть проблема с оператором газоснабжения «Газпром-Армения». И если даже иранский газ будет поступать в Армению по доступной цене, поставщиком по-прежнему является эта компания. Поэтому мы должны быстро диверсифицировать эксплуатацию высоковольтных энергетических линий, чтобы суметь получать больше газа из Ирана, что окажет положительное влияние на баланс электроэнергии.
- Но вступят ли Турмения и Иран в противодействие с РФ для поставки газа в РА? Тем более, что наша страна – очень маленький рынок для потребления газа.
- По всяком случае обсуждения по этому вопросу всегда были, определенные шаги были сделаны, и мы должны использовать все возможности. У нас нет другого выхода. Мы должны попытаться параллельно использовать южное направление.
- Наконец, почему власти РФ противодействуют властям РА, приняв столь жесткую позицию в вопросе цены на газ? После революции РФ подняла цену продаваемого РА газа на 15 долларов.
- Я уже однажды говорил, что армяно-российская дружба имеет многовековую историю, и никогда не была обусловлена предпочтениями той или иной власти.