«Հրապարակայնորեն սուտ է խոսում»․ պահեստազորի մայորն արձագանքում է Դավթյանի հայտարարությանը
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Արթուր Դավթյանը օրենսդիր իշխանության ներկայացուցիչներին, ինչպես նաև ողջ հանրությանը ստում է»,- պնդում է «Սոցիալական շարժում» նախաձեռնության անդամ, պահեստազորի մայոր Ցոլակ Խաչատրյանը։
«Ա1+»-ի հետ զրույցում, արձագանքելով Գլխավոր դատախազի հայտարարությանը, նա նշեց․
«Ամենայն պատասխանատվությամբ եմ ասում, ստում է առ այն, որ ինձ հետ կապված անձնական ընդունելություն է եղել, ինձ պարզաբանումներ են տրվել։ Այդպիսի բան գոյություն չունի, ՀՀ դատախազական որևէ մարմին մինչ օրս ինձ հետ որևէ առանձնազրույց չի ունեցել, որևէ քննչական մարմին ինձ հետ դրա առնչությամբ որևէ զրույց չի ունեցել, ո՛չ ՊՆ-ն, ո՛չ էլ կառավարությունը»։
Հիշեցնենք, որ այսօր Ազգային ժողովում ՀՀ Գլխավոր դատախազի հետ հարցուպատասխանի ժամանակ պատգամավոր Տիգրան Ուրիխանյանը, դիմելով Դավթյանին, ասել էր․ «Եվ վերջապես արձագանքե՛ք սպա Ցոլակ Խաչատրյանի՝ Ձեզ ուղղված Պաշտպանության նախարարի վերաբերյալ հանցագործության մասին հաղորդում ներկայացնելու կապակցությամբ գրությանը, որի ընթացքը չկա։ Որտե՞ղ են պահեստազորի սպաների գումարները»։
Ի պատասխան Գլխավոր դատախազը նշել էր, որ Ցոլակ Խաչատրյանին և դիմումներին պատասխաններ տրվել են, և անձնական ընդունելություն է իրականացվել, որի ընթացքում մանրամասն պարզաբանվել են նրա բարձրացրած հարցերը։
Ըստ Խաչատրյանի՝ միակ բաները, որ եղել են, ՊՆ գրություններն են, որոնք եղել են հանցագործության մասին հաղորդում տալու հիմքում։
Իսկ Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանի դեմ տրված հանցագործության մասին հաղորդումը վերաբերում է այն բանին, որ Պաշտպանության նախարարությունը դատարանի՝ օրինակ ուժի մեջ մտած վճիռը չի կատարում։ Խաչատրյանը դատարանում հաղթել էր Պաշտպանության և Ֆինանսների նախարարությանը, իսկ դատավճռի համաձայն՝ Պաշտպանության նախարարությունը պահեստազորի սպային պետք է դրամական փոխհատուցում տրամադրեր ամենամյա չօգտագործված արձակուրդների դիմաց, և գումարի չափը կազմում է մոտ 14 միլիոն դրամ, ինչը մինչ օրս չի փոխանցվել։
Այս տարվա մարտի 30-ին ՊՆ մամուլի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը մեզ հետ զրույցում ասել էր, որ մեկ տարվա ընթացքում է այդ փոխհատուցումը կատարվում։ «Հնարավոր է նաև, որ 1 շաբաթվա ընթացքում էլ փոխհատուցումը լինի։ Մինչև հաջորդ տարվա փետրվար, այսինքն՝ 1 տարվա ընթացքում պետք է փոխհատուցումը կատարվի։ Ֆինանսների նախարարությունը պարտատոմս է տալիս, այնուհետ փոխհատուցվում է»,- նշել էր նա։

«Он публично лжет»: майор запаса откликается на заявление Давтяна
«Артур Давтян лжет представителям законодательной власти, а также всей общественности», - утверждает член инициативы «Социальное движение», майор запаса Цолак Хачатрян.
В беседе «А1+», откликаясь на заявление Генерального прокурора, он отметил:
«Со всей ответственностью говорю, лжет относительно того, что был личный прием, связанный со мной, мне были даны разъяснения. Такого не существует, ни один орган прокуратуры РА до сих пор не имел со мной никакой личной беседы, ни один следственный орган не беседовал со мной в этой связи, а также ни МО, ни правительство».
Напомним, что сегодня в Национальном собрании во время вопросов и ответов с Генеральным прокурором РА депутат Тигран Уриханян, обратившись к Давтяну, сказал: «И наконец ответьте на адресованное Вам письмо офицера Цолака Хачатряна в связи с подачей заявления о преступления касательно министра обороны, которому не дан ход. Где деньги офицеров запаса?».
В ответ Генеральный прокурор отметил, что Цолаку Хачатряну и на заявления были даны ответы, и был осуществлен личный прием, во время которого были подробно разьяснены поднятые им вопросы.
По словам Хачатряна, единственное, что было, это письма МО, которые были в основе подачи заявления о преступлении.
А заявление о преступлении, поданное против министра обороны Давида Тонояна, касалось того, что Министерство обороны не выполняет вступившее в законную силу судебное решение. Хачатрян победил в суде министерства обороны и финансов, а согласно судебному решению, Министерство обороны должно было предоставить офицеру запаса денежную компенсацию за ежегодные неиспользованные отпуска, и размер суммы составляет 14 миллионов драмов, которые до сих пор не были перечислены.
30 марта сего года пресс-секретарь МО Шушан Степанян в беседе с нами сказала, что это перечисление производится в течение года. «Также возможно, что перечисление будет в течение 1 недели. До февраля следующего года, т. е. в течение 1 года перечисление должно быть произведено. Министерство финансов выдает облигацию, затем перечисляется», - отметила она.