Ինչպես եկամտային հարկի, այնպես էլ գույքահարկի դեպքում պետք է լինի նվազագույն չհարկվող շեմ․ տնտեսագետ
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Ա1+»-ը զրուցել է ՀՅԴ Էկոնոմիկայի և ֆինանսների հանձնախմբի նախագահ, տնտեսագետ Արմեն Գրիգորյանի հետ
- Պարոն Գրիգորյան, ի՞նչ դիտարկումներ ունեք Հարկային օրենսգրքում փոփոխությունների վերաբերյալ, որոնցով վերացվում է գույքահարկի չհարկվող շեմը:
Հարկային օրենսգիրքը գործիք է երկում սոցիալ-տնտեսական քաղաքականության կուրսն իրականացնելու համար: Այսինքն՝ այն, բացի պետական եկամուտներ ապահովելուց, պետք է ունենա նաև գեներացվող արդյունքի վերաբաշխման գործառույթ: Քանի որ Հայաստանում վերջին տարիներին իրականացվել է նեոլիբերալ տնտեսական քաղաքակություն, հետևաբար արդյունքի բաշխման գործառույթն ըստ էության պատճաշ ուշադրությունից դուրս է մնացել: Սա ինչո՞ւ եմ ասում, որ գույքահարկի հարկման բազայի փոփոխության հիմքում պետք է դրվի սոցիալական գնահատական: Մենք՝ իբրև Դաշնակցություն, բազմաթիվ անգամներ ասել ենք և պնդում ենք, որ երկրում պետք է ներդնել պրոգրեսիվ հարկման համակարգ, շատից՝ շատ, քչից՝ քիչ սկզբունքով, և հիմքում պետք է լինի մարդն ու իր բարեկեցությունը: Նույն պնդումն անում էինք եկամտային հարկի համահարթեցման ժամանակ: Մենք երբեք նպատակ չենք ունեցել և հիմա էլ չունենք բարձրաժեք գույքի նկատմամբ հարկի ցածր դրույքաչափ սահմանել: Հարցը դա չի: Բայց մարդկանց եկամուտները տարբեր են, հետևաբար ցածր եկամուտ ունեցող մարդկանց վրա չի կարելի լրացուցիչ բեռ ավելացնել: Օրինակ, եթե բազմաչափ աղքատ ընտանիքին պետությունը նպաստ է տալիս, որ ապրի, իսկ մյուս կողմից հարկ սահմանում, դա հասկանալի չի: Ինչպես եկամտային հարկի դեպքում, այնպես էլ՝ գույքահարկի դեպքում, պետք է լինի նվազագույն չհարկվող շեմ: Եկամտային հարկի դեպքում հարկը կա, եթե եկամուտը կա, իսկ գույքահարկի դեպքում անկախ նրանից մարդը աշխատանք ունի, աղքատ է, թե ունևոր, գույքը մեծամասամբ միշտ կա, հետևաբար հարկային բեռը ծանրացած է ընտանիքի բյուջեի վրա: Այս հանգամանքին պետք է ուշադրություն դարձնել:
- Մաշվածություն ունեցող շենքերի մասով ինչպե՞ս է հարկումը կատարվելու:
Անշարժ գույքի համար հարկ սահմանելիս մաշվածության գործակիցներում փոփոխություններ առկա չէ: Արտոնություններ և այլ կարգավորումներ սահմանված են, որոշակի անշարժ գույքերի նկատմամբ, դրանք կային մինչև փոփոխությունների նախագիծը: Հարկման համար սահմանված հիմնական կոնպոնենտը գույքի արժեքն է, որը հաշվարկվելու է անշարժ գույքի շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային արժեքների հիման վրա: Այսինքն, գույքին կտրվի նոր արժեք, ինչն էլ կհանդիսանա գույքահարկի համար հարկման բազա: Եթե Ձեր նշած մաշված գույքը կգտնվի այնպիսի վայրում և ունի արժեք, ապա հարկն արդեն իսկ կա: Անշարժ գույքի հարկման բազան որոշելիս հաշվի են առնվում նախ հարկային տարվա հուլիսի 1-ի դրությամբ առկայությունը, հետո սահմանված հավելվածներով գործակիցները կկիրառվեն, կախված անշարժ գույքի գտնվելու վայրից, մաշվածության աստիճանից, բարձրությունից, հարկայնությունից, վնասվածությունից և այլն:
- Ֆիզիկական անձանց եկամուտների հայտարարագրման համակարգի ներդրման մասով ի՞նչ կառաջարկեիք, և ինչպե՞ս պետք է անել:
Ֆիզիկական անձանց եկամուտների հայտարարագրման նախագիծ դեռևս հրապարակված չէ: Հայտարարված է միայն այս համակարգի ներդրման նախաձեռնության մասին: Մայիսի 30-ին վարչապետը կառավարության և ԱԺ ֆինանսական բլոկի ներկայացուցիչներին ընդունեց և հայտարարեց այս համակարգի ներդրման մասին: Ֆիզիկական անձանց եկամուտների հայտարարագրումը կարևոր է, այստեղ ավելորդ շտապողականություն պետք չէ, պետք է խորքային ճանաչել առկա բոլոր խնդիրները: Հաճախ լսում եմ, այս համակարգի կողմնակիցները մատնացույց են անում արևմուտքի որոշ երկրներին, որտեղ առկա է: Բայց դա բավարար չի, հաջողված փորձը պետք է ուսումնասիրել, հասկանալ խնդիրներն ու լուծումները: Այստեղ քաղաքական կամք ունենալը բավարար չէ, ինչպես պարբերաբար նշում են, թե քաղաքական կամք ունեն: Այդ քաղաքական կամք ունենալու անվան տակ ամբողջապես կիրառեցին պարտադիր կուտակային համակարգը և ի՞նչ դրանից, արդյունքում ամեն տարի պետական բյուջեից ավելի քան 70.0 մլրդ դրամ գումար հատկացվում է ֆոնդերին: Կարևոր է, թե ինչ ես բերում, ինչպես ես իրականացնում և ինչ նպատակով: Գործիքի կիրառման նպատակն ու մեխանիզմները պետք է հստակ շարադրված լինեն: Այս հարցը նույնպես հանրային քննարկման ենթակա հարց է: Կլինի նախագիծ, բնականաբար կարվեն նաև առաջարկներ, սա որևէ կերպ չպետք է խոչընդոտի տրանսֆերներին, չպետք է խնդիրներ հարուցի այն պարզ մարդկանց համար, ովքեր հանդիսանում են իրենց ընտանիքին եկամուտներով ապահովողը, բայց ծախսեր կատարողները իրենք չեն:

Как в случае подоходного налога, так и в случае налога на недвижимость должен быть минимальный не облагаемый налогом порог: экономист
«А1+» побеседовал с председателем Комитета экономики и финансов АРФД, экономистом Арменом Григоряном.
- Господин Григорян, какие у Вас наблюдения относительно изменений в Налоговом кодексе, по которым устраняется не облагаемый налогом порог налога на недвижимость.
Налоговый кодекс – это инструмент для проведения курса социально-экономической политики в стране. То есть, он, помимо обеспечения государственных доходов, должен также обладать функцией перераспределения генерируемого продукта. Поскольку в Армении в последние годы проводилась неолиберальная экономическая политика, следовательно, функция распределения продукта по сути оставалась вне надлежащего влияния. Почему я говорю, что в основу изменения базы налогообложения недвижимости должна быть заложена социальная оценка? Мы, как Дашнакцутюн, неоднократно говорили, что в стране нужно внедрить систему прогрессивного налогообложения, по принципу от большого – много, от малого – мало, и в основе должен быть человек и его благополучие. То же мы утверждали и при выравнивании подоходного налога. Мы никогда не преследовали цели и сейчас не преследуем цель установления низкой  налоговой ставки на дорогостоящее имущество. Вопрос не в этом. Но доходы у людей разные, следовательно, на людей с низким доходом нельзя добавлять дополнительное бремя. К примеру, если большой бедной семье государство дает пособие, чтобы она жила, а с другой стороны устанавливает налог, это непонятно. Как в случае налога на прибыль, так и в случае налога на недвижимость, должен быть минимальный не облагаемый налогом порог.  В случае подоходного налога налог есть, если  есть доход, а в случае подоходного налога, вне зависимости от того, есть ли у человека работа, бедный он или имущий, имущество в большинстве случаев всегда есть, следовательно, налоговое бремя отягощает бюджет семьи. На это обстоятельство нужно обратить внимание.
- Как будет осуществляться налогообложение по части зданий с изношенностью.
При установке налога на недвижимость изменений в коэффициентах изношенности нет. Льготы и прочие регулирования не установлены по отношению к некоторой недвижимости, они были до проекта изменений. Основной компонент, установленный для налогообложения, это – стоимость имущества, которая  будет рассчитываться на основании кадастровых стоимостей, приближенных к рыночной стоимости. То есть имуществу будет дана новая стоимость, что послужит базой налогообложения для налога на недвижимость. Если указанное Вами изношенное имущество окажется в таком месте и обладает ценностью, то налог уже имеется. При определении базы для налогообложения учитываются прежде всего наличие налогового года по положению на 1-е июля, затем  будут применяться коэффициенты по установленным приложениям, в  зависимости от местонахождения недвижимости, степени изношенности, высоты, этажности, поврежденности и др.
- По части внедрения системы декларирования доходов физических лиц что бы вы предложили и как нужно сделать?
Проект декларирования доходов физических лиц пока не опубликован. Объявлено только об инициативе внедрения этой системы. 30-го мая премьер-министр принял представителей правительства и финансового блока НС и объявил о внедрении этой системы. Декларирование доходов физических лиц важно, здесь не нужно излишней спешки, нужно глубоко узнать все имеющиеся проблемы. Часто слышу: сторонники этой системы указывают на некоторые западные страны, где она имеется. Но этого не достаточно, успешный опыт нужно изучить, понять проблемы и решения. Здесь иметь политическую волю недостаточно, как периодически отмечают, что у них есть политическая воля. Называя это наличием политической воли полностью применили обязательную накопительную систему и что из этого? В результате ежегодно из государственного бюджета более 70,0 млрд драмов отчисляется фондам. Важно, что приносишь, как осуществляешь и с какой целью. Цель и механизмы применения инструмента должны быть четко изложены. Этот вопрос также является вопросом, подлежащим публичному обсуждению. Будет проект, разумеется, будут сделаны предложения,  это никоим образом не должно препятствовать трансферам, не должно вызвать проблем для тех простых людей, которые обеспечивают свои семьи доходами, но расходы совершают не они.