Չի կարելի մարդու բողոքելու իրավունքը ամբողջովին վերացնել․ Լարիսա Ալավերդյան (տեսանյութ)
«Չի կարելի մարդու բողոքելու, կարծիք հայտնելու իրավունքը ամբողջովին վերացնել»,-այս մասին «Ա1+»-ի հետ զրույցում կարծիք հայտնեց մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Լարիսա Ալավերդյանը՝ անդրադառնալով Ազգային ժողովի դիմաց իրավաբանների և իրավապաշտպանների ակցիային և նրանց բերման ենթարկելու հանգամանքին։
Ալավերդյանի կարծիքով՝ հավաքների սահմանափակումը Սահմանադրության 3-րդ հոդվածի կոպիտ ոտնահարում է, մինչդեռ արտակարգ դրության պայմաններում պետք է սահմանել՝  ինչ ձևով պետք է իրացնել այդ իրավունքը՝ միևնույն ժամանակ չվնասելով նաև  մարդկանց առողջությունը։
Ոստիկանության գործողությունները Ալավերդյանը համարում է ոչ օրինաչափ և ոչ իրավաչափ։
«Ես ուղղակի զարմացա, որ ոստիկանը փորձում է սահմանափակումները ներկայացնել որպես արգելք»։
Մարդու իրավունքների նախկին պաշտպանը ընդգծեց, որ վարչական նորմի որևէ խախտում չի արդարացնում, բայց եթե անձը թույլ է տվել վարչական իրավախախտում, պետք է տուգանվի և ուղղի իր սխալը։
Ալավերդյանը հիշեցնում է «Տնտեսության և խաղաղության ինստիտուտ» (Institute for Economics and Peace) վերլուծական կենտրոնի զեկույցը, որտեղ, թեև նշված էր, որ Հայաստանն աշխարհում 2-րդն է խաղաղության մակարդակի բարելավման ամենաէական աճի ցուցանիշով, սակայն երկրում ավելացել է քաղաքական տեռորի մակարդակը։
Հարցին՝ քաղաքակա՞ն, թե՞ քաղաքացիական ակցիա էր, Ալավերդյանը պնդեց, թե միանշանակ քաղաքացիական ակցիա էր
«Այն բոլոր տեսությունները, որ ովքեր են կանգնած մեջքների հետևում, մանկապարտեզային է, այն էլ այն իշխանության համար, որը տարիներ շարունակ եղել է ընդդիմութուն և մասնակցել ամենատարբեր բողոքների»։
Հիշեցնեք, որ Ազգային Ժողովի շենքի մոտից այսօր բերման ենթարկվեցին մի խումբ իրավաբաններ, իրավապաշտպաններ, ովքեր պահանջում էին Արտակարգ դրությունը երկարաձգելիս  հանել հավաքների անցկացման սահմանափակումը։

Нельзя полностью устранить право человека на протест: Лариса Алавердян (видео)
Поддержи А1+!«Нельзя полностью устранить право человека на протест, выражение мнения», - об этом в беседе с «А1+» сказала бывший Омбудсмен Лариса Алавердян, обратившись к акции юристов и правозащитников напротив Национального собрания и их задержанию.
По мнению Алавердян, ограничение собраний – грубое нарушение 3-й статьи Конституции, между тем в условиях чрезвычайного положения нужно установить: в какой форме нужно реализовать это право, в то же время не нанося ущерб здоровью людей.
Действия полиции Алавердян считает незаконными и неправомерными.
«Я просто удивилась, что полицейский пытается представить ограничение как запрет».
Бывший Омбудсмен подчеркнула, что не оправдывает нарушений административных норм, но если человек допустил административное правонарушение, он должен быть оштрафован, исправить свою ошибку.
Алавердян напоминает доклад аналитического центра «Институт экономики и мира» (Institute for Economics and Peace), где, хоть и было указано, что Армения находится на 2-м месте в мире с показателем самого существенного роста улучшения уровня мира, но в стране увеличился уровень политического террора.
На вопрос, это была политическая или гражданская акция, Алавердян утверждает, что это была однозначно гражданская акция:
«Все видеозаписи, кто стоят за спиной, детсадовские, тем более для власти, которая годами была оппозицией и участвовала в самых разных протестах».
Напомним, что напротив здания Национального собрания сегодня были задержаны группа юристов, правозащитников, требовавших при продлении чрезвычайного положения снять ограничение на проведение собраний.