Վենետիկի հանձնաժողովի դիրքորոշումը դրակա՞ն է, թե՞ ոչ․ Տարոն Սիմոնյանի դիտարկումները (տեսանյութ)
«Վենետիկի հանձնաժողովը հստակ գրում է, որ առաջարկված նախագիծը չի համապատասխանում իրենց կարծիքում արտահայտած դիրքորոշումներին»,-այս մասին ԱԺ-ում «Ա1+»-ի հարցադրմանն ի պատասխան ասաց ԱԺ ԼՀԿ պատգամավոր Տարոն Սիմոնյանը՝ անդրադառնալով Սահմանադրական դատարանի կազմի փոփոխման վերաբերյալ «Իմ քայլը» խմբակցության նախաձեռնությանը և դրա վերաբերյալ Վենտիկի հանձնաժողովի արդեն հրապարակված խորհրդատվական կարծիքին:
Սիմոնյանը հիշեցնում է՝ հանձնաժողովը անցումային ժամանակահատված է առաջարկել, մինչդեռ այս նախագծում անցումային ժամանակաշրջան ապահովված չէ:
Ընդդիմադիր պատագամավորը խոսում է նաև դատավորների անփոփոխելիության սկզբունքի մասին և նշում, որ դրա իմաստն այն է, որ մի իշխանություն չկարողանա մեկ դատարանում մեծ քանակով դատավորներ նշանակել.
«Եթե երեք հոգի միանգամից նոր իշխանություններն են նշանակում, վտանգ կա, որ բոլորը նույն իրավամտածողությունը պետք է ունենան, և այստեղ իրավական պետության բալանսը կորչում է»:
Սիմոնյանը համոզմունք է հայտնում, որ եթե նախագիծը չուղարկեն Սահմանադրական դատարան, Սահմանադրության դրույթը կխախտեն:
Ինչ վերաբերում է շահերի բախման վերաբերյալ իշխանությունների մտահոգություններին,  Սիմոնյանը հիշեցնում է՝ Վենետիկի հանձնաժողովը դրան անդրադարձել է և արձանագրել է, որ Սահմանադրությունում ամրագրված իմպերատիվ պահանջը, որ պետք է նախագիծը ուղարկվի ՍԴ կարծիքի, պետք է կատարվի, միևնույն ժամանակ նաև ամրագրել է, որ ՍԴ-ն իր որոշումը կայացնելիս պետք է խուսափի շահերի բախմամբ պայմանավորված որևէ որոշումից.
«Երկու մարմնին էլ Վենետիկի հանձնաժողովը հստակ ուղերձ էր հղել՝ Ազգային ժողով՝ դու պետք է ուղարկես, Սահմանադրական դատարան՝ դու պետք է օբյեկտիվ որոշում կայացնես առանց որևէ շահախնդրության»:
Սիմոնյանը տեղեկացրեց, որ այս նախագծի հետ կապված Սահմանադրական դատարան դիմելու հարց չեն քննարկել, իսկ իշխող խմաբակցությունը, այս նախագիծը ընդունելով, ամբողջ պատասխանատվությունը վերցնում է իր վրա:
Ընդդիմադիր խմբակցության պատգամավորը շեշտում է՝ չեն  հասկանում իշխանական գործընկերների վարած քաղաքականությունը, և բարձրացնում է մի քանի հարց.
«Ի՞նչ իմաստ ունի այդքան ռեսուրս ծախսել Սահմանադրական փոփոխությունների հանձնաժողովի վրա, եթե դուք լրիվ այլ գործընթաց եք կազմակերպում: Ի՞նչ իմաստ ունի 7 մլն դոլար հատկացնել հանրաքվեի ուղղությամբ, հակաիրավական գործընթաց սկսել, եթե դուք կարող էիք այդ նույն հակաիրավական գործողություններով ինքնուրույն Ազգային ժողովի միջոցով սահմանադրական փոփոխություններ կայացնել: Ի՞նչ իմաստ ուներ փետրվարի 6-ին հայտարարել, որ 213-րդ հոդվածը չի կարող ենթարկվել փոփոխության Ազգային ժողովի կողմից և այսօր հայտարարել, որ 213-րդ հոդվածը կարող է փոփոխության ենթարկվել, ի՞նչ իմաստ ուներ դիմել Վենետիկի հանձնաժողով խորհրդատվական եզրակացության, եթե մինչ այդ եզրակացությունը դուք նախաձեռնելու էիք Ազգային ժողովում սահմանադրական փոփոխություններ»:

Позиция Венецианской комиссии является позитивной или нет? Наблюдения Тарона Симоняна (видео)
Поддержи А1+!«Венецианская комиссия конкретно пишет, что предложенный проект не соответствует позициям, выраженным в их отзыве», - об этом в НС в ответ на вопрос «А1+» сказал депутат НС от ПСА Тарон Симонян, обратившись к инициативе фракции «Мой шаг» об изменении состава Конституционного суда и уже опубликованного рекомендательного мнения Венецианской комиссии.
Симонян напоминает: комиссия предложила переходный период, между тем, в этом проекте переходный период не обеспечен.
Оппозиционный депутат говорит также о принципе неизменности судей и отмечает, что смысл этого в том, чтобы одна власть не могла назначить большое количество судей в одном суде:
«Если трех человек сразу назначают новые власти, есть угроза, что все будут иметь одно и то же правовое мышление, и здесь пропадает баланс правового государства».
Симонян выражает убеждение, что если проект не направят в Конституционный суд, они нарушат положение Конституции.
Касательно беспокойства властей относительно конфликта интересов Симонян напоминает: Венецианская комиссия обратилась к этому и констатировала, что закрепленное в Конституции императивное требование, что проект должен быть направлен в КС для получения мнения, должно быть выполнено, в то же время отметил, что КС, принимая решение, должен избегать любого решения, обусловленного конфликтом интересов:
«Обоим органам Венецианская комиссия направила конкретное послание: Национальному собранию – ты должен направить, Конституционному суд – ты должен принять объективное решение без какой-либо корысти».
Симонян сообщил, что вопрос обращения в Конституционный суд по данному проекту они не обсуждали, а правящая фракция, принимая этот проект, всю ответственность берет на себя.
Депутат от оппозиционной фракции подчеркивает: они не понимают политику, проводимую коллегами от власти, и поднимает несколько вопросов:
«Какой смысл тратить столько ресурсов на комиссию Конституционных поправок, если вы организуете совершенно другой процесс? Какой смысл выделять 7 млн долларов на референдум, начинать противоправный процесс, если вы могли были теми же противоправными действиями самостоятельно посредством Национального собрания принять конституционные поправки? Какой смысл было объявлять 6-го февраля, что Национальное собрание не может изменить 213-ю статью и сегодня заявлять, что 213-ю статью можно изменить? Какой смысл было обращаться в Венецианскую комиссию за рекомендательным заключением, если до этого заключения вы инициировали конституционные поправки в Национальном собрании?».