Սա այն ժամանակն է, երբ բոլորը մի բան են երազում՝ աշխատել, և թե երբ այս սարսափելի իրավիճակը կավարտվի․ Մ․ Մխիթարյան
Ստանիսլավսկու անվան ռուսական դրամատիկական թատրոնը շարունակում է իր աշխատանքն արտակարգ դրության պայմաններում: Պարետի հատուկ թույլտվությունից հետո, դերասանները հնարավորություն են ստացել ներկայանալ փորձերին երկու, երեք հոգանոց կազմով:
«Ա1+»-ը հեռախոսազրույց է ունեցել թատրոնի տնօրեն Մարիաննա Մխիթարյանի հետ:
Թատրոնի բախտը բերեց գիտե՞ք ինչում, որ մենք ունենք ներքին բակ և բեմադրվող ներկայացումները կհարմարեցվեն թատրոնի բացօթյա տարածքներում խաղալու համար:
Երբ մենք սկսենք խաղալ թատրոնի ներքին բակում, դա որևէ մեծ ֆինանսական ներդրում չի կարող ունենալ, բայց այս պահին կարևորը մեր հանդիսատեսին չկորցնելն է, դերասանի մասնագիտությունը չկորցնելն է: Իսկ թատրոնի առաքելությունը զգացմունքային և հոգեբանական աջակցությունն է, որպեսզի մթնոլորտը երկրում ու մարդկանց հոգիներում ավելի լավատեսական լինի:
– Տիկին Մխիթարյան, ինչպե՞ս անցկացրեցիք համաճարակի այս մի քանի ամիսը:
– Մարտի 16-ից ամբողջ աշխարհով, մի երկիրն ավելի շուտ, մյուսն՝ ավելի ուշ, մտանք մի ընթացքի մեջ, որը մեր երկրագնդի պատմությունը չի ունեցել: Մտանք մի այնպիսի անորոշության մեջ, որից դուրս գալու փորձ ոչ ոք չունի և որևէ բաղադրատոմս չկա: Հիմա բոլորս ստեղծված այս իրավիճակի մեջ փնտրում ենք այդ բաղադրատոմսը: Յուրաքանչյուրն ունի իր ընկալումը և պատկերացումը, թե ինչ է կատարվում:
Ես այս ընթացքում շատ եմ զրուցել Ամերիկայում, Ռուսաստանում, Իսրայելում, Շվեյցարիայում գտնվող իմ բարեկամների, ընկերների հետ հեռախոսով, Viber-ով, WatsApp-ով: Ուղղակի հրաշք է, որ մենք ունենք նման հնարավորություն: Ասեմ, որ ուժ էի ստանում այս զրույցներից: Մարդկային հոգին նման իրավիճակում երևի շփման ավելի մեծ կարիք ունի, և որը հիմա պետք է ավելի գնահատենք:
Իմ խառնվածքի համաձայն, ես սթրեսային ու ոչ ստանդարտ իրավիճակներում ավելի արագ եմ հավաքվում, փորձում կողմնորոշվել: Օնլայն ներկայացումները, որոնք գոնե առաջին ամիսներին հեռարձակում էինք և ասեմ, որ դիտումների քանակից ելնելով այն պահանջարկ ուներ, ընդամենը որպես հարկադրված քայլ կարելի է դիտարկել:
Իմ պատկերացմամբ,  դրանք ոչ թե ներկայացումներ են, այլ ընդամենը պատկերացում է այդ ներկայացման մասին: Իհարկե այս իրավիճակը մեզ հասկացրեց, որ ցանկացած թատրոն պետք է ունենա լավ որակով տեսագրված իր ներկայացումները: Մենք նույնիսկ այս ընթացքում պրոֆեսիոնալ նկարահանման մի փորձ ունեցանք՝ Դոստոևսկու «Աղքատ մարդիկ»  վեպի հիման վրա ներկայացումը հատուկ online ցուցադրության համար: Այս ամենն իհարկե կարող է և շարունակվել, սակայն, ի վերջո թատրոնը կենդանի արվեստ է, միջավայր է, որտեղ, հավաքվում են գեղեցիկ հագնված տիկնայք և տղամարդիկ, նստում են իրար կողք, իրենց էներգետիկան փոխանցում դերասաններին: Այսինքն, այս ամենը կայանում է ներկայացման ժամանակ, կայանում է կոնկրետ այս հանդիսատեսի հետ, տվյալ ներկայացման ժամանակ: Հաջորդ օրվա ներկայացմանը կլինի այլ հանդիսատես և դա կլինի այլ ներկայացում: Սա է թատրոնի զարմանահրաշ, առեղծվածային աշխարհը:
– Թատրոնում վերսկսվե՞լ են փորձերը:
– Այո, պատրաստում ենք չորս ներկայացում և հիմա տարբեր չորս բեմադրիչներ փորձեր են անում: Այս պահին թատրոնում ընթանում են նախապատրաստական աշխատանքներ, պահպանելով բոլոր կանոնները՝ ալկոգելեր, դիմակներ: Մենք արդեն ունենք հանդիսատեսին նստացնելու սխեման: Հենց որ թույլ տան խաղալ, իսկ մենք հույս ունենք, որ այդ համաձայնությունը կստանանք, երեք օրից կկարողանանք ունենալ առաջնախաղ: Բոլոր չորս ներկայացումները կարող ենք խաղալ և բացօթյա տարածքում և փակ դահլիճում: Ողղակի հիմա ստեղծված իրավիճակի պայմաններում ներքին բակը որոշակիորեն փրկություն է: Նաև յուրատիպ էքսպերիմենտ է, ընդ որում նաև դերասանների համար, որովհետև մի զգացողություն է, երբ խաղում ես դահլիճի բեմում, մեկ այլ ՝ բաց երկնքի տակ, երբ դու տեսնում ես կապույտ երկինք, կամ երեկոյան աստղեր:
Ինձ թվում է, դերասանների մոտ նոր վերաբերմունք կձևավորվի, նոր զգացողություններ նոր միջավայրում:
– Ասում են, որ մարդկային հիշողությունը կարճ է, այս իրավիճակն էլ կգնա, կմոռացվի: Համաձա՞յն եք
– Կարծում եմ, կանցնի մեր ենթագիտակցության մեջ որպես հիշողություն, բայց այդ հիշողությունը, բնականաբար, կանդրադառնա թե մեր արարքների, թե մեր ապագայի, թե մեր հարաբերությունների վրա:
– Մեր վերջին հարցազրույցի ժամանակ Դուք ասացիք, որ թատրոնում տեխնիկական բարեփոխումների վերանորոգման աշխատանքների շրջան է սպասավում:
– Բնականաբար այս չորս ամիսների ընթացքում ամեն ինչ կանգ առավ, բայց հուսով եմ, որ ամեն ինչ լավ կլինի և ես անցյալով կասեմ ՝ արել ենք, ավարտել ենք, բեմադրում ենք: Կյանքը ցույց կտա, քանի որ չգիտենք, թե ինչ կլինի վաղը: Իսկ առայժմ, անում եմ ամեն ինչ, որպեսզի այն ծրագրերը, որոնք ծրագրված էին, գոնե որոշ չափով իրականանան:
– Թատրոնն այսօր ունի՞ ֆինանսական խնդիրներ:
– Եթե թատրոնը չի գործում, չի աշխատում, ներկայացումներ չենք խաղում, ապա, անշուշտ, այդ խնդիրը կա: Բայց ֆինանսականից երևի թե ավելի մեծ են հոգեբանական, մասնագիտական խնդիրները: Կարծում եմ, որ հիմա շատ ավելի կարևոր է այս փուլում դերասանների համար չկորցնել մասնագիտությունը, չկորցնել հոգեկան հանգստությունը,  ներդաշնակությունը աշխարհի հետ և չկորցնել հանդիսատեսին: Դա է հիմա ամենակարևորը:
–Ինչպիսի՞ն է հիմա մթնոլորտը թատրոնում: Կլինե՞ն արդյոք կրճատումներ:
– Սա այն ժամանակն է, որ բոլորը մեկ բան են երազում՝ աշխատել, և թե երբ այս սարսափելի իրավիճակը կավարտվի: Ինչ վերաբերում է կրճատումներին, վստահ եմ, որ մեր մոտ կրճատումներ չեն լինի: Մենք ստանում ենք մեր աշխատավարձը, աշխատում ենք, բոլորս միահամուռ ենք և պատրաստվում ենք պատշաճ կերպով հաղթահարել և դուրս գալ այս իրավիճակից: Կան նաև դրամաշնորհներ, բայց առայժմ դրանք սառեցված են: Այն, ինչ պետությունը պետք է տար թատրոնին, առայժմ ստանում ենք և լիահույս եմ, որ մենք մեր աշխատանքով կապացուցենք և, ինչու ոչ՝ ապացուցում ենք, որ ավելիին ենք արժանի, և ստեղծված բարդ ֆինանսական իրավիճակում բացի պետության աջակցությունից փորձում ենք գտնել ալտերնատիվ ֆինանսավորման աղբյուրներ:
Բոլոր դեպքերում սա նոր փուլ է բոլորիս համար և երբ, տա Աստված, ավարտվի համաճարակը, բոլորս կվերադառնանք արդեն այլ հոգեբանությամբ՝ թե դերասանները, թե հանդիսատեսը, թե ամբողջ աշխարհը: Երևի թե կյանքի նոր փուլ կսկսվի բոլորիս համար, և թող որ այն լինի ավելի հաջողակ ու երջանիկ: Ժամանակը ցույց կտա:

Это то время, когда все мечтают об одном – работать, и когда эта ужасная ситуация закончится: М. Мхитарян
Русский драматический театр имени Станиславского продолжает свою работу в условиях чрезвычайного положения. После особого разрешения коменданта актеры получили возможность приходить на репетиции в составе двух-трех человек.
«А1+» провел телефонный разговор с директором театра Марианной Мхитарян.
Театру повезло, знаете в чем? В том, что у нас есть внутренний дворик, и спектакли будут адаптированы для того, чтобы играть на открытых территориях театра.
Когда мы начнем играть во внутреннем дворике театра, это не может иметь большого финансового вклада, но на данный момент важно не потерять нашего зрителя, не потерять профессию актера. А миссия театра – эмоциональная и психологическая поддержка, чтобы атмосфера в стране и в душах людей была более оптимистична.
–Госпожа Мхитарян, как Вы провели эти несколько месяцев пандемии?
– С 16-го марта весь мир – одна страна раньше, другая позже – вошел в процесс, которого не знала история нашего земного шара. Мы вступили в такую неопределенность, опыта выхода из которой нет ни у кого и нет никакого рецепта. Сейчас все мы ищем этот рецепт в сложившейся ситуации. У каждого свое восприятие и представление происходящего.
За этот период я много беседовала с друзьями в Америке, России, Израиле, Швейцарии по телефону, Viber-у, WatsApp-у. Просто чудо, что у нас есть подобная возможность. Скажу, что я получала силу от этих бесед. Человеческая душа в подобной ситуации наверное больше нуждается в общении, и сейчас мы должны больше ценить его.
По своему характеру, я быстрее собираюсь в стрессовых и нестандартных ситуациях, пытаюсь сориентироваться. Онлайн представления, которые мы транслировали хотя бы в первые месяцы и скажу, что исходя из количества просмотров, они пользовались спросом, можно рассматривать всего лишь как вынужденный шаг.
По моему представлению, это – не спектакли, а всего лишь представление о спектакле. Конечно, эта ситуация дала нам понять, что у любого театра должны быть качественные записи своих спектаклей. За этот период у нас даже был один опыт профессиональной сьемки – спектакль на основе пьесы Достоевского «Бедные люди» - специально для online показа. Все это, конечно, может и продолжаться, однако, в конечном итоге, театр – это живое искусство, среда, где собираются красиво одетые женщины и мужчины, садятся рядом друг с другом, передают свою энергетику актерам. То есть, все это происходит во время представления, происходит конкретно с этим зрителем, во время данного спектакля. На  представлении на следующий день будет другой зритель – и это будет другой спекталь. Это – чудесный, волшебный мир театра.
–Репетиции в театре возобновились?
– Да, мы готовим четыре спектакля, и сейчас репетируют разные четыре постановщика. В настоящий момент в театре проходят подготовительные работы, с соблюдением всех правил – алкогель, маски. У нас уже есть схема рассаживания зрителей. Как только разрешат играть, а мы надеемся получить это согласие, через три дня сможем осуществить премьеру. Все четыре представления мы можем играть и на открытой территории и в закрытом зале. Просто сейчас в условиях сложившейся ситуации, внутренний дворик – определенное спасение. Также уникальный эксперимент, причем и для актеров, потому что одно ощущение, когда играешь на сцене зала, другое – под открытым небом, когда ты видишь голубое небо или ночные звезды.
Мне кажется, у актеров сформируется новое отношение, новые ощущения в новой среде.
–Говорят, что человеческая память коротка, и эта ситуация уйдет и забудется. Вы согласны?
–Думаю, уйдет в наше подсознание как память, но эта память, разумеется, скажется и на наших поступках, и на будущем, и на наших отношениях.
–Во время нашего последнего интервью Вы сказали, что в театре ожидается период ремонтных работ по техническому благоустройству.
– Разумеется, в эти четыре месяца все остановилось, но надеюсь, что все будет хорошо, и я буду говорить в прошлом времени: сделали, завершили, ставим. Жизнь покажет, так как не знаем, что будет завтра. А пока делаем все, чтобы те программы, которые были запланированы, хотя бы в какой-то мере осуществились.
–У театра сегодня есть финансовые проблемы?
– Если театр не действует, не работает, мы не играем спектакли, то, конечно, эта проблема есть. Но пожалуй важнее финансовых психологические, профессиональные проблемы. Думаю, что сейчас на данном этапе для актеров важнее не потерять профессию, не потерять душевный покой, гармонию с миром и не потерять зрителя. Сейчас это – самое важное.
–Какова сегодня атмосфера в театре? Будут ли сокращения?
– Сейчас то время, когда все мечтают об одном – работать, и когда эта ужасная ситуация закончится. Касательно сокращений, уверена, что у нас сокращений не будет. Мы получаем нашу зарплату, работаем, мы все солидарны и собираемся надлежащим образом преодолеть и выйти из этой ситуации. Есть также гранты, но пока они заморожены. То, что государство должно было дать театру, мы пока получаем и я надеюсь, что мы докажем нашей работой и, почему бы нет, доказываем, что мы достойны большего, и в сложившейся сложной финансовой ситуации помимо государственной помощи пытаемся найти альтернативные источники финансирования.
Во всех случаях это – новый этап для всех нас и когда, дай Бог, закончится пандемия, все мы вернемся уже с другой психологией – и актеры, и зрители, и весь мир. Наверное, начнется новый этап жизни для всех нас,  и пусть он будет более успешным и счастливым. Время покажет.