Հ1-ի նախկին տնօրեն Մարգարիտա Գրիգորյանի հրամանների հարցով վերաքննիչ որոշումը` հոկտեմբերի 13-ին (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱշխատանքից ազատված Հանրային հեռուստաընկերության երկու լրագրողների գործի քննությունը սկսվեց Վերաքննիչ դատարանում։
Սիրանույշ Մուրադյանը և Լիանա Կարապետյանը դիմել էին դատարան՝ համարելով, որ իրենց անհիմն են աշխատանքից ազատել։ Նրանք Վիճարկում էին Հանրային հեռուստառադիոխորհրդի որոշումները և դրանից ածանցվող Հայասատանի Հանրային հեռուստաընկերության արդեն նախկին գործադիր տնօրեն Մարգարիտա Գրիգորյանի՝ աշխատանքից ազատման հրամանները։
Երևանի վարչական դատարանը բավարարել էր նրանց հայցն ընդդեմ Հանրային հեռուստառադիոխորհդի և Հանրային հեռուստաընկերության: Վերջինս բողոքարկել էր Վերչաքննիչ վարչական դատարանում, այսօր գործով առաջին նիստն էր։
Բողոք բերող կողմը ի թիվս այլ պատճառաբանությունների, պնդում է՝ այս գործը ենթակա չէ Վարչական դատարանում քննության.
«Հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհուրդի որոշումը չի հանդիսանում վարչական ակտ և չի ծագում վարչական իրավահարաբերություններից»,-բողոքը ներկայացնելով` նշեց նիստը նախագահող դատավորը։
Վերաքննիչ դատարանում Հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդի և Հանրային հեռուստաընկերության ներկայացուցիչ Արսեն Թավադյանը ևս վերահաստատեց իրենց մոտեցումը․
«Պետական մարմինը, որը իրականացնում է ՓԲԸ-ի հաստիքների կառավարում, հաստիքների կրճատման որոշում է կայացրել, որը մաքուր քաղաքացիաիրավական բնույթ ունի»։
Պատասխանողների ներկայացուցիչ Տիգրան Ղազարյանը առարկություններ ներկայացրեց։ Նրա խոսքով՝ գործ ունենք հանրային իրավահարաբերությունից ծագած վեճի հետ, քանի որ հաստիքների կրճատումը Հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդի հանրային իրավական լիազորությունների մեջ է․
«Ամբողջությամբ վարչարարություն են իրականացրել, դրա անունը դրել են՝ հաստիքացանք ենք կրճատել և սա մեր բաժնետիրական իրավունքն է»։
Բողոք բերող կողմը պնդում է նաև, թե որևէ արտաքին միջամտություն տեղի չի ունեցել, մինչդեռ լրագրողների ներկայացուցիչը հակադարձում է ՝ նրանք կրճատվել են Հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդի ընդունած ակտով, իսկ Հանրայինի տնօրենի հրամանը ապահովել է միայն տեխնիկական կողմը․
«Լրագրող Սիրանույշ Մուրադյանը և Լիանա Կարապետյանը որևէ աշխատանքային իրավական, վարչաիրավական կամ այլ իրավական կապի մեջ չեն գտնվել ՀՌԱՀ-ի հետ, այսինքն՝ նրանց նկատմամբ տեղի է ունեցել արտաքին ներգործություն, կրճատվել է նրանց մասնագիտական հաստիքները»,-նշում է Ղազարյանը։
Դատարանը հետաքրքրվեց՝ լրագրողներին կարո՞ղ էին այլ աշխատանք առաջարկել, Տիգրան Ղազարյանը պատասխանեց՝ ոչ․
«Հենց Հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդի ակտով կրճատվել է երեք ավագ հեռուստալրագրողի հաստիք, Սիրանույշ Մուրադյանը նրանցից մեկն է եղել, նույնն էլ Լիանա Կարապետյանի դեպքում՝ եղել է հեռուստալրագրող-համակարգողի մեկ բացառիկ հաստիք, որն էլ կրճատվել է։ Այսինքն՝ աշխատանքային իրավական ակտով սա բողոքարկման ենթակա լինել չէր կարող»։
Ի դեպ, գործը քննող երեք դատավորներից մեկը բացակայում էր հիվանդության պատճառով, նրան փոխարինել էր Վերաքննիչ վարչական դատարանի նախագահը։

Апелляционное решение по вопросу приказов бывшего директора H1 Маргариты Григорян 13-го октября (видео)
Поддержи А1+!В Апелляционном суде началось рассмотрение дела двух уволенных журналистов Общественной телекомпании.
Сирануйш Мурадян и Лиана Карапетян обратились в суд, считая, что их уволили без оснований. Они обжаловали решения Общественного телерадиосовета и производные от них приказы об увольнении уже бывшего исполнительного директора Общественной телерадиокомпании Армении Маргариты Григорян.
Ереванский административный суд удовлетворил их иск против Общественного телерадиосовета и Общественной телекомпании. Последняя обжаловала в Апелляционный административный суд, сегодня было первое заседание по делу.
Сторона, подавшая жалобу, в числе прочих обоснований утверждает: это дело не подлежит рассмотрению в Административном суде:
«Решение совета Общественной телерадиокомпании не является административным актом и не вытекает из административных правоотношений», - отметил председательствующий на заседании судья, представляя жалобу.
Представитель Совета Общественной телерадиокомпании и Общественной телекомпании в Апелляционном суде Арсен Тавадян также подтвердил их подход:
«Государственный орган, осуществляющий управление штатом ЗАО, принял решение о сокращении штатов, что носит чисто гражданско-правовой характер».
Представитель ответчиков Тигран Казарян представил возражения. По его словам, мы имеем дело со спором, возникшем от общественных правоотношений, поскольку сокращение штатов входит в общественные правовые полномочия совета Общественной телерадиокомпании:
«Они полностью осуществили администрирование, назвали это сокращением штатов и это – наше акционерное право».
Сторона, подавшая жалобу, также утверждает, что внешнего вмешательства не было, между тем представитель журналистов возражает: они были сокращены по акту, принятому советом Общественной телерадиокомпании, а приказ директора Общественного телевидения обеспечил только техническую сторону:
«Журналист Сирануйш Мурадян и Лиана Карапетян не находились в правовой, административно-правовой или иной правовой связи с ТРК, т. е. по отношению к ним имело место внешнее вмешательство, были сокращены их профессиональные штаты», - отмечает Казарян.
Суд поинтересовался, могли ли они предложить другую работу журналистам, Тигран Казарян ответил – нет:
«Именно актом совета Общественной телерадиокомпании были сокращены три штата старшего тележурналиста, Сирануйш Мурадян была одна из них, то же самое в случае Лианы Карапетян: был один особый штат тележурналиста-координатора, который также был сокращен. То есть по трудовому правовому акту это не может быть предметом обжалования».
Кстати, один из трех судей, расследующих дело, отсутствовал из-за болезни, его заменил председатель Апелляционного административного суда.