«Այս պատերազմի արդյունքը կարող է լինել միայն արցախցիների ինքնորոշման վերջնական ամրագրումը». հայտարարություն
Աջակցիր «Ա1+»-ինԼԵՌՆԱՅԻՆ ՂԱՐԱԲԱՂԻ ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ՀԱՍԱՐԱԿՈՒԹՅԱՆ ՆԵՐԿԱՅԱՑՈՒՑԻՉՆԵՐԻ ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆԸ
2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի միացյալ զինված ուժերը` ահաբեկիչ-վարձկանների ներգրավմամբ, իրենց ողջ զինուժը նետեցին Արցախի վրա։
26 տարի շարունակ ադրբեջանական կողմը թե՛ պաշտոնական մակարդակում, թե՛ քաղաքացիական դիվանագիտության շրջանակներում բացարձակ անհանդուրժողականություն է դրսեւորել փոխզիջումների հարցում՝ պնդելով, որ Լեռնային Ղարաբաղը պետք է վերադառնա իր վերահսկողության ներքո։ Այդպիսով, Ադրբեջանի կողմից կտրականապես մերժվել է Ղարաբաղի հայերի ինքնորոշման իրավունքը։ Բաքվի որդեգրած վերջնագրերի լեզուն առ ոչինչ է դարձրել միջազգային միջնորդների ջանքերը եւ այլընտրանքային խաղաղարար նախաձեռնությունները։
Միաժամանակ, Ադրբեջանը մշտական սադրանքների է դիմել Արցախի եւ Հայաստանի սահմաններին՝ խախտելով կրակի դադարեցման ռեժիմը, հայատյացություն բորբոքելով իր հասարակության մեջ՝ ռասիզմը բարձրացնելով մինչեւ պետական քաղաքականության աստիճանի։ Հասնելով Բուդապեշտում հայ սպային քնած ժամանակ կացնահարած եւ հունգարական դատարանի կողմից ցմահ ազատազրկման դատապարտված քրեական հանցագործ Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձնմանը եւ վերջինիս հերոսացնելով, Արցախի դեմ 2016 թվականի ապրիլին պատերազմ սանձազերծելով եւ իր զինվորականների կողմից մարդկության դեմ գործած հանցագործությունները թույլ տալով, Բաքուն ամեն անգամ վերահաստատել է, որ Ադրբեջանի Հանրապետության կազմում Լեռնային Ղարաբաղի հայերի անվտանգ գոյության հնարավորության մասին իր բոլոր հավաստիացումները ոչինչ չարժեն։ Հակամարտության 1992-1994 թվականների ամենաթեժ փուլին հաջորդած բոլոր տարիները լի են եղել այդ պետության ցեղասպան քաղաքականության բազմաթիվ դրսեւորումներով, որոնք Օսմանյան Թուրքիայում 1915 թվականին իրականացված ցեղասպանության ուղղակի շարունակությունն են՝ հիմնված պատմության խեղաթյուրման եւ Ադրբեջանի Հանրապետության բարձրագույն ղեկավարության բացահայտ հավակնություններ վրա՝ ո՛չ միայն Արցախի, այլ նաեւ Երեւանի հանդեպ։
Արցախի խաղաղ բնակչության դեմ նոր՝ արդեն ադրբեջանա-թուրքական համատեղ ագրեսիան՝ միջազգային ահաբեկչական պատերազմի բոլոր դրսեւորումներով, մեր ժողովրդին այլ ելք չի թողել՝ բացի զենքը ձեռքին պաշտպանելուց իր նախնիների երկրում ապրելու իրավունքը։ Ոչնչացվում են քաղաքացիական օբյեկտներ՝ բնակելի տներ, դպրոցներ, մանկապարտեզներ, հիվանդանոցներ, էլեկտրակայաններ, կամուրջներ, ճանապարհներ, հուշարձաններ, մշակույթի օջախներ ու եկեղեցիներ։ Տարածաշրջանը հայտնվել է հումանիտար աղետի եզրին։
Այս պատերազմի արդյունքը կարող է լինել միայն արցախցիների ինքնորոշման վերջնական ամրագրումը՝ որպես ֆիզիկական գոյության եւ սեփական ինքնության պահպանման միակ միջոց։
Մենք՝ Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներս, ի դեմս հանրային գործիչների եւ հասարակական կազմակերպությունների առաջնորդների, կոչ ենք անում Հայաստանի եւ բոլոր երկրների իշխանություններին եւ միջազգային կազմակերպություններին, որոնց համար հումանիզմը, ազատությունն ու ժողովրդավարությունն անվերապահ արժեքներ են, առանց հապաղելու, հիմնվելով «անջատում՝ հանուն փրկության» սկզբունքի եւ մեր քաղաքացիների՝ 1991 թվականի դեկտեմբերի 10-ին տեղի ունեցած հանրաքվեով ամրագրված միաձայն կամարտահայտման վրա, ճանաչել Արցախի Հանրապետության անկախությունը։
Այսօր չարի ու բարու սահմանագիծն անցնում է հենց մեր հողի վրայով, եւ հանո՛ւն ապագայի՝ յուրաքանչյուրը, ով հավատում է խաղաղությանն ու արդարությանը, պարտավոր է ցույց տալ, թե որ կողմում է ինքը։

Заявление представителей гражданского общества Арцаха
27 сентября 2020 года объединенные вооруженные силы Азербайджана и Турции с привлечением террористов-наемников обрушили на Арцах всю свою военную мощь.
В течение 26 лет азербайджанская сторона как на официальном уровне, так и в рамках гражданской дипломатии демонстрировала категорическое неприятие компромиссов, настаивая на возвращении Нагорного Карабаха под свой контроль. Таким образом ею безоговорочно отвергалось фундаментальное право карабахских армян на самоопределение. Язык ультиматумов, применяемый Баку, свел на нет все усилия международных посредников и альтернативных миротворческих инициатив.
Одновременно Азербайджан устраивал постоянные провокации на границах с Арцахом и Арменией, нарушая режим прекращения огня, и разжигал армяноненавистнические настроения в обществе, возведя расизм в ранг государственной политики. Добиваясь экстрадиции и воздавая почести героя уголовному преступнику Рамилю Сафарову, зарубившему в Будапеште топором спящего армянского офицера и приговоренному венгерским судом к пожизненному заключению, развязывая войну против Арцаха в апреле 2016 и допуская совершение своими военными преступлений против человечности, официальный Баку каждый раз доказывал, что все его заверения о возможности безопасного проживания армян Нагорного Карабаха в составе Азербайджанской Республики ничего не стоят.
Все годы, прошедшие после горячей фазы конфликта 1992-1994, наполнены многочисленными другими свидетельствами геноцидальной политики этого государства, являющейся прямым продолжением трагедии 1915 года в Османской Турции и опирающейся на извращение истории, открытые претензии высшего руководства АР не только на Арцах, но и на Ереван. Новая, уже совместная азербайджано-турецкая агрессия, обладающая всеми атрибутами войны международного терроризма против мирного населения, не оставляла нашему народу никакого выхода, кроме отстаивания с оружием в руках своего права жить на земле своих предков. Уничтожаются гражданские объекты (жилые дома, школы, детские сады, больницы, электростанции, мосты, дороги, памятники и учреждения культуры, храмы). Регион оказался на грани гуманитарной катастрофы.
И результатом этой войны может быть только окончательное закрепление самоопределения арцахцев как единственного способа физического выживания, сохранения собственной̆ идентичности.
Мы, представители гражданского общества Нагорного Карабаха в лице общественных деятелей и лидеров неправительственных организаций, призываем власти Армении и всех стран, для которых гуманизм, свобода и демократия являются незыблемыми ценностями, международные организации без промедления, опираясь на принцип “отделения во имя спасения” и на волю наших граждан, единодушно выраженную на референдуме 10 декабря 1991 года, признать независимость Арцахской Республики.
Сегодня граница между злом и добром проходит именно на нашей земле, и во имя будущего каждый, кто верит в мир и справедливость, обязан продемонстрировать, на какой он стороне!