«Մայթին ոտքս դնելու պահից ոստիկանները հարձակվեցին ինձ վրա». Լևոն Բարսեղյանը՝ 2008թ մարտյան դեպքերին առնչվող գործով ՄԻԵԴ որոշման մասին (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Ես և իմ փաստաբանը` Կարեն Թումանյանը, 13 տարի շարունակ համոզված էինք, որ խախտվել էր հավաքների ազատության իմ իրավունքը: Ուղղակի ես նույնիսկ մոռացել էի այդ գործը»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասում է Գյումրիի «Ասպարեզ» մամուլի ակումբի նախագահ Լեւոն Բարսեղյանը։ Այսօր Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը գտել է, որ 2008թ մարտի 2-ին՝ Արտակարգ դրություն հայտարարելու հաջորդ օրը խախտվել է նրա իրավունքը, երբ ոստիկանությունը թույլ չի տվել ակցիայի մասնակցել Գյումրիի Թատերական հրապարակում։
Լեւոն Բարսեղյանը պատասխանել է «Ա1+»-ի մի քանի հարցի։
- Երբ Ձեզ թույլ չտվեցին հավաք անցկացնել, այդ ժամանակ արտակարգ դրությունը Գյումրիում չէր հայտարարված, այլ Երևանում, հնարավո՞ր չէր հայաստանյան դատարաններին համոզել, թե ինչ է տեղի ունեցել:
- Եվրադատարան դիմելու առիթ դարձել էր այն դեպքը, երբ մարտի 2-ի առավոտյան գյումրեցիները ինքնաբուխ հավաքվում էին Գյումրու թատերական հրապարակում, ես էլ նրանց հետ էի և ոչ ոք չկար կազմակերպիչներից: Ես մոտեցա հրապարակին, մայթին ոտքս դնելու պահից ոստիկանները հարձակվեցին ինձ վրա, սկսեցին հրմշտել, վիրավորել, մեկը կար` Վազգեն Հարությունյան, ասաց` այնքան մարդու գլուխ կերաք, հիմա էլ եկել եք այստեղ: Սկսեց հրել դեպի փողոցի բանուկ մասը, որտեղ ակտիվ երթևեկություն կար և չթողեց մտնեի հրապարակ: Բռնեցին, տարան, պահեցին ժամերով, հարցեր էին տալիս, ասում էի, որ Սերժիկ Սարգսյանի և Քոչարյանի մենթերի հարցերին չեմ պատասխանելու, ասում էին` Դուք իրավունք չունեք մեր հարցերին չպատասխանելու և այլն: Սա է եղել՝ ոչ թե հավաք կազմակերպել, այլ հավաքին մասնակցել: Իրենց բացատրությունն այն էր, որ արտակարգ դրություն է հայտարարված, բայց մենք բացատրում էինք, որ Ռոբերտ Քոչարյանի հրամանագրով արտակարգ դրություն հայտարարված է Երևան քաղաքի վարչական տարածքում և ոչ թե դրանից դուրս: Բայց դա իրենց չէր հետաքրքրում, իրենք հրաման էին կատարում` ամբողջ երկրով մեկ ահաբեկման ռեժիմ ապահովելով:
- Այսօր Եվրադատարանը ևս մեկ որոշում է կայացվել, որը կրկին վերաբերում էր մարտի 1-ի դեպքերից հետո հայտարարված արտակարգ դրությանը: «Հայկական ժամանակն» է հաղթել, քանի որ թույլ չէին տվել տպագրվել: Սրանք կարո՞ղ են նախադեպեր լինել:
- Սրանք միշտ նախադեպեր են, և միայն «Հայկական ժամանակը» չէր, որ արգելվել էր: 10 անուն թերթ էր, երբ գրաքննիչներ էին նստած տպարաններերում, կարդում էին օրինակը, որոշում էին` տպե՞լ, թե՞ ոչ, եթե խելքները չէին հասնում, զանգում էր շեֆին, հեռախոսով հոդվածը կարդում էր, ասում էին` տպեք, կամ մի տպեք: «Հայկական ժամանակը» դրանցից մեկն էր, մյուսները, հավաբանար, չեն դիմել դատարան:
- Կարո՞ղ ենք հույս ունենալ, որ նմանատիպ դեպքեր չեն լինի:
- Ոչ, քաղաքականության, մարդու իրավունքների պաշտպանության մեջ հույսին ապահովում են լիրիկները, պոետները, ռոմանտիկները, այդպես չի կարելի: Հարկավոր է հստակ գիտակցել, որ մարդու իրավունքների և ժողովրդաիշխանության կռվում կռիվը վերջ չունի: Սա տևողական և մշտական պայքար է:

Я был уверен, что мы победим: Левон Барсегян о постановлении ЕСПЧ по делу, связанному с событиями марта 2008г. (видео)
«Я и мой адвокат Карен Туманян на протяжении 13 лет были уверены, что было нарушено моё право на свободу собраний. Просто я даже забыл про это дело», - говорит в беседе с «А1+» президент пресс-клуба Гюмри «Аспарез» Левон Барсегян. Сегодня Европейский Суд по правам человека счёл, что 2-го марта 2008г., на следующий день после объявления чрезвычайного положения, было нарушено его право, когда полиция не разрешила участвовать в акции на Театральной площади в Гюмри.
Левон Барсегян ответил на несколько вопросов «А1+».
- Когда Вам не разрешили провести собрание, в то время чрезвычайное положение в Гюмри объявлено не было, оно было объявлено в Ереване, неужели невозможно было убедить армянские суды в случившемся?
- Поводом для обращения в Евросуд послужил тот случай, когда утром 2-го марта гюмрийцы спонтанно собирались на Театральной площади Гюмри, я тоже был с ними и никого из организаторов не было. Я подошёл к площади, как только ступил на тротуар полицейские напали на меня, стали толкаться, оскорблять, был один такой Вазген Арутюнян, сказал: вы столько людей погубили, теперь пришли сюда. Начал толкать к проезжей части дороги, где было активное движение и не позволил мне вступить на площадь. Поймали, увели, держали часами, задавали вопросы, я говорил, что не буду отвечать на вопросы  ментов Сержика Саркисяна и Кочаряна, говорили: Вы не имеете права не отвечать на наши вопросы  и т. д. Было так: не организация собрания, а участие в собрании. Они же объясняли так, что объявлено чрезвычайное положение,  но мы объясняли, что указом Роберта Кочаряна чрезвычайное положение было объявлено на административной территории города Еревана, а не за её пределами. Но их это не интересовало, они выполняли приказ, обеспечив режим террора по всей стране.
- Сегодня Евросуд вынес ещё одно постановление, которое также относилось к чрезвычайному положению, объявленному после событий 1-го марта. Победил «Айкакан жаманак», поскольку не разрешали выходить в печать. Это может быть прецедентами?
- Это всегда прецеденты, запрещён был не только «Айкакан жаманак». Было 10 наименований газет, когда цензоры сидели в типографиях, читали экземпляр, решали, печатать или нет, если не соображали, звонили шефу, по телефону читали статью, говорили – печатайте или не печатайте. «Айкакан жаманак» был одним из них, остальные, вероятно, не обратились в суд.
- Мы можем надеяться, что подобных случаев не будет?
- Нет, в политике, в защите прав человека надежды питают лирики, поэты, романтики, так нельзя. Нужно чётко понимать, что в борьбе за права человека и демократию битве нет конца. Это длительная и постоянная борьба.