Մեր ռազմավարական դաշնակիցը ծանր վիճակում է հայտնվել․ Արծրուն Հովհաննիսյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԲացարձակ նմանություն չեմ տեսնում։ Բացառությամբ այն նմանությունների, որ կարող է ունենալ պատերազմ երևույթն առհասարակ։
Ռազմական փորձագետ Արծրուն Հովհաննիսյանն «Ա1+»-ի հետ հարցազրույցում անդրադառնալով ռուս-ուկրաինական հակամարտությանը, նման դիտարկում արեց նշելով, որ ինքը բացարձակ նմանություն չի տեսնում 44-օրյա պատերազմի հետ։
Հարցին՝ ռուս-ուկրաինական ռազմական գործողությունները անվտանգային ռիսկեր պարունակո՞ւմ են մեր տարածաշրջանում, Արծրուն Հովհաննիսյանն ասաց, որ նման ռիսկեր տեսնում է։
«Այո, ցավոք սրտի տեսնում եմ»,- ասաց ռազմական փորձագետը, հավելելով․ «մեր ռազմավարական դաշնակիցը, ճիշտ է՝ շատ ծանր վիճակում է հայտնվել, էքզիստենցիալ պատերազմ է վարում»։
«Այս կարգավիճակում ես տեսնում եմ օրինակ՝ Թուրքիայի հռետորաբանությունը այլ էր, ռուսական գործողությունների որոշակի դժվարություններից հետո փոխվեց, փոխվեց նաև Ադրբեջանը»,- նկատեց Հովհաննիսյանը բացատրելով՝ Ռուսաստանը պատերազմի մեջ մտել է կայսրության ստատուսի և գոյության համար։
«Բացառել թուրք-ադրբեջանական տանդեմի ռիսկերը ռեգիոնում, ընդհանրապես չեմ կարող»,- ասաց Արծրուն Հովհաննիսյանը։
Խոսելով Ուկրաինայում պարտիզանական գործողությունների մասին, Հովհաննիսյանն ասաց, որ նման ձևով կոմունիակացիաների վրա հարձակումներով, ռուսներին մաշում են և ստիպում են պլանները հետաձգել։
Խոսելով ռուս-ուկրաինական պատերազմի մասին, Արծրուն Հովհաննիսյանն ասաց, որ ինչպես Ուկրաինայում, այնպես էլ Ռուսաստանում ունի ծանոթ-բարեկամներ։
«Կապ ունեմ, նշում են, որ շատ ծանր իրավիճակ է»,-ասաց Արծրուն Հովհաննիսյանն ընդգծելով, որ միջազգային արձագանքը անհամեմատելի է 44-օրյա պատերազմի հետ և պարզաբանեց՝ մենք ենք մեղավոր։
Անդրադառնալով տեղեկատվական հոսքերին, ռազմական փորձագետն ընդգծեց՝ երկու կողմում էլ տեղեկատվական հզոր բանակ է գործում, ինչը չկար մեր պարագայում։
Իսկ ռուս-ուկրաինական բանակցությունների մասով էլ հայտարարեց, որ բանակցությունները ոչ մի արդյունք տալ չեն կարող։

Наш стратегический союзник оказался в тяжёлой ситуации: Арцрун Ованнисян (видео)
Я вообще не вижу сходства. За исключением того сходства, которое может иметь такое явление как война в целом.
Военный эксперт Арцрун Ованнисян, коснувшись российско-украинского конфликта в беседе с «А1+», сделал подобное наблюдение, отметив, что он вообще не видит сходства с 44-дневной войной.
На вопрос, содержат ли российско-украинские военные действия риски безопасности в нашем регионе, Арцрун Ованнисян сказал, что видит подобные риски.
«Да, к сожалению, вижу», - сказал военный эксперт, добавив: «наш стратегический партнёр действительно оказался в очень тяжёлой ситуации, ведёт экзистенциальную войну».
«В этом статусе я вижу, к примеру, риторика Турции была другой, после некоторых трудностей в российских операциях она изменилась, изменился и Азербайджан», - отметил Ованнисян, объясняя, что Россия вступила в войну за статус империи и за существование.
«Исключить риски турецко-азербайджанского тандема в регионе я вообще не могу», - сказал Арцрун Ованнисян.
Говоря о партизанских операциях в Украине, Ованнисян сказал, что подобным образом нападениями на коммуникации, они истощают русских и заставляют откладывать планы.
Говоря о российско-украинской войне, Арцрун Ованнисян сказал, что как в Украине, так и в России у него есть знакомые и друзья.
«У меня есть связь, отмечают, что ситуация очень тяжёлая», - сказал Арцрун Ованнисян, подчеркнув, что международная реакция несравнима с 44-дневной войной и пояснил: мы виноваты.
Обратившись к информационным потокам, военный эксперт подчеркнул: с обеих сторон действует мощная информационная армия, чего не было в нашем случае.
А по части российско-украинских переговоров заявил, что переговоры не могут дать никаких результатов.