untitled_45_3075.thumb
-Ռուսաստանի ԱԳՆ նախարար Սերգեյ Լավրովը ժամանել է  է Հայաստան։ Այս աշխատանքային այցից առաջ շատ էին խոսակցությունները, որ հատկապես ներքաղաքական կյանքում այս այցը փոխելու է իրավիճակը։ Առհասարակ ինչո՞վ է տարբերվում Լավրովի այցն այս անգամ։
-Խորհրդարանական ընդդիմությունը քիչ այլ բան էր ասում, եթե խոսքը Ագնեսա Խամոյանի գրառման մասին է։ Ինչ վերաբերվում է Լավրովի այցին, ապա այն շատ ավելի ռեգիոնալ բնույթ ունի։ Լավրովի Հայաստան այցին նախորդում է նրա այցը Թուրքիա։ Բանակցությունների օրակարգը բավական խիտ է ու մեզ համար կարևոր է։ Մի կողմից դա Ուկրաինան է, իսկ մյուս կողմից՝ Հարավային Կովկասը։
Նրա այցը մի կողմից ինտրիգ, մյուս կողմից՝ կարևոր մեսիջներ է պարունակում տարածաշրջանի ապագայի մասով, Արցախի ապագայի և ընդհանուր պրոցեսների արագացման և դանդաղեցման մասով։ Մյուս կողմից էլ կան ներքաղաքական իրողություններ։ Կա ընկալում, որ արտաքին խաղացողները Հայաստանում ունեն որոշակի ներկայացվածություն, և որոշ քաղաքական ուժեր իրենց դիրքավորում են որպես այս կամ այն բևեռի հետ ընդհանրություններ ունեցող։
-Դուք խոսեցիք Արցախի հարցում Ռուսաստանի դիրքորոշման մասին։ Ինչպիսի՞ն է հենց այսօր այդ դիրքորոշումը, և ո՞րն է Ռուսաստանի աշխարհաքաղաքական շահն այդ հարցում։
-Ցանկացած բան, որ Ռուսաստանը կարող էր նախկինում, այսօր շատ ավելի զգուշավոր է։ Հիմա ռեգիոնում ուժային հարաբերակցությունը էականորեն փոխվել է։ Ավանդական մրցակիցների և դաշնակիցների կարգավիճակային փոփոխություններ են տեղի ունեցել։ Այդ ամենը մեկ հիմնական աշխարհակարգ հաստատելու, նոր ուժային բալանս հաստատելու սցենարի էլեմենտներ են։ Կա ևս կարևոր բան՝ էլիտաների փոփոխությունը։ Ադրբեջանում էլիտան չի փոխվել, իսկ Հայաստանում փոխվել է։
Արցախի խնդրի լուծումը ոչ միշտ է կապված բուն Հարավային Կովկասի իրողությունների հետ։ Արցախը Ռուսաստանի համար այս ռեգիոնում մնալու կամ ներգրավվածությունը շարունակական տեսանկյունից ապահովելու կարևոր գործիք է։ Դրա համար է թերևս այն թեզը ակտուալ, որ ռուսները չեն շտապում խնդրի հետ կապված լիարժեք և օբյեկտիվ մոտեցումներ ցուցաբերել։ Ակնհայտ է, որ պատերազմից հետո հայկական կողմը, որ արդյունք չի գրանցել, իսկ ադրբեջանական կողմը, որ արդյունք է գրանցել, կարող է այնպես ստացվել, որ ի հաշիվ հայկական կողմի ռեգիոնի գեոքաղաքականությունը փոխվել։ Հայաստանը հանդիսանում է Ռուսաստանի համար կարևոր գործընկեր ռեգիոնալ կտրվածքով, բայց ոչ անփոխարինելի։ Այնուամենայնիվ, Ռուսաստանը հասկանում է, որ այսօր Հայաստանի թույլ լինելու դիրքերի պարագայում բանակցային պրոցեսում պետք չի շատ շտապել։
-Կարելի՞ է ասել, որ  Ռուսաստանը Արցախի հարցում արդեն ունի որևէ հստակ մտադրություն և նպատակ։
-Դժվարանում եմ ասել․ տարածաշրջանի գեոքաղաքականությունը փոխվում է։ Չնայած Հարավային Կովկասը փոքր ռեգիոն է, բայց ինքը կարևոր տարածաշրջան է աշխարհակարգի հաստատման տեսանկյունից։ Եթե ավելի ճշգրիտ խոսենք՝ Ռուսաստան-Արևմուտք-Թուրքիա-Իրան այս ձևաչափով Ռուսաստանը բանակցում է մի կողմից Արևմուտքի իսկ մյուս կողմից Թուրքիայի հետ։ Թուրքիայի հետ երբեմն առավել արդյունավետ է, քան Արևմուտքի՝ հաշվի առնելով հայտնի հանգամանքները։ Այստեղ, սակայն, կարևոր է նաև մայրաքաղաքների դիրքորոշումը՝ Բաքու, Ստեփանակերտ, Երևան, որոնք ներգրավված են որպես հիմանական ռեգիոնալ դերակատարներ։
Երևանից եթե նայենք, ցավոք, գործող իշխանությունների պարագայում կա մի դիտարկում․ Երևանը ազգային շահերի իր պատկերացումը ուղղակիորեն փորձում է կապել հիմնական մեծ խաղացողների շահերի համընկնման կետերի հետ։ Հենց այդ խաղաղության իրենց կոնցեպտը պայմանավորված է դրանով։ Այս տեսանկյունից մենք Արցախի ապագայի հետ կապված ունենք ոչ թե ռիսկեր, այլ սպառնալիքների, վտանգների մեծ զամբյուղ։
-Դուք խոսեցիք փոփոխվող աշխարհի մասին։ Երեկ, օրինակ, Լավրովը չի կարողացել մեկնել Բելգրադ, որովհետև մի շարք երկրներ հրաժարվել են Ռուսաստանին օդային միջանցք տրամադրել։ Դեռ ինչքա՞ն պիտի «սեղմվի օղակը» Ռուսաստանի շուրջ։ Արդյո՞ք Արևմուտքը ինչ-որ պահի չի փորձելու փրկել Ռուսաստանի դեմքը նրա հետ հետագայում փոխհարաբերվելու համար։
-Քաղաքականության մեջ, մեծ հաշվով, կա երկու տիպ՝ իրական և հրապարակային։ Վերջինի դեպքում դու երբեմն նաև ստիպված ես որևէ հրապարակային քայլեր ձեռնարկել ինչ-որ այլ պետության նկատմամբ, որի հանդեպ կա թրենդային մերժողական վիճակ։ Կա նաև իրական քաղաքականություն, որը կապված է իրական նյութական շահի հետ։ Այսինքն՝ այն պետությանը կամ նրա ԱԳՆ-ին, որին դու մերժում ես, օդային տարածք չտրամադրելով՝ դու նրանից գնում ես ահռելի մեծ քանակությամբ գազ, նավթ, միգուցե՝ ածուխ։
Վիճակագրությունը այս տեսանկյունից շատ հստակ և կոնկրետ ֆիքսում է՝ եթե մենք համեմատություն ենք անում անցած տարվա այս ժամանակահատվածի համար՝ Ռուսաստանը իր էներգետիկ արտաքին առևտրի սեգմենտի մասով ռեկորդային շահույթ է ձեռք բերել։ Այսինքն՝ բոլոր այն երկրները, որոնք մերժում են Ռուսաստանին՝ ուկրաինական ճգնաժամի հետ կապված, միաժամանակ բանկային փոխանցումներ են անում այդ նույն Ռուսաստանին։

Армения для России – важный, но не незаменимый партнёр: Ален Гевондян
- Глава МИД России Сергей Лавров прибывает в Армению. Перед этим рабочим визитом ходило много слухов о том, что этот визит изменит ситуацию, особенно во внутриполитической жизни. И вообще, чем отличается визит Лаврова на этот раз?
- Парламентская оппозиция говорила немного другое, если речь идёт о записи Агнессы Хамоян. Что касается визита Лаврова, он скорее носит региональный характер. Визиту Лаврова в Армению предшествовал его визит в Турцию. Повестка дня переговоров довольно плотная и важная для нас. С одной стороны, это – Украина, а с другой стороны – Южный Кавказ.
Его визит содержит с одной стороны интригу, с другой стороны – важные мессиджи по части будущего региона, будущего Арцаха и ускорения и замедления общих процессов. С другой стороны, есть и внутриполитические события. Есть восприятие, что у внешних игроков есть определённая вовлечённость в Армении, и некоторые политические силы позиционируют себя как имеющие общее с тем или иным полюсом.
- Вы говорили о позиции России по Арцахскому вопросу. Какова сегодня эта позиция, каков геополитический интерес России в этом вопросе?
- Во всём, что Россия могла делать раньше, сегодня она намного осторожнее. Сейчас соотношение сил в регионе существенно изменилось. Произошли статусные изменения традиционных соперников и союзников. Всё это – элементы сценария установления одного основного миропорядка, установления нового силового баланса. Есть ещё одна важная вещь – смена элит. В Азербайджане элита не сменилась, а в Армении – сменилась.
Решение Арцахской проблемы не всегда связано с самими южнокавказскими событиями. Арцах - важный фактор для России с точки зрения того, чтобы оставаться в этом регионе или постоянно обеспечивать вовлечённость. Поэтому пожалуй важен тот тезис, что русские не спешат демонстрировать полноценные и объективные подходы по этому вопросу. Очевидно, что после войны армянская сторона не зафиксировала результат, а азербайджанская сторона – зафиксировала результат, может получиться так, что за счёт армянской стороны геополитика региона изменится. Армения является важным партнёром для России в региональном разрезе, но не незаменимым. Тем не менее, Россия понимает, что сегодня, когда у Армении слабые позиции в переговорном процессе спешить не следует.
- Можно сказать, что по арцахскому вопросу у России уже есть конкретное намерение и цель?
- Затрудняюсь ответить: геополитика региона меняется. Несмотря на то, что Южный Кавказ – небольшой регион, но это – важный регион с точки зрения становления миропорядка. Точнее говоря, в формате Россия-Запад-Турция-Иран Россия ведёт переговоры с одной стороны с Западом, а с другой стороны – с Турцией. С Турцией порою более эффективно, чем с Западом, учитывая известные обстоятельства. Здесь, однако, важна также позиция столиц – Баку, Степанакерт, Ереван, вовлечённых в качестве основных региональных акторов.
Если смотреть из Еревана, к сожалению, в случае действующих властей есть одно наблюдение: Ереван пытается прямо связать своё представление о национальных интересах с совпадением с интересами основных крупных игроков. Эта их концепция мира обусловлена этим. С этой точки зрения у нас в связи с будущем Арцаха есть не риски, а большая корзина угроз, опасностей.
- Вы говорили о меняющемся мире. Вчера, к примеру, Лавров не смог отправится в Белград, так как ряд стран отказались предоставить России воздушный коридор. Сколько ещё должно «сжиматься кольцо» вокруг России? Не попытается ли в какой-то момент Запад спасти лицо России для дальнейших взаимоотношений с ней.
- В политике, по большому счёту, есть два типа – общественный и публичный. В случае последнего ты иногда также вынужден предпринимать какие-то публичные шаги в отношении какого-то другого государства, по отношению к которому есть трендовая ситуация отказа. Есть и реальная политика, связанная с реальным материальным интересом. То есть у государства, которому или министру иностранных дел которого, ты отказываешь, не предоставляя воздушное пространства, ты покупаешь в огромном количестве газ, нефть, возможно, уголь.
Статистика с этой точки зрения очень чётко и конкретно фиксирует: если мы сравниваем с этим периодом прошлого года, Россия получила рекордную прибыль по части своего энергетического внешнеторгового сегмента. То есть все те страны, которые отказывают России в связи с украинским кризисом, в то же время делают банковские переводы в ту же Россию.