292088966_549116080027088_7012208943729997026_n
Հայ-իրանական և ադրբեջանա-իրանական հարաբերությունների ակտիվություն է նկատվում վերջին շրջանում։ Պաշտոնական շփումների ֆոնին ադրբեջանական քարոզչամեքենան կրկին գործի է անցել։
Օրերս Ադրբեջանում տեղի ունեցած գիտաժողովում ադրբեջանցի գիտնականները դիմել են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին՝ Հայաստանին մեղադրելով մշակութային վանդալիզմի մեջ և պահանջելով անհապաղ դիտորդական առաքելություն ուղարկել Երևան՝ «ադրբեջանական Թեփեբաշին», այսինքն՝ Կոնդ թաղամասը մշակութային վանդալիզմից փրկելու համար։ Գիտաժողովին անմասն չի մանցել նաև Իրանը։ Այդ գիտաժողովի ժամանակ կարծիք է հնչել, որ Երևանում գտնվող Կապույտ մզկիթն ադրբեջանական մշակութային ժառանգություն է։
Այս և այլ թեմաների շուրջ «Ա1+»-ը զրուցել է իրանագետ Գարիկ Միսակյանի հետ։
«Իրանական կողմի համար զգայուն է Երևանի Կապույտ մզկիթի թեման։ Եվ եթե ադրբեջանական հայտարարությունները լայն արձագանք են ստանում, իրանական կողմն անպայման արձագանքում է,  բայց մինչ այս պահը դեռ որևէ հայտարարություն չկա»,- ասաց փորձագետը՝ կարծիք հայտնելով, որ իրանական կողմը կամ չի կարևորել այդ հայտարարությունը կամ էլ կարձագանքի որևէ գիտաժողովի ժամանակ։
Խոսելով Նախիջևանը, Ադրբեջանը և Իրանին կապող ճանապարհի՝ հայկական կողմի համար վտանգավոր լինելու մասին, Գարիկ Միսակյանն ասաց, որ նախկինում էլ կար նման հայտարարություն, որ իրանական կողմը տրամադրում է տարածք՝ նախկինում գոյություն ունեցող ճանապարհը ընդլայնելու, ինչպես նաև որոշակի առումով միջանցքի դեր կատարելու համար։
«Եթե իրանական տեսանկյունից նայենք՝ Հայաստանի ու Ադրբեջանի հետ հարաբերությունները առանձին են դիտարկվում։ Իրանական կողմից այդ ճանապարհահատվածի տրամադրումը Ադրբեջանին մեկնաբանվում է որոշ դեպքերում որպես հակակշիռ քայլ «Զանգեզուրի միջանցք» կոչվող ծրագրին։
Իրանական կողմը հայտարարում է՝ եթե խնդիրը Նախիջևանի և Ադրբեջանի արևելյան հատվածների կապի ապահովումն է, ապա հիմա Իրանը տրամադրել է այդ տարածքը՝ այսինքն խնդիրը «Զանգեզուրի միջանցք» կոչվածի վերացումն է»,-ըստ փորձագետի այսպես են մեկնաբանում իրանական կողմից։
Իրանագետը դժվարանում է ասել, թե այս տրանսպորտային կապի ապահովումը որքանով է վտանգավոր Հայաստանի համար ու նշում՝ որքան էլ Ադրբեջան-Իրան հարաբերությունների կարգավորումը նպաստավոր չէ Հայաստանի համար, բայց այս համատեքստում վտանգավորության աստիճանը մեծ և տեսանելի չէ։
«Մեր տարածքով Հյուսիս-հարավի մեկնարկի դեպքում իրանական կողմից վստահորեն բավականին մեծ տարանցման հոսք է տեղափոխվելու Հայաստանի տարածքով»,- ասում է իրանագետը և նշում, որ Իրանը մշտապես մի քանի կողմով է նայում իր տարանցման ուղիները և նշում՝  Ադրբեջանի տարածքով դեպի հյուսիս տարանցումը միանշանակ Հայաստանի համար ոչ դրական է, քանի որ դեռ հայկական կողմը չի ապահովել Հայաստանի տարանցումը և Իրանը պետք է այլընտրանք փնտրի։
Հիշեցնենք՝  2020 թ. նոյեմբերի 9-ից հետո Իրանին կապող Գորիս-Կապան ճանապարհի հանձնումից հետո կառուցվեց Տաթև-Աղվանի ճանապարհը, բայց Իրանն աստիճանաբար հրաժարվում է Հայաստանի տարածքով տարանցումից։

В последнее время наблюдается активизация армяно-иранских и азербайджано-иранских отношений. На фоне официальных контактов вновь заработала азербайджанская пропагандистская машина.
Недавно на научной конференции, проходившей в Азербайджане, азербайджанские ученые обратились в ЮНЕСКО, обвинив Армению в культурном вандализме и потребовав немедленно направить в Ереван наблюдательную миссию для спасения «азербайджанского Тепебаша», то есть Кондского района, от культурного вандализма. Иран также участвовал в конференции. Во время этой конференции прозвучало мнение, что Голубая мечеть в Ереване является культурным наследием Азербайджана.
На эту и другие темы «А1+» побеседовал с иранистом Гариком Мисакяном.
«Вопрос о Голубой мечети в Ереване является болезненным для иранской стороны. И если заявления Азербайджана получают широкий резонанс, то однозначно реагирует иранская сторона, но до сих пор нет никаких заявлений»,- сказал эксперт, выразив мнение, что иранская сторона либо не придала значения этому заявлению, либо отреагирует на какой-нибудь научной конференции.
Говоря об опасности для армянской стороны дороги, соединяющей Нахиджеван, Азербайджан и Иран, Гарик Мисакян сказал, что ранее было подобное заявление о том, что иранская сторона предоставляет пространство для расширения ранее существовавшей дороги, а также в некотором смысле для выполнения роли коридора.
«Если смотреть с иранской точки зрения, отношения с Арменией и Азербайджаном рассматриваются по-отдельности. С иранской стороны предоставление этого участка дороги Азербайджану в некоторых случаях интерпретируется как противовес проекту «Зангезурский коридор».
Иранская сторона заявляет: если проблема в обеспечении связи между Нахиджеваном и восточными частями Азербайджана, то сейчас Иран предоставил эту территорию, то есть проблема в ликвидации так называемого "Зангезурского коридора"», - по мнению эксперта, так комментируют с иранской стороны.
Иранист затрудняется сказать, насколько опасным для Армении является обеспечение этой транспортной связи и отмечает, каким бы неблагоприятным для Армении ни было урегулирование отношений Азербайджан-Иран, но в этом контексте степень угрозы невелика и необозрима.
«В случае запуска маршрута Север-Юг через нашу территорию большой транзитный поток с иранской стороны обязательно пойдет через территорию Армении», - говорит иранист и отмечает, что Иран всегда рассматривает свои транзитные пути с нескольких сторон, транзит на север через территорию Азербайджана однозначно не является позитивным для Армении, поскольку армянская сторона еще не обеспечила транзит Армении и Ирану следует искать альтернативу.
Напомним, что после 9-го ноября 2020г. после сдачи связывающей с Ираном дороги Горис-Капан, была построена дорога Татев-Агвани, но Иран постепенно отказывается от транзита через территорию Армении.