ԵԱՏՄ անդամ պետությունները հուսալիորեն պաշտպանված են էներգակիրների գների չհիմնավորված թանկացումից․ Միշուստին
Ամբողջ աշխարհում էներգակիրների գնի կտրուկ թանկացման ֆոնին ԵԱՏՄ անդամ պետությունները հուսալիորեն պաշտպանված են էներգակիրների գների չհիմնավորված թանկացումից։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Երևանում տեղի ունեցող Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստի լայն կազմով հանդիպմանն այս մասին ասաց ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը։
«Մեր Միությունը հուսալիորեն պաշտպանում է դրա մասնակիցներին էներգակիրների արժեքի չհիմնավորված ուռճացումից, ինչն ապացուցում է ինտեգրման մեր ընտրած ռազմավարության, նախկինում կնքված միջկառավարական համաձայնագրերի կատարման ճշտությունը», - հայտարարել Է ՌԴ վարչապետը։
Միշուստինը նաև նշեց, որ գազի, նավթի, նավթամթերքների եւ էլեկտրաէներգետիկայի ընդհանուր շուկաների ձեւավորման հարցերը առաջնային են մնում միավորման անդամ երկրների համար: Ռուսաստանի կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ Երևանում կայացած հանդիպմանը ԵԱՏՄ-ի վարչապետները պայմանավորվել են համատեղ գործողություններ իրականացնել առեւտրում նոր խոչընդոտներ թույլ չտալու համար:

Государства-члены ЕАЭС надежно защищены от необоснованного повышения цен на энергоносители: Михаил Мишустин
На фоне резкого роста цен на энергоносители во всем мире государства-члены ЕАЭС надежно защищены от необоснованного роста цен на энергоносители. Как сообщает «Арменпресс», об этом на заседании в расширенном составе Евразийского межправительственного совета в Ереване заявил премьер-министр РФ Михаил Мишустин.
«Наш союз надежно защищает своих участников от необоснованного завышения стоимости энергоносителей, что свидетельствует о правильности выбранной нами стратегии интеграции, реализации ранее заключенных межправительственных соглашений», - заявил председатель правительства Российской Федерации.
Мишустин также отметил, что вопросы формирования общих рынков газа, нефти, нефтепродуктов и электроэнергии остаются приоритетными для стран-участниц объединения.
По словам главы российского правительства, на состоявшейся в Ереване встрече премьер-министры стран ЕАЭС договорились о реализации совместных действий по недопущению новых препятствий в торговле.