Շրջափակման հետևանքով Արցախի կորուստները գնահատվում են օրական առնվազն 1.9 մլն դոլար
Ադրբեջանի կողմից Արցախը Հայաստանին ու աշխարհին կապող միակ ճանապարհի՝ Լաչինի միջանցքն արգելափակելու հետևանքով ֆինանսատնտեսական կորուստները կազմում են օրական առնվազն 753 մլն դրամ կամ 1.9 մլն դոլար:
Այս մասին ասվում է «Շրջափակման հետևանքով Արցախի տնտեսության կորուստները գնահատման զեկույց»-ում, որը պատրաստվել է հանրային ֆինանսների կառավարման միջազգային խորհրդատու Վարդան Արամյանի գլխավոր տնտեսագետների մասնագիտական խմբի կողմից՝ Արցախի Հանրապետության կառավարության և նախկին պետնախարար, «Մենք ենք մեր սարերը» տարածքային զարգացման գործակալության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանի պատվերով:
Երևանում զեկույցի ներկայացմանը տեսակապով միացել էին նաև Ռուբեն Վարդանյանն ու Արցախի նախկին պետնախարար, «Մենք ենք մեր սարերը» տարածքային զարգացման գործակալության Արցախի նախագծերի ղեկավար Գրիգորի Մարտիրոսյանը: Մարտիրոսյանը  ևս ընդգրկված է եղել մասնագիտական թիմում: «Արդեն 108 օր է,ինչ Արցախը շրջափակման մեջ է: Դա իսկապես Արցախի տնտեսության բոլոր ոլորտների վրա ազդեցություն  է ունեցել: Շատ դժվար կլինի վերականգնել Արցախի տնտեսությունն ապագայում»,-ասաց Գրիգորի Մարտիրոսյանը՝ հավելելով, որ զեկույցը ներկայացնելու են  միջազգային կառույցներին:
Տնտեսագետների թիմը գնահատումները կատարել է 4 մոտեցումներով՝ կիրառելով տարբեր գործիքակազմեր:
Ըստ զեկույցի՝ շրջափակման հետևանքով Արցախի ընդհանուր ֆինանսատնտեսական կորուստները կազմում են օրական նվազագույնը 651 մլն դրամ կամ 1.6 մլն դոլար: «1.6 մլն դոլարը առանց բարեկեցության կորստի, զուտ միայն սոցիալ-տնտեսական կորուստների գնահատականն է՝ մեկ օրվա համար, որի մեջ մտնում է հարկերի կորուստը՝ շուրջ 81 մլն դրամի չափով և առաջնային  սոցիալական ծախսերը՝ 36.3 մլն դրամով: Օրական կորուստը 1.65 մլն դոլար ենք ստանում, եթե հաշի առնված չէ բարեկեցության կորստի մասը, եթե բարեկեցությունն էլ հաշվի ենք առնում, ապա ստացվում է 1.9 մլն դոլար յուրաքանչյուր օր՝ առանց գնահատելու պոտենցիալի կորուստը, բուֆերների համար անհրաժեշտ ծախսերի ֆինանսավորման մեծությունը»,-ասաց Արամյանը:
Շրջափակման հետևանքով 100 օրվա հաշվարկով Արցախին պատճառվել է շուրջ 165 մլն դոլարի չափով տնտեսական վնաս, երբ գնահատվում են սոցիալ-տնտեսական կորուստները և շուրջ 190 մլն-ի չափով, երբ գնահատվում է նաև բարեկեցության կորուստը:
Գնահատումները հաշվի չեն առել շրջափակման հետևանքով առաջացող որոշ ծախսեր՝ պոտենցիալի կորուստը և տնտեսական կյանքի այսպիսի ցնցումներից խուսափելու համար բուֆերների համար անհրաժեշտ ծախսերը:
«Որքան այս շրջափակումը երկարում է, այնքան Արցախի տնտեսական պոտենցիալն ավելի է փչանում: Վաղը մյուս օրը կարող է կանգնենք մի իրավիճակի առաջ, որ ընդհանրապես տնտեսական կյանք չունենա, ուղղակի սպառում լինի, փողը դրսից գա, արցախցիներն ուղղակի սպառում անեն, սպառվող ապրանքներն էլ հիմնականում դրսից ներմուծվեն »,-նշեց Արամյանը:
Արցախի տնտեսությունը մինչև 2020 թվականն աճել է, 2020 թվականից սկսած, կրելով պատերազմի աղետալի հետևանքները, երկու տարի անընդմեջ անկում է ապրել, որի տեմպը կազմել է տարեկան միջին հաշվով 17.6 տոկոս: 2022 թվականից Արցախի տնտեսությունը սկսել է վերականգնվել: Հունվար-սեպտեմբերին գրանցվել է զգալի բարձր տնտեսական աճ՝ 18.2 տոկոս: Սակայն այդ բարձր աճը խաթարվել է շրջափակման հետևանքով: Օրինակ՝ դեկտեմբերի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը նվազել է 20.7 տոկոսով՝ այն դեպքում, երբ հոկտեմբեր և նոյեմբեր ամիսներին ՏԱՑ-ի աճի տեմպերը շարունակել են նախորդ 9 ամիսների աճերի հետ համադրելի բարձր լինել և կազմել են համապատասխանաբար 27.7 տոկոս և 13.5 տոկոս:
Ըստ զեկույցի՝ եթե «կյանքի ճանապարհը» փակ մնա, միջինում կարող է առաջանալ շուրջ 16.2 հազար գործազուրկների առկայություն: Կառավարության համար առաջանում է ևս մեկ բեռ: 1 գործազուրկի համար 68 հազար դրամ նպաստ տրամադրելու դեպքում պետական բյուջեի համար առաջանում է օրական շուրջ 36.3 մլն դրամի կամ 92 հազար դոլարի լրացուցիչ ծախս: Ընդ որում, պետք է հաշվի առնել, որ             քանի դեռ անձը զբաղված էր և աշխատանք ուներ, իր բարեկեցությունն ավելի բարձր էր, քանի որ ստացված աշխատավարձը ակնհայտ 68 հազար դրամ նպաստից բարձր է: Հետևապես, առկա է նաև բարեկեցության կորուստ: Արամյանը կարևորեց միջազգային հանրությանն այս մասին տեղեկացնելը, որ մարդիկ Արցախում բարեկեցության կորուստ ունեն:
Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանն էլ ասաց. «Մենք շրջափակման առաջին օրվանից փորձում էինք ոչ միայն օպերատիվ արձագանքել խնդիրներին, այլ նաև հասկանալ իրավիճակը երկարաժամկետ կտրվածքով: Դրա համար պետք էր անել շատ հետևողական գործ: Եվ ես վստահ եմ, որ մեր արած գործը շատ կարևոր էր մեզ համար և աշխարհին ներկայացնելու համար, որ դա ոչ միայն սննդի ու էլեկտրաէներգիայի խնդիր է, այլ ընդհանուր՝ հասարակության, պետության կյանքի, ապագայի հետ կապված ճգնաժամ է, որն ավելի խորքային է, ավելի շատ խնդիրների առաջ է մեզ կանգնեցրել»:
Զեկույցում կարևորվում է բուֆերների ստեղծումը, որոնք հնարավորություն կտան նվազագույնի հասցնել Արցախի հասարակության սոցիալական և տնտեսական ծախսերը:

Ущерб, который ежедневно несет Арцах из-за блокады, оценивается почти в $ 1,9 миллиона
Поддержи А1+!Финансово-экономические потери из-за блокады Азербайджана единственной дороги, связывающей Арцах с Арменией и миром - Лачинского коридора, составляют не менее 753 млн драмов или 1,9 млн долларов в день.
Как сообщает «Арменпресс», об этом говорится в Докладе по оценке потерь экономики Арцаха из-за блокады, подготовленном профессиональной группой экономистов международного консультанта по управлению общественными финансами Вардана Арамяна по заказу правительства Республики Арцах и бывшего госминистра, соучредителя Агентства территориального развития «Мы - наши горы» Рубена Варданяна.
К презентации доклада в Ереване по видеосвязи присоединились бывший государственный министр Арцаха Рубен Варданян и руководитель проектов Арцаха Агентства территориального развития «Мы - наши горы» Григорий Мартиросян. Мартиросян был и в составе профессиональной команды. «Арцах уже 108 дней находится в осаде. Это действительно повлияло на все сферы экономики Арцаха. В будущем восстановить экономику Арцаха будет очень сложно», - сказал Григорий Мартиросян, добавив, что доклад будет представлен международным структурам.
Команда экономистов провела оценку по 4 методам, используя разные инструменты.
Согласно докладу, общие финансово-экономические потери Арцаха в результате блокады составляют не менее 651 млн драмов или 1,6 млн долларов в сутки. «1,6 млн долларов - это оценка социально-экономических потерь без учета благосостояния, за один день, что включает в себя потерю налогов в размере 81 млн драмов и первичные социальные расходы в размере 36,3 млн драмов. Получается ежедневный ущерб в 1,65 млн долларов, если не учитывать потери в сфере благосостояния, если учитывать и благосостояние, то ежедневно мы несем потери в 1,9 млн долларов, без оценки потерь потенциала, размера финансирования расходов, необходимого для буферов», - сказал Арамян.
В результате 100-дневной блокады Арцах понес экономический ущерб в размере около 165 миллионов долларов с учетом социально-экономических потерь и около 190 миллионов долларов с учетом потерь благосостояния.
В оценках не учитывались некоторые издержки блокады - потеря мощностей и затраты, необходимые для буферов, чтобы избежать таких потрясений в экономической жизни.
«Чем дольше продлится эта блокада, тем больше ухудшится экономический потенциал Арцаха. В дальнейшем мы можем столкнуться с ситуацией, когда экономической жизни не будет вообще, будет прямое потребление, деньги будут поступать из-за рубежа, жители Арцаха просто будут потреблять, а потребляемые товары в основном будут импортироваться извне», - сказал Арамян.
Экономика Арцаха росла до 2020 года. С 2020 года, неся на себе катастрофические последствия войны, уже два года подряд экономика переживает спад, темпы которого в среднем составляли 17,6 % в год. С 2022 года экономика Арцаха начала восстанавливаться. Значительный высокий экономический рост в размере 18,2 % был зафиксирован в январе-сентябре. Но этот высокий рост был нарушен блокадой. Показатель экономической активности в декабре снизился на 20,7 %, тогда как в октябре и ноябре темпы роста продолжали оставаться высокими, сопоставимыми с ростом за предыдущие 9 месяцев, и составили 27,7 % и 13,5 % соответственно.
Согласно докладу, если «образ жизни» останется закрытым, в среднем может быть около 16 200 безработных. Для правительства возникнет еще одна проблема. Если на 1 безработного предусмотрено 68 000 драмов пособия, государственный бюджет понесет дополнительные расходы в размере около 36,3 млн драмов или 92 000 долларов в день. При этом следует учитывать, что пока человек был трудоустроен и имел работу, его благосостояние было выше, потому что получаемая зарплата была выше, чем 68 000 драмов. Отсюда и возникает потеря благосостояния. Арамян подчеркнул важность информирования международного сообщества, что люди в Арцахе теряют и свое благосостояние.
Бывший госминистр Арцаха Рубен Варданян заметил: «С первого дня блокады мы старались не только оперативно реагировать на проблемы, но и понимать ситуацию в долгосрочной перспективе. Для этого нужно было проделать много последовательной работы. И я уверен, что проделанная нами работа была очень важна для нас и для того, чтобы представить миру, что это не только проблема пропитания и электричества, а общий кризис, связанный с обществом, жизнью государства, с будущим, который глубже, и поставил нас перед большим количеством проблем».
В докладе подчеркнута необходимость создание буферов, которые позволят минимизировать социальные и экономические потери общества Арцаха.