Արցախում ստեղծված իրադրությունը համարում եմ սարսափեցնող և անմարդկային. Նուբար Աֆեյան
Աշխարհահռչակ ձեռներեց, գիտնական և բարերար Նուբար Աֆեյանն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Արցախում առաջացած իրավիճակին՝ այն որակելով որպես սարսափեցնող։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ X (նախկինում՝ Twitter) սոցիալական ցանցում գրառմանը կից Աֆեյանը նաև կիսվել է թեմայի շուրջ Asssociated Press գործակալության հոդվածով։
«Որպես մեկ դար առաջ տեղի ունեցած Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների հետնորդ՝ ես Արցախում ստեղծված իրադրությունը համարում եմ սարսափեցնող և անմարդկային», - գրել է Աֆեյանը՝ վկայակոչելով Միջազգային քրեական դատարանի նախկին դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոյի զեկույցը, որն արձանագրել էր՝ Լաչինի միջանցքի շրջափակումն Ադրբեջանի կողմից ցեղասպանություն է Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ հայերի դեմ։
Զեկույցից հատվածներ են վկայակոչվում նաև Աֆեյանի գրառմանը կից ներկայացված Associated Press-ի հոդվածում։ Գործակալությունը նաև նշում է, որ երկու շաբաթ շարունակ շուրջ 2 տասնյակ բեռնատարներ՝ դեղորայքով և սննդամթերքով, սպասում են Կոռնիձորում և չեն կարողանում անցնել միջանցքով։

Ситуацию, создавшуюся в Арцахе, я считаю ужасающей и бесчеловечной: Нубар Афеян
Известный предприниматель, ученый и меценат Нубар Афеян коснулся ситуации в Арцахе, создавшейся из-за блокировки Азербайджаном Лачинского коридора, назвав ее ужасающей. Как сообщает «Арменпресс», к комментарию в социальной сети X (бывшая Twitter), Афеян добавил статью Associated Press на эту тему.
«Как потомок армян, переживших Геноцид более ста лет назад, я считаю ситуацию в Арцахе ужасающей и бесчеловечной», - написал Афеян. Он обратился к докладу бывшего прокурора Международного уголовного суда Луиса Морено Окампо, подтверждающего, что блокада Лачинского коридора со стороны Азербайджана является геноцидом по отношению к этническим армянам Нагорного Карабаха.
Выдержки из доклада приводятся в статье Associated Press, прикрепленной к комментарию Афеяна. В статье Associated Press отмечено, что уже две недели около 2 десятков грузовых машин с медикаментами и продуктами стоят в Корнидзоре и не могут проехать по Лачинскому коридору.