Միրզոյանն ու Բորելը անդրադարձել են Ներքին Հանդի շրջանում Ադրբեջանի զինված ուժերի հերթական սադրանքի և ուժի կիրառման դեպքին (տեսանյութ)
Բրյուսելում ՀՀ-ԵՄ Գործըկերության խորհրդի նիստին ընդառաջ փետրվարի 13-ին կայացել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի և Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ, ԵՄ ԱԳԱՔ բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բոռելի առանձնազրույցը։
Մտքեր են փոխանակվել ՀՀ-ԵՄ գործընկերության օրակարգային հարցերի շուրջ։ Անդրադարձ է կատարվել ՀՀ-ԵՄ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի իրականացման ընթացքին, ՀՀ-ում ժողովրդավարական զարգացումներին, ինչպես նաև վերջին շրջանում գործընկերությունը նոր ուղղություններով զարգացնելու նպատակով համատեղ իրականացված քայլերին ու առկա հեռանկարներին։
Քննարկվել են նաև Հարավային Կովկասում անվտանգային հարցեր։
Անդրադարձ է կատարվել նույն օրն առավոտյան Ադրբեջանի կողմից առավոտյան ՀՀ Սյունիքի մարզի Ներքին Հանդ բնակավայրի շրջանում Ադրբեջանի զինված ուժերի հերթական սադրանքի և ուժի կիրառման դեպքին։ ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ այս միջադեպը հերթական անգամ ի ցույց է դնում այն, որ Ադրբեջանը սահմանային էսկալացիաներ ծավալելու համար պատրվակեր է փնտրում է և շարունակաբար փորձում վիժեցնել Հարավային Կովկասի կայունությամբ ու անվտանգությամբ շահագրգիռ դերակատարների՝ բանակցությունները վերսկսելու ջանքերը:

Мирзоян и Боррель коснулись случая очередной провокации и применения силы вооруженными силами Азербайджана в Неркин-Ханде (видео)
13 февраля в Брюсселе до начала заседания Совета партнерства Армения-ЕС состоялась приватная беседа министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна и заместителя председателя Европейской комиссии, верховного представителя ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозепа Борреля.
Состоялся обмен мнениями по вопросам повестки Партнерства Армения-ЕС. Были затронуты ход реализации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС, демократические развития в Армении, а также совместные шаги, предпринятые в последнее время с целью развития партнерства по новым направлениям, и существующие перспективы.
Обсуждались также вопросы безопасности на Южном Кавказе.
Была затронута очередная провокация и применение силы вооруженными силами Азербайджана в районе населенного пункта Неркин Ханд Сюникской области Армении утром 13 февраля. Министр иностранных дел Армении подчеркнул, что этот инцидент в очередной раз демонстрирует, что Азербайджан ищет предлог для эскалации на границе и постоянно пытается сорвать усилия акторов, заинтересованных в стабильности и безопасности на Южном Кавказе и возобновлении переговоров.
Была отмечена важность сдерживания дальнейших шагов, направленных на дестабилизацию ситуации на Южном Кавказе.