Վարչապետին է ներկայացվել փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակի 2023թ. գործունեության հաշվետվությունը (տեսանյութ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին է ներկայացվել փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակի 2023 թվականի գործունեության հաշվետվությունը:
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակի ղեկավարը ներկայացրել է փոխվարչապետի կողմից համակարգվող աշխատանքների հիմնական ուղղությունները, ինչպես նաև զեկուցել հաշվետու տարում նախարարական կոմիտեների, խորհուրդների և հանձնաժողովների շրջանակում կատարված աշխատանքները:
Հաջորդիվ փոխվարչապետի խորհրդականները ներկայացրել են հանրային կառավարման բարեփոխումների, թվայնացման, Հայաստանի զարգացման գործընկերների հետ համագործակցության և միջազգային տնտեսական ինտեգրման գործընթացների ուղղությամբ արձանագրված առաջընթացը:
Հանրային կառավարման բարեփոխումների շրջանակներում աշխատանքներ են տարվել ռազմավարական պլանավորման, թվայնացման գործընթացների համակարգման և ծառայությունների որակի բարելավման ուղղությամբ:
Գրասենյակի կողմից ապահովվել է մշակվող ռազմավարական փաստաթղթերի որակի վերահսկողությունը և դրանց փոխներդաշնակեցումը: Միաժամանակ, միջազգային ստանդարտներին համապատասխան մշակվել է ռազմավարական կառավարման նոր համակարգ և մեկնարկել են վերջինիս ներդրման աշխատանքները, որոնց արդյունքում ռազմավարական կառավարումը կդառնա առավել արդյունավետ:
Թվայնացման գործընթացների համակարգումն ապահովել է փոխվարչապետի նախագահությամբ գործող Տեղեկատվական համակարգերի կառավարման խորհուրդը: Հաշվետվության ընթացքում ներկայացվել են հանրային ծառայությունների թվայնացման և որակի բարելավման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքները, այդ թվում՝ ազգային նույնականացման համակարգի ներդրման առաջընթացը, «կյանքի
փորձառության» տրամաբանությամբ հանրությանը մատուցվող ծառայությունների թվայնացումը:
Հաշվետվության ընթացքում ներկայացվել են նաև Հայաստանի զարգացման գործընկերների հետ համագործակցության շրջանակներում 2023 թվականին արձանագրված զարգացումները: Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել Միավորված ազգերի կազմակերպության, ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության, միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների հետ համատեղ իրականացված աշխատանքներին:
Վարչապետին զեկուցվել են նաև Հայաստանի Հանրապետություն-Եվրոպական միություն համագործակցության շրջանակներում իրականացված աշխատանքները, մասնավորապես՝ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի կիրարկման առաջընթացը, ԵՄ տնտեսական և ներդրումային պլանի ներքո մշակված հինգ ուղենիշներով իրականացվող միջոցառումների ընթացքը և ձեռքբերված պայմանավորվածությունները:
Զեկուցվել են նաև Եվրասիական տնտեսական միության և Անկախ պետությունների համագործակցության շրջանակներում հաշվետու տարվա ընթացքում կատարված աշխատանքները, ինչպես նաև փոխվարչապետի համանախագահությամբ գործող միջկառավարական հանձնաժողովների գործունեության ընթացքը:
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է ոլորտային ռազմավարությունների իրականացման մշտադիտարկումը, միջազգային գործընկերների կողմից իրականացվող ծրագրերի համադրումը ՀՀ կառավարության ծրագրերի հետ և այլ հարցերի հետ կապված տվել կոնկրետ հանձնարարականներ:

Премьер-министру представлен отчет о деятельности офиса вице-премьера Мгера Григоряна за 2023 год (видео)
Премьер-министру Николу Пашиняну представлен отчет о деятельности офиса вице-премьера Мгера Григоряна за 2023 год.
Руководитель офиса вице-премьера Мгера Григоряна представил основные направления координируемых вице-премьером работ, а также доложил о работе в рамках министерских комитетов, советов и комиссий за отчетный период.
Затем советники вице-премьера представили прогресс, зафиксированный в реализации реформ в сферах общественного управления, цифровизации, сотрудничества с партнерами по развитию Армении и процессов международной экономической интеграции.
В рамках реформ общественного управления была проведена работа в направлении стратегического планирования, координации процессов цифровизации и повышения качества услуг.
Офис обеспечивал контроль качества разрабатываемых стратегических документов и их координацию. Была разработана  соответствующая международным стандартам новая система стратегического управления и начато внедрение последней, в результате чего стратегическое управление станет более эффективным.
Координация процессов цифровизации была обеспечена Совета по управлению информационными системами под председательством вице-премьера. В ходе доклада были представлены работы, проводимые в направлении цифровизации и повышения качества государственных услуг, в том числе ход внедрения национальной системы идентификации, цифровизации услуг, предоставляемых населению по логике “жизненного опыта”.
В ходе доклада также были представлены зафиксированные в 2023 году развития в рамках сотрудничества с партнерами по развитию Армении. В частности, были затронуты работы, проводимые совместно с Организацией Объединенных Наций, Агентством США по международному развитию, международными финансовыми организациями.
Премьер-министру было также доложено о работах в рамках сотрудничества между Республикой Армения и Европейским союзом, в частности, о ходе реализации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве, ходе реализации мероприятий в рамках пяти ориентировочных принципов, разработанных в рамках Экономического и инвестиционного плана ЕС, и достигнутых договоренностей.
Было также доложено о проделанной в отчетном году работе в рамках Евразийского экономического союза и Содружества независимых государств, а также о деятельности межправительственных комиссий под совместным председательством вице-премьера.
Премьер-министр Пашинян подчеркнул важность мониторинга реализации отраслевых стратегий, гармонизации реализуемых международными партнерами программ с программами правительства Республики Армения, а также дал конкретные поручения по другим вопросам.