Շրջանառության մեջ են դրվում ՀՀ նոր հուշադրամներ
Աջակցիր «Ա1+»-ին2024 թվականի օգոստոսի 15-ին ՀՀ կենտրոնական բանկը շրջանառության մեջ է դնում «Շառլ Ազնավուրի ծննդյան 100-ամյակ» և «Երվանդ Քոչարի ծննդյան 125-ամյակ» արծաթե հուշադրամները:
Շառլ Ազնավուրի ծննդյան 100-ամյակին նվիրված հուշադրամ
ՇԱՌԼ ԱԶՆԱՎՈՒՐ (1924–2018 թթ.)՝ ֆրանսահայ նշանավոր երգիչ, երգահան, կինոդերասան, գրող և հասարակական գործիչ:
Ծնվել է Փարիզում, Հայոց ցեղասպանությունից մազապուրծ եղած հայ գաղթականների ընտանիքում:
Մանկուց մեծ հետաքրքրություն է ունեցել արվեստի հանդեպ: Պրոֆեսիոնալ ստեղծագործական ուղին սկսել է 1940-ական թվականներին: Համընդհանուր ճանաչման է արժանացել 1956 թ.՝ Փարիզի «Օլիմպիա» համերգասրահում ելույթից հետո:
Երաժշտական կարիերայի ընթացքում հեղինակել և համահեղինակել է ավելի քան 1000 ստեղծագործություն՝ «Մամա», «Բոհեմ», «Դեռ երեկ», «Երիտասարդություն», «Նա», «Երկու կիթառ», «Հավերժական սեր», «Ավե Մարիա» և այլն, ձայնագրել է մոտ 1400 երգ տարբեր լեզուներով: Հայաստանին նվիրված երգերի շարքում են «Քեզ համար, Հայաստան», «Նրանք ընկան», «Քնքուշ Հայաստան» երգերը:
Ազնավուրը նկարահանվել է 90-ից ավելի ֆիլմերում, հեղինակ է մի շարք գրքերի:
1988 թ. Սպիտակի ավերիչ երկրաշարժից հետո հիմնել է «Ազնավուրը Հայաստանին» ասոցիացիան, 2016 թ. որդու՝ Նիկոլա Ազնավուրի հետ ստեղծել է «Ազնավուր» հիմնադրամը՝ կրթական, սոցիալական, մշակութային ծրագրեր իրականացնելու նպատակով։
Արժանացել է բազմաթիվ պետական բարձրագույն պարգևների և կոչումների, որոնց շարքում են Ֆրանսիայի Պատվո լեգեոնի շքանշանը (ասպետի, սպայի և կոմանդորի աստիճաններ), Հայաստանի ազգային հերոսի կոչումն ու Հայրենիքի շքանշանը: 2009 թ-ից եղել է Շվեյցարիայում ՀՀ դեսպանը և Ժնևի ՄԱԿ-ի գրասենյակում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչը:
Ազնավուրի ստեղծագործությունը բանաստեղծության, երաժշտության և դերասանական արվեստի ինքնատիպ միահյուսում է: Ցայսօր վաճառվել է Ազնավուրի շուրջ 200 միլիոն ձայնասկավառակ։
Ազնավուրի անունով է կոչվում Երևանի հրապարակներից մեկը, Գյումրիում կանգնեցված է նրա հուշարձանը (քանդակագործ՝ Ս. Պետրոսյան, ճարտարապետ՝ Ա. Թարխանյան, 2002 թ.):
Դիմերես՝ Շառլ Ազնավուրին շնորհված Հայրենիքի շքանշանը՝ հավերժության նշանի ֆոնին:
Դարձերես՝ Շառլ Ազնավուրի դիմապատկերը` հավերժության նշանի ֆոնին, Հայաստանի Հանրապետության և Ֆրանսիայի Հանրապետության դրոշների միաձուլվող պատկեր:
Էսքիզների հեղինակ՝ Հարություն Սամուելյան:
Հուշադրամը հատվել է Լեհաստանի դրամահատարանում:
Տեխնիկական չափանիշները
Անվանական արժեքը | 1000 դրամ |
Մետաղը/հարգը | արծաթ 9250 |
Քաշը | 33,6 գ |
Տրամագիծը | 40,0 մմ |
Որակը | պրուֆ |
Դրամաշուրթը | ատամնավոր |
Թողարկման քանակը | 1000 հատ |
Թողարկման տարեթիվը | 2024 |
Երվանդ Քոչարի ծննդյան 125-ամյակին նվիրված հուշադրամ
ԵՐՎԱՆԴ ՔՈՉԱՐ (Քոչարյան, 1899–1979 թթ.)՝ հայ մեծ նկարիչ-արձանագործ, տարածական (քառաչափ, կինետիկ) նկարչության հիմնադիր, ՀԽՍՀ (1965 թ.) և ԽՍՀՄ (1976 թ.) ժողովրդական նկարիչ:
1909–1919 թթ. սովորել է Թիֆլիսի Ներսիսյան դպրոցում, հաճախել նկարչության և քանդակի դպրոց, ուսանել Մոսկվայի Ազատ գեղարվեստական արվեստանոցներում:
Քոչարի վաղ շրջանի ստեղծագործություններն աչքի են ընկնում յուրօրինակությամբ և գույների նուրբ զգացողությամբ. «De Profundis » (1919 թ.), «Դեռահասը» (1919 թ.), «Իտալացի պոետը» (1922 թ.):
1922 թ. մեկնում է Կ. Պոլիս, Վենետիկ, այնուհետև՝ Փարիզ: 1923–1936 թթ. մասնակցում է բազմաթիվ ցուցադրությունների, ունենում չորս անհատական ցուցահանդես։ Փարիզում Քոչարը ստեղծում է տարածական նկարչությունը, ինչն Ավանգարդ արվեստի մեծագույն նվաճումներից է:
Քոչարը համարվում է ժամանակակից արվեստի այն ռահվիրաներից, որոնք վերափոխեցին արդի գեղանկարչության մասին պատկերացումները: Նա հայ արվեստ է բերում բարձրագույն պրոֆեսիոնալիզմ, նպաստում կարծրատիպերի, միօրինակության հաղթահարմանը՝ մեծ ներգործություն ունենալով հայ կերպարվեստի և գեղագիտական մտքի զարգացման վրա. ստեղծվում են «Պատերազմի արհավիրքը» գեղանկարը (1962 թ.), «Զվարթնոցի արծիվ» հուշակոթողը (1955 թ., ճարտարապետ՝ Ռ. Իսրայելյան), «Կիբեռնետիկայի մուսան» (1972 թ., ճարտարապետ՝ Հ. Քոչար), «Վարդան Մամիկոնյան» (1975 թ., ճարտարապետ՝ Ս. Քյուրքչյան) արձանները և համայն հայության խորհրդանիշ դարձած «Սասունցի Դավիթը» (1959 թ., ճարտարապետ՝ Մ. Մազմանյան):
Երևանում գործում է Երվանդ Քոչարի թանգարանը (1984 թ.), նրա անունով անվանակոչվել են փողոց Երևանում և Հրազդան քաղաքի արվեստի կենտրոնը:
Արվեստագետի գործերը ներկայացված են աշխարհի բազմաթիվ թանգարաններում, սակայն «Տարածական նկարչությունը» կարելի է տեսնել միայն Երվանդ Քոչարի թանգարանում և Փարիզի ժամանակակից արվեստի ազգային թանգարանում՝ Պոմպիդու կենտրոնում։
Դիմերես՝ Երվանդ Քոչարի «Մելինեի դիմանկարը» գեղանկարը (1930 թ.) և «Էրեբունի-Երևան» տարածանկարը (1968 թ.):
Դարձերես՝ Երվանդ Քոչարի դիմապատկերը, դրվագ «Պատերազմի արհավիրքը» կտավից (1962 թ.) և «Մելամաղձություն» քանդակը (1959 թ.):
Էսքիզների հեղինակ՝ Կարեն Մելիքյան:
Անվանական արժեքը | 100 դրամ |
Քաշը | 28,28 գ |
Տրամագիծը | 28,0 x 40,0 մմ |
Որակը | լավացված |
Դրամաշուրթը | հարթ |
Թողարկման քանակը | 500 հատ |
Ծանուցում
Հուշադրամները թանկարժեք մետաղներից պատրաստված դրամներ են, որոնք թողարկվում են երկրի ազգային, միջազգային, պատմամշակութային, հոգևոր և այլ արժեքները հասարակությանը ներկայացնելու, դրանք մետաղի տեսքով հավերժացնելու, ինչպես նաև դրամագիտական շուկայի պահանջարկը բավարարելու նպատակով:
Ինչպես ցանկացած դրամ, հուշադրամներն ունեն անվանական արժեք, որով և ներկայանում են որպես վճարամիջոց: Սակայն հուշադրամների անվանական արժեքը շատ ավելի ցածր է ինքնարժեքից, որը բաղկացած է հուշադրամի պատրաստման համար օգտագործված թանկարժեք մետաղի արժեքից, արտադրության և այլ ծախսերից: Ցածր անվանական արժեքն ու բարձր ինքնարժեքը հնարավորություն են տալիս այս տեսակի դրամը դիտարկելու ոչ թե որպես դրամաշրջանառության մեջ օգտագործվող վճարամիջոց, այլ որպես հավաքորդական առարկա: Հուշադրամներն ունեն նաև ՀՀ կենտրոնական բանկի կողմից սահմանված վաճառքի գին:
Հուշադրամները՝ հանդիսանալով հավաքորդական առարկա, թողարկվում են խիստ սահմանափակ քանակով և չեն վերաթողարկվում:
Դրամագետները, հավաքորդներն ու պարզապես ցանկացողները կարող են գնել ՀՀ հուշադրամները ՀՀ կենտրոնական բանկի «Դրամագետ» վաճառասրահից, որը գործում է բանկի ներսում և բաց է բոլորի համար:
«Դրամագետ» վաճառասրահում վաճառվող դրամագիտական արժեքների գներին կարող եք ծանոթանալ հետևյալ հղումով՝ https://www.cba.am/Storage/AM/downloads/arjuyt/Dramaget_arm.pdf

Вводятся в обращение новые памятные монеты РА
Поддержи А1+!Центральный банк Республики Армения 15 августа 2024 года введет в обращение серебряные памятные монеты "100-летие со дня рождения Шарля Азнавура" и "125-летие со дня рождения Ерванда Кочара".
Памятная монета, посвященная 100-летию со дня рождения Шарля Азнавура
ШАРЛЬ АЗНАВУР (1924–2018 гг.), выдающийся французский певец, автор песен, киноактер, писатель и общественный деятель армянского происхождения.
Шарль Азнавур родился в Париже в семье армянских иммигрантов, спасшихся от Геноцида армян.
С детства он проявлял большой интерес к искусству. Профессиональный творческий путь Азнавура начался в 1940-х годах. Всеобщее признание он получил в 1956 году после выступления в концертном зале “Олимпия” в Париже.
За свою музыкальную карьеру Азнавур стал автором и соавтором более 1000 песен, в том числе “Мама”, “Богема”, “Вчера еще”, “Юность”, “Она”, “Две гитары”, “Вечная любовь”, “Аве Мария” и др., и записал около 1400 песен на разных языках. Среди песен, посвященных Армении – “Для тебя, Армения”, “Они пали”, “Нежная Армения”.
Азнавур снялся более чем в 90 фильмах и является автором ряда книг.
После разрушительного землетрясения в Спитаке в 1988 году он основал ассоциацию “Азнавур – Армении”, а 2016 году вместе со своим сыном Николя Азнавуром создал фонд “Азнавур” с целью реализации образовательных, социальных и культурных программ.
Азнавур был удостоен множества государственных наград и званий, среди которых Орден Почетного легиона Франции (кавалер, офицер и командор), звание “Национальный Герой Армении” и Орден Отечества. С 2009 года он являлся послом Армении в Швейцарии и постоянным представителем Армении в офисе ООН в Женеве.
Творчество Азнавура представляет собой оригинальное переплетение поэзии, музыки и актерского мастерства. На сегодняшний день продано около 200 миллионов компакт-дисков Азнавура.
Именем Азнавура названа одна из площадей города Еревана, а в городе Гюмри ему установлен памятник (скульптор – С. Петросян, архитектор – А. Тарханян, 2002 г.).
Аверс: Орден Отечества, врученный Шарлю Азнавуру, на фоне знака вечности.
Реверс: портрет Шарля Азнавура на фоне знака вечности, изображение сливающихся флагов Республики Армения и Французской Республики.
Автор эскизов – Арутюн Самуэлян.
Монета отчеканена на Монетном дворе Польши.
Технические параметры
Номинал 1000 драм
Металл/проба серебро 9250
Вес 33,6 г
Диаметр 40,0 мм
Качество пруф
Гурт рифленый
Количество выпуска 1000 штук
Год выпуска 2024
Памятная монета, посвященная 125-летию со дня рождения Ерванда Кочара
ЕРВАНД КОЧАР (Кочарян, 1899–1979 гг.), выдающийся армянский художник, скульптор, основоположник пространственной (четырехмерной, кинетической) живописи, Народный художник Армянской ССР (1965 г.) и Народный художник СССР (1976 г.).
В 1909–1918 гг. учился в школе Нерсисян в Тифлисе, одновременно посещал школу живописи и скульптуры, далее обучался в Свободных художественных мастерских в Москве.
Ранние работы Кочара “De Profundis” (1919 г.), “Подросток” (1919 г.), “Итальянский поэт” (1922 г.) отличаются своеобразием и утонченным чувством цвета.
В 1922 г. Кочар едет в Константинополь, Венецию, затем в Париж. В 1923-1936 гг. участвует во многих выставках, проводит 4 персональные выставки. В Париже Кочар создает пространственную живопись – одно из величайших достижений авангардного искусства.
Кочар считается одним из первых представителей современного искусства, изменивших существующее представление о живописи. Он привнес в армянское искусство высочайший профессионализм, способствовал преодолению стереотипов и однообразия, тем самым оказав большое влияние на развитие армянского изобразительного искусства и эстетической мысли. Кочар создал полотно “Ужасы войны” (1962 г.), монументальные скульптуры “Орел Звартноца” (1955 г., архитектор – Р. Исраелян,), “Муза Кибернетики” (1972 г., архитектор – А. Кочар), “Вардан Мамиконян” (1975 г., архитектор – С. Кюркчян,) и ставший символом армянского народа “Давид Сасунский” (1959 г., архитектор – М. Мазманян).
В Ереване действует музей Ерванда Кочара (1984 г.), его именем названы улица в Ереване и художественный центр в Раздане.
Работы мастера представлены во многих музеях мира, а работы из серии “Пространственная живопись” можно увидеть только в музее Ерванда Кочара и Государственном музее современного искусства в Париже – в Центре Помпиду.
Аверс: картина Ерванда Кочара “Портрет Мелинэ” (1930 г.) и живопись в пространстве “Эребуни-Ереван” (1968).
Реверс: портрет Ерванда Кочара, фрагмент полотна “Ужасы войны” (1962 г.) и скульптура “Меланхолия” (1959 г.).
Автор эскизов – Карен Меликян.
Номинал 100 драм
Вес 28,28 г
Размер 28,0 х 40,0 мм
Качество БА
Гурт гладкий
Количество выпуска 500 штук
Извещение
Памятные монеты – это монеты, изготовленные из драгоценных металлов, которые выпускаются с целью представления обществу национальных, межнациональных, историко-культурных, духовных и других ценностей страны, увековечивания этих ценностей в металле, а также для удовлетворения запросов нумизматического рынка.
Как и любой другой вид денег, памятные монеты имеют номинальную стоимость, которая и делает их средством платежа. Однако, номинальная стоимость памятных монет намного ниже их себестоимости, которая включает в себя стоимость драгоценного металла, из которого изготовлена монета, затраты на производство и другие расходы. Низкая номинальная стоимость и высокая себестоимость дают возможность рассматривать памятные монеты не как средство платежа, используемое в денежном обращении, а как предмет коллекционирования. Памятные монеты имеют также цену продажи, установленную Центральным банком Армении.
Будучи предметом коллекционирования, памятные монеты выпускаются в строго ограниченном количестве и не перевыпускаются.
Нумизматы, коллекционеры и просто желающие могут приобрести памятные монеты Армении в салоне-магазине “Нумизмат”, который находится в здании Центрального банка Армении и открыт для всех.