ԿԽՄԿ աշխատակիցները պարբերաբար այցելում են Բաքվում պահվող մեր հայրենակիցներին
Աջակցիր «Ա1+»-ինԿարմիր խաչի միջազգային կոմիտեից ակնկալում ենք միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերին համապատասխան՝ այսուհետ եւս ձեռնարկելու բոլոր անհրաժեշտ միջոցները գերիների ու պահվող այլ անձանց անվտանգությունն ապահովելու ուղղությամբ կատարվող աշխատանքներում: Այս մասին նշել է ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Ռուստամ Բաքոյանը Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակության ղեկավար Դաֆնե Մարեի հետ հանդիպմանը:
Փետրվարի 3-ին կայացած հանդիպմանը մասնակցել են նաեւ Մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամներ Տիգրան Պարսիլյանը եւ Մարինա Ղազարյանը:
Նշվել է, որ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի աշխատակիցները պարբերաբար այցելում են Բաքվում պահվող մեր հայրենակիցներին: «Իմ կարծիքով ձեր կազմակերպությունը, լինելով չեզոք եւ անկախ միջնորդ, պահպանելով նաեւ գաղտնիությունը, Ադրբեջանի իշխանությունների հետ շփումների ու տեղեկատվության փոխանակման կարիք ունի»,- նման կարծիք է հայտնել Ռուստամ Բաքոյանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների եւ այլ պահվող անձանց ԿԽՄԿ կողմից իրականացվող պարբերական այցելություններին, մեր հայրենակիցների նկատմամբ հարուցված քրեական գործերով դատավարություններին ու մարդասիրական բնույթի այլ խնդիրներին վերաբերող հարցեր:

Сотрудники МККК регулярно посещают армянских пленных, содержащихся в Баку
Поддержи А1+!В Парламенте Армении приняли представителей Международного комитета Красного Креста. Как сообщается в пресс-релизе Национального собрания, на встрече присутствовали и члены постоянной комиссии по защите прав человека и общественным вопросам Тигран Парсилян и Марина Казарян.
“Мы рассчитываем, что Международный комитет Красного Креста продолжит принимать все необходимые меры в соответствии с нормами международного гуманитарного права в своей работе по обеспечению безопасности военнопленных и других задержанных лиц”, - сказал заместитель председателя комиссии НС во время беседы с главой делегации МККК Дафной Маре.
Было отмечено, что сотрудники МККК регулярно навещают наших соотечественников, содержащихся в Баку.
“По моему мнению, ваша организация, являясь нейтральным и независимым посредником, сохраняя при этом конфиденциальность, должна общаться и обмениваться информацией с властями Азербайджана”, - выразил свое мнение Рустам Бакоян.
В ходе встречи обсуждались вопросы, связанные с периодическими посещениями МККК армянских военнопленных и других лиц, содержащихся в Азербайджане, уголовные процессы, возбужденные против наших соотечественников и другие гуманитарные вопросы.