Պատերազմն ավարտվելու է Ալիևին և Էրդողանին ոչ ձեռնտու պայմաններով. Միքայել Զոլյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱրցախյան հակամարտության հարցում բոլոր լուրջ սուբյեկտների շահերը համընկնում են Հայաստանի շահերի հետ, որովհետև ոչ Թուրքիայի մասնակցությունը, ոչ ահաբեկիչների ներկայությունը մեր տարածաշրջանում բոլորովին չեն համապատասխանում ՌԴ-ի, Իրանի, ԱՄՆ-ի ու Ֆրանսիայի շահերին: Այդ մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ԱԺ իմքայլական պատգամավոր Միքայել Զոլյանը:
Վերջինս վստահ է, որ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների շրջանում կա կոնսենսուս հետևյալ հարցերի վերաբերյալ, որ այս ամենը սկսել է Ադրբեջանը, երկրորդ, որ այս հակամարտությանն ուղիղ մասնակցում է Թուրքիան, և դա պետք է կանգնեցվի, որ կան ահաբեկիչներ գրոհայիններ, որոնք բերվել են Սիրիայից և այլ հակամարտության գոտիներից:
Ըստ պատագամավորի՝ այս կոնսենսուսին միացել է նաև Իրանը, որը լուրջ դերակատարություն ունի սահմանում: Ինչ գործողություններ կհետևեն այս արձանագրումներին, պատգամավորն ասում է՝ կորոշեն տվյալ երկրները.
«Գոյություն ունի շատ լայն՝ քաղաքական, ռազմական դիվանագիտական գործիքակազմ՝ հայտարարություններից մինչև պատժամիջոցներ»:
Պատգամավորը միաժամանակ համոզմունք հայտնեց՝ պատերազմն ավարտվելու է Ալիևին և Էրդողանին ոչ ձեռնտու պայմաններով: Ինչ վերաբերում է Արցախում խաղաղապահ ուժերի տեղակայման հավանականությանը, Միքայել Զոլյանը նշեց, որ տարիներ ժամանակ եղել են նման խոսակցություններ, բայց մինչև հիմա նման բան տեղի չի ունեցել, ինչը նշանակում է՝ վերջիններիս ներկայությունը, գոնե առայժմ, իրատեսական չէ:

Война закончится на невыгодных для Алиева и Эрдогана условиях: Микаэл Золян (видео)
Интересы всех мировых субъектов в арцахском конфликте совпадают с интересами армянской стороны, поскольку ни Россия, ни Иран, ни США, ни Франция не заинтересованы в присутствии Турции и, тем более, террористов в нашем регионе. Об этом в ходе брифинга заявил депутат НС от партии «Мой шаг» Микаел Золян.
Он убежден,  что среди стран-сопредседателей МГ ОБСЕ существует консенсус относительного того, что все это началось с азербайджанской стороны, что в войну вовлечена Турция и что в регионе присутствуют наемники-террористы из Сирии и других конфликтных зон.
По словам депутата  к консенсусу примкнул также Иран, который играет важную роль в регионе. Какие шаги предпримут эти страны - зависит только от них самих, говорит политик.
Депутат также выразил убежденность в том, что война закончится на невыгодных для Алиева и Эрдогана условиях. Что касается вероятности размещения в зоне конфликта миротворческих сил, то Золян отметил, что подобные разговоры ведутся не первый год, однако до сих пор этого не произошло.   По мнению депутата, это означает, что на данный момент такое развитие событий представляется маловероятным.