Կ․Ղազարյանի գործը 2.5 տարի է վարում եմ ՄԻԵԴ-ում,բայց չեմ իմացել, որ փոխանակվում է. Ա.Ղազարյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Ադրբեջանը վարում է սողացող պատերազմ և դրա պատճառը մասամբ նաև այն է, որ խաղաղապահների մանդատը նեղ է, նման նեղ մանդատով խաղաղապահ առաքելությունը նման խնդիրներ մշտապես կունենա»,-«Ա1+»-ի հետ զրույցում անդրադառնալով վերջին օրերին Արցախում տեղի ունեցող իրադարձություններին այս տեսակետն է հայտնում միջազգային իրավունքի մասնագետ Արա Ղազարյանը։
Ըստ նրա՝ գերիների հարցում որոշիչ են քաղաքական գործընթացները և պետք է որքան հնարավոր է շուտ սկսել բանակցությունները, թեև Ադրբեջանը հիմա ձգձգում է։
Ղազարյանի խոսքով՝ իշխանությունները վախենում են ժողովրդի դժգոհության ավելացումից, դրա համար ինֆորմացիան չեն տրամադրում ամբողջ ծավալով։
Հարցին, թե խաղաղ պայմաններում գերեվարվածներն արդյո՞ք համարվում են ռազմագերիներ, Ղազարյանն ասում է՝ քանի դեռ չկա խաղաղության պայմանագիր, պատերազմը շարունակվում է, թեև գործողությունների ակտիվ փուլն ավարտվել է․
«Հաշվի առնելով այն, որ նրանք զինվորականներ են և գտնվում են հատման գծում, այսինքն՝ պատերազմի ակտիվ գործողությունների վայրում, հետևաբար՝ այո, նրանք ռազմագերիներ են»։
Ինչ վերաբերում է «բոլորը՝ բոլորի դիմաց» փոխանակման սկզբունքին, մասնագետը հիշեցնում է՝ երբեք չի հայատարարվել՝ քանի գերի ունենք և քանիսն են առաջիկայում պատրաստվում փոխանակվել, երկու կողմից էլ այս ինֆորմացիան թաքցվում է․
«Եթե վերցնենք իրավունքի տեսանկյունից, մարդիկ իրավունք ունեն տեղեկացված լինելու, դա արդեն մարդու իրավունք է, մյուս կողմից կարող են հակադարձել, որ գուցե դա կարող է բանակցությունների արդյունավետությունը վտանգել»։
Ինչ վերաբերում է ՄԻԵԴ դիմումներին, Ղազարյանն ասում է՝ ՄԻԵԴ-ի որոշումները ֆիզիկական և հոգեկան անձեռնմխելիության առումով բավականին մեծ նշանակություն կարող են ունենալ, իսկ վերադարձի հարցը կախված է բանակցություններից, որտեղ այդքան էլ հաշվի չեն նստում ՄԻԵԴ-ի որոշումների հետ․
«Գերեվարված Կարեն Ղազարյանի գործը արդեն 2,5 տարի վարում եմ Եվրոպական դատարանում, հիմա էլ կոմունիկացիայի փուլում ենք, բայց ինքս չեմ իմացել, որ Կարեն Ղազարյանը փոխանակվելու է, սա ցույց է տալիս, որ Եվրոպական դատարանը բացարձակապես ներգրավված չէ այս գործընթացներում, Եվրոպական դատարանի ձայնը որոշիչ չէ, բայց նա կարող է հրել, որ այս գործընթացները արագանան»։
Հիշեցնենք՝ Տավուշի մարզի Բերդավան գյուղի բնակիչ 36-ամյա Կարեն Ղազարյանը եղել է փոխանակված գերիների վերջին խմբի մեջ։ Վերջինս 2018 թվականի հուլիսի 15-ին էր հայտնվել Ադրբեջանի տարածքում:
Ադրբեջանական կողմը տեղեկություն էր տարածել «սահմանին Հայաստանի ԶՈՒ հետախուզադիվերսիոն խմբի հարձակման կանխման» մասին:

Я веду дело К. Казаряна в ЕСПЧ на протяжении 2,5 лет, но не знал, что его обменивают: А. Казарян (видео)
«Азербайджан ведёт ползучую войну, и причина этого частично в том, что мандат миротворцев узок, миротворческая миссия с подобным узким мандатам всегда будет иметь подобные проблем»,- сообщил свою точку зрения в беседе с «А1+» специалист по международному праву Ара Казарян, затронув события последних дней в Арцахе.
По его словам, в вопросе обмена пленными решающими являются политические процессы, и нужно как можно скорее начать переговоры, хотя Азербайджан сейчас затягивает.
По словам Казаряна, власти бояться роста недовольства народа, поэтому не предоставляют информацию в полном объеме.
На вопрос, считаются ли взятые в плен при мирных условиях военнопленными, Казарян говорит: пока нет мирного договора, война продолжается, несмотря на то, что активный этап действий завершился:
«Учитывая то, что они - военные и находятся на линии пересечения, то есть в месте активных военных действий, следовательно, да, они - военнопленные».
Касательно принципа обмена «всех на всех», специалист напоминает, что никогда не объявлялось, сколько у нас пленных и скольких в ближайшее время собираются обменять, с обеих сторон эта информация скрывается:
«Если брать с точки зрения права, люди имеют право быть информированными, это уже право человека, с другой стороны могут возразить, что это может помешать эффективности переговоров».
Касательно заявлений ЕСПЧ, Казарян говорит: решения ЕСПЧ в плане физической и психической неприкосновенности могут иметь довольно большое значение, а вопрос возврата зависит от переговоров, где не особо считаются с решениями ЕСПЧ:
«Я веду дело пленнённого Карена Казаряна в Европейском суде на протяжении 2,5 лет,  сейчас мы на стадии коммуникации, но даже я не знал, что Карена Казаряна обменяют, это показывает, что Европейский суд абсолютно не вовлечён в эти процессы, голос Европейского суда не является решающим, но он может подтолкнуть, чтобы эти процессы ускорились».
Напомним, житель села Бердаван Тавушской области 36-летний Карен Казарян был в последней группе пленных. Последний оказался на территории Азербайджана 15-го июля 2018 года.
Азербайджанская сторона распространила информацию о «предотвращении нападения разведочно-диверсионной группы ВС Армении на границе».